Официјална премиера на „Кога денот немаше име“ на 12 октомври во киното „Милениум“

Официјалната премиера на филмот „Кога денот немаше име“ на македонската режисерка Теона С. Митевска во Скопје ќе се одржи в четврток, 12 октомври, со почеток во 20 часот, во киното „Милениум“. Веднаш по премиерата, филмот ќе започне со редовни кинопроекции на репертоарот во скопските кина „Милениум“ и „Синеплекс“.

Отворената средба на филмската екипа со медиумите е закажана за петок, 13 октомври, од 11 часот во „Јавна соба“.

„Кога денот немаше име“ е првиот македонски филм по „Пред дождот“ на Милчо Манчевски што е продаден за киноприкажување во Кина. Светски познатиот агент за продажби Cercamon веќе ја потврди оваа продажба, што е огромен и редок успех за еден македонски филм.

На 13 октомври, петок, по проекцијата во 19.45, и на 17 октомври, вторник, по проекцијата во 19.30, во „Синеплекс“ гледачите ќе имаат ексклузивна можност веднаш по проекцијата на филмот да се сретнат со актерите што ги толкуваат главните улоги на разговор и дискусија. Модератор на дискусиите ќе биде филозофот Мариглен Демири.

Освен веќе нашироко познатата и докажана македонска режисерка Теона С. Митевска, на филмот работеа и Агнес Годар, француската директорка на фотографија, која го снимаше овој филм, продуцентката Лабина Митевска и сценаристката Елма Татарагиќ. Главните улоги ги толкуваат шесте млади актери: Леон Ристов, Ханис Багашов, Стефан Китановиќ, Игорчо Постолов, Драган Мишевски и Иван Вртев Шоптрајанов.

Филмот премиерно беше прикажан на Берлинскиот филмски фестивал, а веднаш потоа следуваа низа успешни учества на голем број значајни филмски фестивали во светот.

Во Македонија премиерата на филмот беше на 29 септември на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола, а на 7 октомври беше прикажан и во рамките на манифестацијата „Бела ноќ“ во Скопје.

Овој филм ја раскажува приказната за шест тинејџери. Милан и неговиот најдобар пријател Петар подготвуваат авантуристичка екскурзија со своите другари на периферијата на Скопје. Тие се возбудени од претстојната ноќ на пиење и лудување пред раноутринската риболовна експедиција. Тие се типични тинејџери, полни со сексуални и романтични тензии и возбуда, вознемирени и оптоварени со пари и со материјални нешта. Понекогаш се ѓаволести, понекогаш и ангелски; гладни за да бидат возрасни, сепак со детско однесување. Во дисфункционални односи со своите родители, во семејства нарушени од транзициските маки, тие се генерација што расте растргната од социјална несигурност и од сомнителни вредности. Нивната ноќ на луда забава е одбележана со несреќна посета на тинејџерка проститутка и целосно е превртена со ненадеен конфликт…

(Макфакс)

Source: Култура

Најнови вести од Centar.mk