ОТВОРЕНИ НОВИ РАБОТНИ МЕСТА: Објавени огласи за стручни кадри во центрите за социјална работа низ Македонија

Со цел да се зајакнат капацитетите на центрите за социјална работа во Република Македонија, Министерството за труд и социјална политика известува дека се објавени огласи за вработување социјални работници и друг неопходен стручен кадар во наведените ЦСР:

ОТВОРЕНИ НОВИ РАБОТНИ МЕСТА: Објавени огласи за стручни кадри во центрите за социјална работа низ Македонија

 

1. Центaрoт за социјална работа во Скопје има распишано јавен оглас за 6 социјални работници;

Повеќе...

Германскиот гигант „Алди“ ги повлече холандските јајца од продажба, содржеле токсини

Гигантот на супермаркетите „Алди“ ги повлече сите јајца од продажба од своите продавници во Германија поради сомнение дека се контаминирани со инсектицид, пренесува Би-би-си. Тестовите покажале дека хемиската состојка фипронил, која може да им наштети на бубрезите, црниот дроб и тироидната жлезда, е пронајдена во јајцата од Холандија.

Германскиот гигант „Алди“ ги повлече холандските јајца од продажба, содржеле токсини

 

Фипронил се

Повеќе...

Стратешко партнерство во секторот на природниот гас меѓу Македонија и Бугарија

Министерот за економија на Република Македонија, Крешник Бектеши и министеркaта за енергетика на Република Бугарија, Теменужка Петкова потпишаа Меморандум за соработка помеѓу двете министерства.

Стратешко партнерство во секторот на природниот гас меѓу Македонија и Бугарија

 

Меморандум предвидува продлабочување на соработката во енергетиката и развој на билатерално стратешко партнерство во секторот на природниот гас, преку ра

Повеќе...

Казни од 1.500 и 2.000 евра за движење во шума без соодветна дозвола

Поради високите температури, а со тоа и зголемената опасност од појава на шумски пожари, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство воведе делумна забрана за движење во шумите со стопанска намена што ќе важи до 15 август.

Казни од 1.500 и 2.000 евра за движење во шума без соодветна дозвола

 

Оваа согласност не важи за вработените во Јавното претпријатие за стопанисување со државни шуми „Македонски шу

Повеќе...

Грција останува најголем инвеститор во Албанија

И покрај економската криза, со која веќе неколку години се справува Грција, таа и натаму е главен инвеститор и партнер во албанската економија, соопшти Централна банка на Албанија и Канцеларијата за економија и трговија на Амбасадата на Грција во Тирана.

Грција останува најголем инвеститор во Албанија

 

– Последната официјална статистика на Централна банка на Албанија потвдува дека на крајот на

Повеќе...

МВР ВРАБОТУВА 500 ПОЛИЦАЈЦИ - Еве како да се пријавите

Министерството за внатрешни работи, согласно Законот за внатрешни работи и Законот за полиција а во врска со одредбите од Правилникот за начинот на спроведување на селекција и избор на кандидат за полицаец и начинот на работа на комисијата за избор на кандидат за полицаец распишува јавен оглас за вработување на 500 извршители на работно место „Поли

Повеќе...

„КАТАР ЕРВЕЈС“ ЈА ОДБЕЛЕЖУВА НАГРАДАТА ОД „СКАЈТРАКС“ ЗА НАЈДОБРА БИЗНИС КЛАС НА СВЕТОТ СО СПЕЦИЈАЛНИ ПОПУСТИ ЗА ДЕСТИНАЦИИ ОД ГЛОБАЛНА

СКОПЈЕ, Македонија - „Катар ервејс“ слави дека е именуван за "Најдобра бизнис класа на светот" на светските награди на меѓународната организација за оценка на воздухопловниот транспорт, „Скајтракс“ во 2017 година, нудејќи им на патниците тарифи од 1469 евра за бизнис класа до популарни дестинации низ својата растечка глобална мрежа, како дел од сво

Повеќе...

Владата на Заев со потег што никоја Влада го нема направено - еве чии лица направи среќни!

Владата на вчерашната седница го разгледа и утврди и предлог-законот за материјално обезбедување на стечајните работници за кој се обезбедени финансиски средства со ребалансот на буџетот.

Владата на Заев со потег што никоја Влада го нема направено - еве чии лица направи среќни!

Со ова законско решение ќе бидат опфатени 3.000 стечајни работници, со што се решава нивниот долгогодишен проблем. Владата ја задолжи министерката за труд и социј

Повеќе...

Србија прва, Македонија трета во светот по гринфилд директни странски инвестиции

Србија е на прво место во светот по бројот на гринфилд директни странски инвестиции. Регулаторните реформи, ниските трошоци за производство и пристапот до пазарот на ЕУ ги надвладеаја инаку разочарувачките економски перформанси на земјата, објави „Фајненшнл тајмс“.

Србија прва, Македонија трета во светот по гринфилд директни странски инвестиции

 

Со индексот се мери привлечноста на некои земји како дестинација за гринфилд инвес

Повеќе...

СУПЕР ВЕСТ - Проверете ги сметките, легнаа стотици илјади денари на трансакциските на...

На почетокот на неделава ќе бидат исплатени субвенциите за овоштарите и лозарите, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

СУПЕР ВЕСТ - Проверете ги сметките, легнаа стотици илјади денари на трансакциските на...

 

„Изготвени се решенијата за исплата на 544 овоштари во висина од 28 милиони денари, пари што производителите ќе ги добијат на почетокот неделава“, соопшти МЗШВ.

Освен за овоштарство, изготвени се и

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ