Заштитната ограда го спаси од сигурна смрт: Пребрзо влегол во кривина, а потоа за малку ќе слетал во провалија! (ВИДЕО)

Чешкиот рели возач Томасз Касперцзки ја тестирал издржливоста на заштитната ограда во застрашувачка несреќа за време на првата фаза на FIA Европскиот шампионат кој се одржа на Канарските острови.

Во видеото можеме да видиме како Томасз со својот Форд влегува во кривина со преголема брзина и одеднаш губи контрола над возилото.

Заштитната ограда му го спасила животот, бидејќи доколку ја немало ќе завршел во провалија.

Погледнете го видеото:

Source: Мозаик