Подгответе се за студ и снег

Утре времето ќе биде сончево и студено со мала до умеена облачност. Во сабота ќе има зголемување на облачноста, а во северните делови и на планините ќе има повремен слаб снег. Ќе дува засилен северен ветер.

Од недела следува период на стабилно и суво време, од понеделник со значителен пораст на дневните температури.