Препладне сончево, попладне нестабилно

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне нестабилно, со локален пороен дожд и грмежи особено во планинските региони, соопшти УХМР.

Ќе дува повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе се движи од 10 до 18 степени, а максималната од 23 до 32 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне ќе има услови за краткотрајна нестабилност, со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува повремено засилен северен ветер. Температурата од 16 до 29 степени.

Во понеделник ќе дува засилен ветер и повеќе нестабилно ќе е кон западот, со пороен дожд, грмежи и северен ветер. Во вторник се очекуваат повторно поројни врнежи, но условите за нестабилност ќе бидат помали, а во среда и четврток да биде претежно сончево со мала до умерена облачност. Дневните температури ќе бидат во пораст, освен во вторник кога времето ќе биде за неколку степени посвежо.

Најнови вести од Centar.mk