Преговорите меѓу Турција и Русија за С-400 во последната фаза

Преговорите меѓу Турција и Русија околу купувањето на системи за воздушна одбрана С-400 влегуваат во “последната фаза“, но тоа не значи дека договорт ќе биде потпишан веднаш, соопшти министерот за одбрана на Турција, Фикри Ишик.

Преговорите меѓу Турција и Русија за С-400 во последната фаза

 

Тој изјави дека членките на НАТО не претставиле финансиски ефективна понуда за алтернативен одбранбен напад.

Инаку во меѓувреме, најавена е средба меѓу турскиот и рускиот претседател Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин на 3-ти мај во Сочи. На средбата двајцата претседатели ќе разговараат за состојбата во Сирија, потврди портпаролот на Кремељ, Дмитри Песков./извор:Макфакс

повеќе.. http://sky.mk/svet/485251-pregovorite-megju-turcija-i-rusija-za-s-400-vo-poslednata-faza

ПРЕБАРАЈ