По 10.000 евра НЕПОВРАТНИ СРЕДСТВА за млади земјоделци!

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) денеска соопшти дека објавен е Јавен повик за доставување барања за користење финансиска поддршка од 10.000 евра неповратни средства за млад земјоделец, но со нови, променети критериуми за аплицирање.

По 10.000 евра НЕПОВРАТНИ СРЕДСТВА за млади земјоделци!

 

Измените на критериумите се согласно Одлуката што ја донесе Владата за измена на

Повеќе...

Словенија: Локална пивара лансираше пива „Тито“ и „Јованка“

Пиварата „Комунајзер“ од Ново Место во Словенија на пазарот лансираше светло пиво „Тито“ и горчливо пченично пиво „Јованка“, што во Словенија отвори полемика дали смее некогашниот југословенски претседател да се слави и од каков карактер било неговото владеење.

Словенија: Локална пивара лансираше пива „Тито“ и „Јованка“

 

Пиварата објави фотографија на Фесјбук од двете пи

Повеќе...

„Фич” го потврди постојниот кредитен рејтинг на Македонија ББ

Aгенцијата „Фич” го потврдува постојниот кредитен рејтинг на Македонија ББ, со негативен изглед, соопшти денеска Министерството за финансии (МФ).

„Фич” го потврди постојниот кредитен рејтинг на Македонија ББ

 

Според МФ, на потврдата на рејтингот влијаеа кредибилната, монетарна и макропрудентна политика, кои овозможија долготрајна стабилност на девизниот курс, ниска инфлација и стабилен економски раст.

– Е

Повеќе...

Забрана за работа на 84 работодавци кои не ги почитувале препораките за топлотен бран

Министерството за труд и социјална политика информираше дека од 4 до 6 август државните инспектори за труд од областа безбедност и здравје при работа, извршиле вкупно 207 инспекциски надзори кај работодавци за почитување на препораките за топлотен бран, при што донеле 84 забрани за работа на работодавци кои не ги почитувале препораките да не се раб

Повеќе...

Американската економија донесе над 200.000 работни места во јули

Eкономијата на САД забележа силен раст на работните места во јули со помош на бранот ангажирања во туристичката индустрија, објави Би-би-си.

Американската економија донесе над 200.000 работни места во јули

 

Бирото за труд објави статистика, според која 209.000 работни места се отворени во јули, што е повеќе од очекуваното.

Стапката на невработеност опаднала на 4,3 отсто, што одговара на бројката од мај, што беш

Повеќе...

Земјите од регионот утре на состанок во Сараево за хрватските мерки за овошјето и зеленчукот

Министрите за земјоделство од регионот утре ќе се состанат во Сараево за да договорат заедничка реакција по одлуката на Хрватска да ги зголеми давачките за увоз на овошје и зеленчук од 12 на 270 евра.

Земјите од регионот утре на состанок во Сараево за хрватските мерки за овошјето и зеленчукот

 

Хрватска со правилник пропиша воведување на инспекциски надзор и контрола на поголем број видови овошје и зеленчук кои се увезуваат од трети земји

Повеќе...

Вакво нешто не е видено во Македонија веќе 9 години - еве што се случи со...

Пред некој ден го објавивме јавниот долг за јуни 2017. По години континуиран пораст, долгот во јуни е намален за 32 милиони евра, објави Бранимир Јовановиќ од Министерство за финансии.

Вакво нешто не е видено во Македонија веќе 9 години - еве што се случи со...

 

Повеќе...

Пратениците го усвоија ребалансот на буџетот, ВМРО-ДПМНЕ бојкотираше

Пратениците со 61 глас „за“ и два гласа „против“ попладнево го усвоија ребалансот на буџетот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ иако учествуваа во петте дена расправа за ребалансот на буџетот, за време на гласањето ја напуштија седницата. Како што рече пратеникот Илија Димовски, целта ма ваквиот потег е цела одговорност да ја остават на парламентарното мно

Повеќе...

ВЛАДАТА СО НОВА СУПЕР МЕРКА КОЈА ЌЕ ВИ ГО ОЛЕСНИ ЖИВОТОТ - Се укинува обврската што не мачеше секоја година!

Во иднина над 300 илјади граѓани ќе немаат обврска годишно да поднесуваат даночни пријави на шалтерите во Управата за јавни приходи (УЈП).

ВЛАДАТА СО НОВА СУПЕР МЕРКА КОЈА ЌЕ ВИ ГО ОЛЕСНИ ЖИВОТОТ - Се укинува обврската што не мачеше секоја година!

 

Владата неодамна одлучи да го промени начинот за пресметка на персоналецот и за поднесување на пријавите.

Според новите прописи, УЈП ќе има обврска да ги собере сите податоци за остварените приходи на физичкото

Повеќе...

Министерството за земјоделство дава под закуп земјоделско земјиште за овоштарници и рибници

Министерството за земјоделство, шумасртво и водостопанство распишува два јавни огласи за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост. Едниот оглас е за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари по пат на електронско јавно наддавање.Со овој јавен оглас се дава во закуп земјоделско зем

Повеќе...

ЌЕ ФРЧАТ КАЗНИ АКО ГО НАПРАВИТЕ ОВА - Сумите се движат од 1500 до 2000 евра во денарска противвредност

Поради високите температури, а со тоа и зголемената опасност од појава на шумски пожари, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство воведе делумна забрана за движење во шумите со стопанска намена, што ќе важи до 15 август.

ЌЕ ФРЧАТ КАЗНИ АКО ГО НАПРАВИТЕ ОВА - Сумите се движат од 1500 до 2000 евра во денарска противвредност

 

Оваа согласност не важи за вработените во Јавното претпријатие за стопанисување со државни шуми „Македонски ш

Повеќе...

Повеќе артикли...

ПРЕБАРАЈ