ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Големото невреме проследено со дожд и грмежи кое и понатаму трае во Преспанскиот регион, направи огромни штети. Ова се фотографии направени во еден дом во централното подрачје на Ресен.

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

 

Неофицијално поплавени се повеќе домови. Според она што може да се забележи поплавени се повеќе фрекфентни улици.

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ХАОС НИЗ РЕСЕН - Поплавени домови, дворови, улици... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

 
Повеќе...

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ПРЕСПА - Ресен под вода

Улиците во Ресен ноќва осамнаа под вода, откако силниот дожд продолжи да паѓа и понатаму.

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ПРЕСПА - Ресен под вода

 

Дел од улиците се делумно затворени за сообраќај, а автомобилите се пренасочуваат по околните патишта.

Ситуацијата е драматична, велат жителите. Неофицијално има и поплавени домови на граѓани кои живеат во близина или во централниот дел од Ресен.

Дождот и пон

Повеќе...

Почнува второто издание на Sunset beach festival во Долно Дупени

Второто издание на “Sunset Beach Festival” ќе се одржи во сабота, на плажата Дупени на Преспанското езеро. Како што најавуваат од агенцијата за организирање на настани “Подиум”, целодневниот настан ќе биде исполнет со музика, коктели, пиво, одбојка на песок, зајдисонце и многу забава.

Повеќе...

Општина Ресен ќе додели седум награди и признанија на Јаболкоберот

Советниците на општина Ресен на последната седница донесоа одлука да се доделат вкупно 7 општински награди и признанија на организации и поединци за посебен допринос во развојот и промоцијата на Општина Ресен, кои на наградените субјекти ќе им бидат врачени на Манифестацијата Преспански Јаболкобер 2015 .

Повеќе...

70 ГОДИНИ УСПЕШНОСТ: Голем концерт на КУД „Таше Милошевски“ - Ресен

Седумдесет години успешност за едно од најстарите Културно уметнички друштва во Македонија. По тој повод КУД „Таше Милошевски“ - Ресен организира голем јубилеен концерт. Настанот ќе се оддржи во четврток (16.07.2015) во спортската сала со почеток во 20.30 часот.

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ