Макрон утре во посета на островот Свети Мартин, погоден од Ирма

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе го посети островот Свети Мартин, погоден од ураганот Ирма, соопшти синоќа Министерството за внатрешни работи на Франција.

Макрон утре во посета на островот Свети Мартин, погоден од Ирма

 

„Макрон ќе тргне кон Свети Мартин ноќта меѓу понеделник и вторник. Претседателот ќе разговара со мештаните и со локалните официјални лица“, рече Жерар Коломб, министер за внатрешн

Повеќе...

Без струја ќе останат 4,3 милиони домаќинства и претпријатија во Флорида

Електродистрибуцијата на американската сојузна држава Флорида синоќа соопшти дека ќе бидат потребни неколку недели пред целосно да се воспостави електрична енергија поради штетите што се очекуваат од ураганот Ирма. Портпаролот на Електродистрибуција, Роб Гулд, денеска изјави дека околу 4,3 милиони домаќинства и претпријатија ќе останат без струја в

Повеќе...

Погледнете како ветерот корне дрво од корен (ВИДЕО)

„Фала Богу што не падна на нашата куќа“, рекла Џејм Хегадорн додека снимала како во нејзиниот двор ураганот Ирма буквално корне дрво од корен.

Погледнете како ветерот корне дрво од корен (ВИДЕО)

 

Џејм била запрепастена од глетката, но истовремено и пресреќа бидејќи силниот ветер не го соборил дрвото на нејзината куќа, туку на оградата.

Инаку, ова видео е снимено во градот Форт Лодердејл во сојузната

Повеќе...

Ирма удри на Флорида - веќе има мртви!

Најмалку три лица загинаа во налетот на ураганот Ирма на Флорида.

Ирма удри на Флорида - веќе има мртви!

 

Ураганот Ирма, кој е од четврта категорија, од вкупно пет, со себе донесе ветер кој дува со брзина од 130 километри на час. Пред ударот на ураганот, од Флорида се евакуирани околу 5 милиони луѓе, а најмалку 600.000 домаќинства и објекти се без електрична енергија.

Пред да стигне до

Повеќе...

Ирма кршеше палми како чкорчиња на Флорида

Ураганот Ирма, откако ги опустоши Карибите и ја поплави Хавана, предизвикувајќи хаос во остатокот од Куба, удри и по Флорида, кршејќи дрвја како чкорчиња и оставајќи повеќе од милион луѓе без струја.

Ирма кршеше палми како чкорчиња на Флорида

 

Со ветришта кои дуваа до 210 километри на час, ураганот кој достигна до тропска бура од 4-та категорија, предизвика и лизгање на земјиште на Флорида

Повеќе...

ВИДЕО: Летаат контињери по улици, дрвја откорнати од корен - страшно невреме во Србија

Страшно невреме со силен ветер и обилни врнежи од дожд синоќа ја погодија Србија, поточно во местото Лесковац, а штетата била огромна.

ВИДЕО: Летаат контињери по улици, дрвја откорнати од корен - страшно невреме во Србија

 

Според информациите од ударот на силното невреме биле откорнати дрвја, контињери летале по улиите, жиците од струјната мрежа се исплеткале од ветерот и предизвикале мрак.

 

Повеќе...

НАЦИЈАТА ВО ПАНИКА: Ирма стигна до Флорида, први на удар јужните острови

Преку Карибите и Куба, ураганот Ирма стигна до Флорида. Први се погодени јужните острови, а по неколку часа, се очекува да биде погодено и копното. Во Мајами Бич, кој стана град на духови, воведен е полициски час од осум навечер до седум наутро. Над 150.000 луѓе останаа без струја поради невремето.

НАЦИЈАТА ВО ПАНИКА: Ирма стигна до Флорида, први на удар јужните острови

 


Градовите во јужниот дел на Флорида први ја почу

Повеќе...

(ФОТО) СИТЕ СЕ ПРАШУВААТ ЗОШТО - Папата Франциск се појави со модринка и крв на мантијата во Колумбија

Папата Франциск се појави во јавност со модринка, крв над левото око и со крв на мантијата. Ватикан соопшти дека папата се удрил во неговиот автомобил додека патувал кон градот Картагена, Колумбија.

(ФОТО) СИТЕ СЕ ПРАШУВААТ ЗОШТО - Папата Франциск се појави со модринка и крв на мантијата во Колумбија

 

„Папата се чувствува добро, но има модринка на левиот образ и над окото“, рекол портпаролот на Ватикан, Грег Бурке.

Тој додал дека папата се удрил во

Повеќе...

Ова е најбогатиот албанец во светот - нема да верувате од каде е

Најбогатиот Албанец во светот е од Македонија, тврдат албанските медиуми. Станува збор за Назиф Дестани од Тетово, чие богаство се проценува на над 3 милијарди долари.

Ова е најбогатиот албанец во светот - нема да верувате од каде е

 

Тиранскиот весник „Мапо“ пишува дека Назиф Дестани кој е брат на познатиот глумец Блерим Дестани и син на сопственикот на компанијата ,,Еколог Интернационал,,Лазим Дестани, учеству

Повеќе...

(ВИДЕО) Експретседателот направи драма на граница - го проби кордонот и сакаше насилно да влезе во соседната држава

Поранешниот претседател на Грузија и гувернер на Одеса, Михаил Сакашвили, и неговите приврзаници, го пробија полицискиот кордон на границата меѓу Полска и Украина.

 (ВИДЕО) Експретседателот направи драма на граница - го проби кордонот и сакаше насилно да влезе во соседната држава

 

Со тоа, Сакашвили насилно се обиде да влезе на украинска територија откако претходно влезот му беше забранет, со објаснување од граничарите дека тоа е од безбедносни причини затоа што

Повеќе...

Воени вежби на Јапонија и САД

Воени авиони на Јапонија и на САД денеска одржаа воздушна вежба над Источно Кинеско Море, соопштија воздушните одбранбени сили на Јапонија (АСДФ).

Воени вежби на Јапонија и САД

 

Во вежбата учествуваа два бомбардери Б-1Б на американското воено водухопловство, кои полетаа од Гвам, каде е лоцирана американската воздушна база на Пацификот, на кои им се придружија два јапонски борб

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ