Снег ќе ја прекрие југозападна Македонија

Утре претпладне ќе има слаби врнежи од дожд и снег, а ќе има и услови за појава на замрзнат дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и југозападните делови.

Потоа до понеделник ќе биде стабилно и суво со пораст на температурата, а по одделни котлини ќе има услови за појава на магла.

Нов влажен бран ќе има во понеделник кон крајот на денот и во вторник.