Синоптичарите излегоа со најново метео предупредување: Подгответе се невреме

Утре наутро на северозападот утринските температури ќе се негативни, а преку денот ќе преовладува променливо облачно и претежно суво време со услови за слаб дожд на југоисток на земјата.

Кон југоисток ќе има и зголемена облачност. Во среда од предпладне и од запад ќе започнат врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет кои попладне и вечерта ќе се преместат кон исток.

На високите планини овие врнежи ќе се од снег. Ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец најизразен вдолж Повардарието. Нов влажен бран со пообилни врнежи се очекува за време на викендот.


Source: Македонија