Какво време ја очекува Македонија?

Претежно облачно и студено, со повремени врнежи од дожд, особено во северните делови. На планините врнежите ќе бидат од снег, а на повисоките ќе се формира снежна покривка, особено во северозападните делови.

Ќе дува засилен северен ветер. Минималната температура ќе се движи од 4 до 9, а максималната од 7 до 14 степени.

Во Скопје претежно облачно со врнежи од дожд, кој повремено ќе биде пообилен. Ќе дува и засилен северен ветер. Температурата од 7 до 11 степени.

 

Source: Македонија