Патувачкото кино на „Маке Докс“ за културата и надвор од Скопје

Втората сесија на „Докуникулци“ ќе се случи за време на фестивалот „Маке Докс“ во август, додека завршната сесија ќе биде реализирана наесен во Скопје. Работилницата се реализира со поддршка од Националната фондација за демократија од Вашингтон.

 

Со цел да се задоволи потребата за културна децентрализација и реанимација на руралните области во Ма

Повеќе...

Пет книги во потесен избор за наградата „Браќа Миладиновци“

Жири-комисијата за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ – за најдобра поетска книга на македонски јазик, издадена помеѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата, од пристигнатите 38 книги од 37 автори на конкурсот, направи поширок избор од 10 книги во согласност со правилникот за наградата.


Беа избрани следните книги: Лидија Давидовс

Повеќе...

Промовиран проектот „Супер Скопје“ – викенд забави во август и септември

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска го промовираше проектот наречен „Супер Скопје“ за организирање на забави на повеќе локации преку викендите во август и на почетокот на септември.

 

Трајановски најави дека за време на овие викенди, на локациите каде што ќе се одржуваат забавите, работното време ќе биде зголемено за еден час.

Тој и

Повеќе...

Жулиет Бинош во нова улога во филмот „Откачени трудници“

Жулиет Бинош е една од најнаградуваните актерки во светот. Нејзината кариера е разновидна, па по неколку драматични улоги, наскоро ќе ја гледаме во комедијата „Откачени трудници“, во режија на Ноеми Саглио, која пристигнува во домашните кина на 17 август.


„Овој проект го прифатив без размислување од аспект на некомпактибилноста што се појави кога

Повеќе...

Аналогна авантура на „МакеДокс“ – Работилница за камера опскура

На еден месец пред почетокот на осмото издание на фестивалот „МакеДокс“, ве повикуваме да се пријавите на работилницата на која ќе си играме со самите почетоци на визуелниот запис.


Накусо ќе се запознаеме со основните теориски поставки на камера опскура, сами ќе изработуваме фотоапарати и ќе правиме фотографии со нив. Дел од нив дури и ќе изложим

Повеќе...

Пјуртек прогласен за „Мотор на годината“ по третпат

За време на 18. Меѓународна награда за мотор на годината што се одржа во Штутгарт, меѓународното жири на новинари ја додели наградата „Мотор на годината за 2017″ на турбо-бензинскиот мотор Пјуртек (PureTech) 1.2 литри со 3 цилиндри во категорија од 1 литар до 1.4 литри.

 

Индустриски и комерцијален успех

Трета година по ред наградата „Мотор на год

Повеќе...

Почнува „Галичка свадба 2017“

Тања Чаловска и Бошко Лепчески ќе бидат младенци на „Галичка свадба 2017“ која се одржува овој викенд. Триесет и едногодишниот правник и 28-годишната економистка се запознале пред седум години токму во Галичник каде што утре ќе бидат венчани во црквата „Св. Петар и Павле“.

 

По подолго време се случува на Галичка свадба двајцата младенци да имаат

Повеќе...

Нова книга: „Печатот на вистината“ од Игор Поп Трајков

Игор Поп Трајков е и единствениот не-Американец кој своевремено влезе во филмскиот експериментален проект за иницирање и развување на сценарија „Гринлајт“.

 

Во издание на „Македоника“, идната недела ќе излезе од печат новата збирка поезија од Игор Поп Трајков „Печатот на вистината“.

Овој автор го има започнато своето творештво уште додека бил во

Повеќе...

Изложба на српски скулптори и графичари

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на Скопско лето и во соработка со Здружението на ликовни уметници на Србија (УЛУС), ја организираат изложбата „УЛУС/Слики-скулптури-графики“, која ќе се отвори во петок, 14 јули, во 20.30 часот во галерискиот простор на НЛБ Тутунска Банка.

 

Здружението на ликовни уметници на Србија (УЛУС) едн

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ