И грчкиот државен врв на координација за предлозите на Нимиц

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе ги информира претседателот на државата, раководството на Министерството за надворешни работи, коалициониот партнер во владата и лидерите на политичките партии за последните случувања околу прашањето за името.

„Веќе е остварена средбата со коалицискиот партнер Панос Каменос а во текот на утрешниот ден во премиерската палата средбите со лидерите на политичките партии ќе се случуваат одделно“, се вели во соопштението од кабинетот на Ципрас.

Помалиот коалицискиот партнер во грчката Влада, Независни Грци информираа дека не се во целос задоволни од исходот во Давос и дека промената на името на аеродром и автопат не значи дека ииредентизмот е тргнат.


Source: Македонија