Данска со најскапо месо во ЕУ, Швајцарија во светот

Највисока цена на месото минатата година во ЕУ имала Данска, речиси 40 отсто над просекот во Унијата, а најевтино Полска – 47 отсто под европскиот просек, покажуваат податоците објавени од Евростат. Зад Полска е Бугарија со цена на месото 44 отсто под европскиот просек, па Романија со 41,1 отсто.Меѓу другите држави со многу повисоки цени на месото

Повеќе...

„Рајан еар“ ги намали цените на билетите за Шпанија

Нискотарифната авиокомпанија „Рајан еар“ ги намали цените на билетите за летовите во Шпанија за да избегне какво било влијание врз побарувачката поради минатонеделните терористички напади во Каталонија, изјави денеска генералниот директор Мајкл О’Лири.

„Рајан еар“ ги намали цените на билетите за Шпанија

 

Тој рече дека авиокомпанијата, која во однос на бројот на патници што ги превезува во Шпанија е н

Повеќе...

СДСМ ќе обезбеди пакети со бенефиции за домашните инвеститори

СДСМ најави пакети со бенефиции за домашните компании кои ќе решат да влезат во нови инвестиции прекинувајќи ја со тоа практиката на ВМРО-ДПМНЕ да ги привилегира странските компании.

СДСМ ќе обезбеди пакети со бенефиции за домашните инвеститори

 

„Заврши времето во кое претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги потценуваше домашните фирми и ги ставаше во подредена положба на странските инвеститори. Со изгл

Повеќе...

АВРМ: Невработените ќе добијат паричен надоместок за јули до крај на месецот

Агенцијата за вработување информира дека исплатата на паричниот надоместок по основа на невработеност за јули 2017 година ќе се изврши најдоцна до 30 август.

АВРМ: Невработените ќе добијат паричен надоместок за јули до крај на месецот

 

„Во претходниот месец исплатата се реализираше во периодот од 20 до 25 јули, но поради именување нов директор, во изминатиов период Агенцијата за вработување ги презеде сите неопходно потребни

Повеќе...

Нови цени на горивата во Македонија

Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 и на еуродизелот останува иста, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Нови цени на горивата во Македонија

Согласно новата одлука, цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 62 денари за литар, а на дизелот 48 денари за литар. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 64 ден/лит.

Екстра лесно

Повеќе...

Најголемиот руски производител на нафта „Роснефт“ презеде 49 отсто во индиската нафтена компанија ЕОЛ

Државната компанија „Роснефт“ го доврши преземањето на 49 отсто од акциите во приватната индиска рафинерија „Есар оил лимитед“ (ЕОЛ). Рускиот нафтен џин за акциите во таа нафтена компанија издвои 12,9 милијарди долари.

Најголемиот руски производител на нафта „Роснефт“ презеде 49 отсто во индиската нафтена компанија ЕОЛ

 

Уште 49 отсто од акциите ќе имаат конзорциумот од трговци „Трафигуром“ и рускиот фонд УЦП, а другите 1,74 отсто им припаѓаат на пом

Повеќе...

УЈП откри скандал – 37 фирми биле амнестирани од плаќање данок

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, презентира случај на незаконско дејствување во кој биле вклучени високи функционери од минатата власт. Се работи за изземање фирми од присилна наплата на долгови, односно 37 фирми биле повластени пред законите што важеле за сите други.

УЈП откри скандал – 37 фирми биле амнестирани од плаќање данок

 

Во изминатите две години, односно во периодот 2015-2016 година, 37 фирми о

Повеќе...

Наместо во буџетот, парите на Централен регистар завршиле кај „Бетон“

Централен регистар, наместо во буџетот, добивката за 2016 година во износ од 22 милиона денари ја префрлил на сметка на компанијата „Бетон“, која ја градеше административната зграда кај Музејот на град Скопје, појаснија денес од Владата. Ваквото префрлање е направено по налог на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор и е без пр

Повеќе...

Отворена нова фабрика во индустриската зона Прилеп 1

Во индустриската зона „Прилеп 1“ е отворена нова фабрика, инвестиција на текстилниот бренд „Тритекс“.

Отворена нова фабрика во индустриската зона Прилеп 1

 

Во новиот капацитет на површина од 4.000 метри квадратни ќе има околу 300 нови вработувања, рече синоќа на отворањето на фабриката сопственикот Дејан Наумовски, информира општина Прилеп.

Симон Наумоски, претседател на Одбор на директори на П.И. „

Повеќе...

Полицајците во ШОК: Не можеле да поверуваат што направила за да избегне ВРАЌАЊЕ НА КРЕДИТ!

Една Кинескиња се одлучила на пластична операција за да го избегне враќањето на кредит од околу 3,7 милиони долари.

Полицајците во ШОК: Не можеле да поверуваат што направила за да избегне ВРАЌАЊЕ НА КРЕДИТ!

 

После пресудата на судот во Вухан за кредит, Чу Нацјуан (59) го променила изгледот и се сокрила на непозната локација.

Според податоците, таа е уапсена кога во Шенжен се обидела да купи возна карта со лажна лична карта.

И полицајците

Повеќе...

Убава вест за земјоделците: До крајот на месецов целосна исплата на субвенциите!

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска на прес-конференција најави дека до крајот на овој или почетокот на следниот месец, целосно ќе бидат исплатени субвенциите за земјоделците за 2016 година.

Убава вест за земјоделците: До крајот на месецов целосна исплата на субвенциите!

 

– Во изминатите два месеца, исплативме околу 60 милиони евра субвенции преку програмата за директна финансиска п

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ