Убава вест за земјоделците: До крајот на месецов целосна исплата на субвенциите!

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска на прес-конференција најави дека до крајот на овој или почетокот на следниот месец, целосно ќе бидат исплатени субвенциите за земјоделците за 2016 година.

Убава вест за земјоделците: До крајот на месецов целосна исплата на субвенциите!

 

– Во изминатите два месеца, исплативме околу 60 милиони евра субвенции преку програмата за директна финансиска п

Повеќе...

Пензиите ќе скокнат за повеќе од 2.000 денари- еве од кога!

- Министерството за труд и социјална политика го враќа системското и праведно решение за усогласување на пензиите согласно растот на трошоците за живот, појасни денеска МТСП.

Пензиите ќе скокнат за повеќе од 2.000 денари- еве од кога!

 

Во продолжение интегрален текст од соопштението на МТСП:

За разлика од еднoкратното усогласување на пензиите што Владата на ВМРО-ДПМНЕ го направи во висина од 630 денари само

Повеќе...

ТАВ: Од октомври Еуровингс ќе лета на линијата Скопје–Минхен

Почнувајќи од 31 октомври, нискобуџетната авиокомпанија „Еуровингс“ (Eurowings), членка на групацијата Луфтханза, ќе отвори нова линија Скопје–Минхен, поврзувајќи го скопскиот аеродром „Александар Велики“ со меѓународниот аеродром во Минхен, соопштија од ТАВ Македонија.

ТАВ: Од октомври Еуровингс ќе лета на линијата Скопје–Минхен

Како што најавија официјалните претставници на авиокомпанијата, најниските цени

Повеќе...

Новитети од ИЕГ

Новитети од ИЕГ

 ПОЧИТУВАНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ!

   ОД СЕКОГАШ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ СОЗДАВАЛЕ И СОЗДАВААТ ПОМАЛИ ИЛИ ПОГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ ВО ЗЕМЈОДЕЛСКОТО ПРОИЗВОДСТВО И НА ТОЈ НАЧИН ИМААТ ЗНАЧИТЕЛНО ВЛИЈАНИЕ ВРЗ НАМАЛУВАЊЕТО НА ПРИНОСИТЕ И ВЛОШУВАЊЕТО НА  КВАЛИТЕТОТ НА ПРОИЗВОДИТЕ.

ВО ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ СЕ МНОГУ ПОСИЛНО ИЗРАЗЕНИ ПРЕКУ ЕКСТРЕМНО НИСКИ И ЕКС

Повеќе...

Трамп со еден твит ја сруши вредноста на Амазон за 5,7 милијарди долари!

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата ја сруши вредноста на Амазон за околу 5,7 милијарди долари.

Трамп со еден твит ја сруши вредноста на Амазон за 5,7 милијарди долари!

 

За тоа му била потребна само една објава на Твитер, по што за помалку од два часа вредноста на акциите на Амазон паднала за 1,2 отсто.

Трамп често го користи Твитер за пресметка со противниците. Амазон го нападнал со следнава објава:

„Амазо

Повеќе...

„Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

Меѓународната рејтинг агенција „Фич“ (Fitch) го зголеми кредитниот рејтинг на Грција за еден степен, од ССС (латински букви) на В -, пренесоа американските медиуми.

„Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

 

И покрај зголемувањето на кредитниот рејтинг грчките обврзници остануваат доста под инвестициското ниво.

Перспективите за грчката економија се оценуваат како позитивни и се очекува пр

Повеќе...

Со новиот закон за енергетика ќе се штитат интересите на граѓаните, велат од Влада

Владата подготвува нов закон за енергетика и со него ќе се подобри уредувањето на односите во енергетскиот сектор, јасно ќе бидат определени правилата за сигурно, безбедно и квалитетно снабдување на потрошувачите со енергија, информираат од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

Со новиот закон за енергетика ќе се штитат интересите на граѓаните, велат од Влада

 

Во соопштението се вели дека, целта е заштит

Повеќе...

СДСМ со супер вест за граѓаните - еве ја мерката за која сите зборуваат денеска

Во очајнички обид да ги засени успешните проекти на Владата предводена од СДСМ и во страв од извесниот убедлив пораз на претстојните локални избори, ВМРО-ДПМНЕ секојдневно создава лажни вести со што се обидува да внесе страв кај граѓаните.

СДСМ со супер вест за граѓаните - еве ја мерката за која сите зборуваат денеска

 

Лажна вест е дека ќе се градат станови за бегалци, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ и тоа во општините во кои што о

Повеќе...

Бил Гејтс донираше речиси пет милијарди долари

Бил Гејтс донираше најголема сума од почетокот на овој век подарувајќи пет отсто до своето богатство во акции во Мајкрософт, јавува Блумберг.

Бил Гејтс донираше речиси пет милијарди долари

 

Милијардерот на 6 јуни донирал 64 милиони акции вредни 4,6 милијарди долари, објави Американската комисија за регулирање и трговија со хартии од вредност.

Иако не е објавен примателот на донацијата, Гејтс п

Повеќе...

СЕ ЗГОЛЕМУВААТ ПЕНЗИИТЕ: Пензионерите ќе добиваат плус 2.160 денари!

Согласно законските прописи ќе има зголемување на пензиите, најави денеска ресорната министерка за труд и социјала Мила Царовска.

СЕ ЗГОЛЕМУВААТ ПЕНЗИИТЕ: Пензионерите ќе добиваат плус 2.160 денари!

- Секој пензионер согласно Законот за пензии и членот од Законот за усогласување со растот на трошоци за живот и растот на плати, ќе добива по 180 денари секој месец, од јануари до декември, или за 2017 година ќе добие в

Повеќе...

МАНУ ќе потроши над 19 илјади евра за услуги за хотелско сместување

За услуги за хотелско сместување во Македонија и во странство, Македонската академија на науките и уметностите ќе потроши милион и двесте илјади денари или приближно 19,5 илјади евра.

МАНУ ќе потроши над 19 илјади евра за услуги за хотелско сместување

 

На Електронскиот систем за јавни набавки објавена е понуда со критериум за доделување на набавката, кој е најниската цена. Во постапката ќе се корисити електронска

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ