ХАОС ВО ЗАБАВЕН ПАРК - При судир на два воза најмалку 30 повредени

Во судир на два воза на тобоган во забавен парк во Мадрид се повредени 33 лица, меѓу кои и шест деца на возраст под 10 години, соопштија шпанските власти. Покрај тоа уште 26 други се третирани од полесни повреди.

ХАОС ВО ЗАБАВЕН ПАРК - При судир на два воза најмалку 30 повредени

 

Настанот се случил кога возот што пристигнувал на почетната позиција не успеал да тргне така што во него удрил тој што се наближувал.Повеќето од децата на тобоганот имале специјални виртуелни наочари така што не го очекувале ударот, при што настрадале многу заби и рамена.

Возовите на тобоганот се движат со максимална брзина од 55 километри на час./извор:Макфакс

повеќе.. http://sky.mk/svet/495461-haos-vo-zabaven-park-pri-sudir-na-dva-voza-najmalku-30-povredeni

ПРЕБАРАЈ