ФОТОГАЛЕРИЈА: Поплави ја проголтаа Преспа - поплавени домови и ниви, ситуацијата е критична

Вистински ужас во моментов се случува во Преспа, откако по големите дождови и снегот изминатиот период реките се излеаа, додека неисчистените канали уште повеќе ја отежнаа ситуацијата.

 

(Дрмени)

Повеќе...

Драстично намалени цените на Автошколата во Ресен - еве детали

Автошколата при Здружението на возачи, Ресен, во интерес на заинтересираните наши млади , потенцијални возачи, од 01.01.2015 година , драстично ја намали цената на Обуката на
кандидатите за возачи.

Повеќе...

ЗАПОЧНА ПОЛАГАЊЕТО НА ВОЗАЧКИТЕ ИСПИТИ во Сообраќа-јниот Испитен Центар (СИЦ) АМ ДООЕЛ Битола

Здружението на возачи Ресен, односно автошколата при ЗВ Ресен , ги известува сите заинтересирани дека ЗАПОЧНА ПОЛАГАЊЕТО НА ВОЗАЧКИТЕ ИСПИТИ во Сообраќа-јниот Испитен Центар (СИЦ) АМ ДООЕЛ Битола.

Повеќе...

Преспа е во жолта фаза - Македонија со температури под нулата

Oд Управата за хидрометеоролошки работи за денеска најавуваат многу нискa температурa, а три региони од земјава ќе бидат во жолтата, односно предупредувачка фаза.

Повеќе...

Многу важна информација која предмалку ја објави ЕВН

Поради големото невреме проследено со обилни врнежи од снег и ветер, дистрибутивната мрeжа на ЕВН Македонија во регионот на Дебар, Струга и Охрид пртетрпе големи штети. Најчестите дефекти се на 35 и 10 киловолтни (кВ) далекуводи, кај кои заради големите наноси на снег, столбовите се паднати или искривени. И покрај тешко пристапните терени, екипите вложуваат големи напори и постојано работат на отстранување на дефектите.

Повеќе...

Тешка кражба во с.Наколец

Во периодот од 26-ти ноември до 15-ти овој месец, во с.Наколец, ресенско, непознат сторител со употреба на сила и погоден предмет извршил тешка кражба во куќата 63 годишен граѓанин.

Повеќе...

Во Ресен сообраќајот во отежнати услови

Во Општина Ресен на терен во моментот за расчистување на снег е вклучена механизација од Општина Ресен, ЈКП Пролетер, градежни фирми и механизацијата на „Македонија Пат“ која ги одржува регионалните и магистралните патишта низ општината.

Повеќе...

И во вторник учениците дома - Наставниците се дигаат на штрајк, бараат повисоки плати и достоинство

СОНК не отстапува од најавениот штрајк во вторник. Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков за 24 Вести.

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ