Од денеска комисии ќе утврдуваат штети кај лозовите и овошните насади

Владата на синоќешната вонредна седница одлучи да се формираат комисии за испитување на штетите настанати кај овошните и лозовите насади од ниските температури и мразот. Тие од утре ќе излезат на терен и ќе направат записници за штетите.

Од денеска комисии ќе утврдуваат штети кај лозовите и овошните насади

 

Како што информира министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Михаил Цветков, формирана е и комис

Повеќе...

СДСМ ја осуди изјавата на градоначалникот на Дебар

СДСМ во недела ја осуди изјавата на градоначалникот на Дебар Ружди Лата, кој во интервју за телевизијата која известува на албански јазик „Арт Канал“ изјавил дека душата на Дебарчани е во Тирана, верувајќи дека нивниот сон ќе се оствари.

СДСМ ја осуди изјавата на градоначалникот на Дебар

 

„Ја осудуваме провокативната реторика во изјавата на градоначалникот на општина Дебар Ружди Лата, која не е во

Повеќе...

Разбојнички напад врз вработена во трафика во Велес

Двајца разбојници во саботата вечер физички нападнале вработена во трафика во Велес, но откако не пронашле пари, заминале во непознат правец.

Разбојнички напад врз вработена во трафика во Велес

 

Како што соопшти полицијата, околу 22,35 часот во Велес, на ул.„Благој Ѓорев“ во трафика „Леди Ди Трејд“, сопственост на В.А. две непознати лица извршиле разбојништво над вработената Т.П.(51) од Велес.

Имен

Повеќе...

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПАТИШТА - Загина едно лице

Во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово утрово загина 40-годишниот Александар Д. од Тетово.

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПАТИШТА - Загина едно лице

 

Имено, според МВР, автомобилот БМВ со скопски регистарски таблици, управуван од тетовецот загубил контрола, излетал од коловозот и се превртел, по што возачот починал на лице место.

По наредба на јавен обвинител телото на починатиот е даден

Повеќе...

ХАОС СРЕДЕ СКОПЈЕ – При вооружен напад дошло до...

Вчера околу 23 часот на сред автобуска постојка во Скопје дошло до вооружен напад.

ХАОС СРЕДЕ СКОПЈЕ – При вооружен напад дошло до...

Имено, нападот се случил на на бул.Гоце Делчев на автобуската постојка кај стоковна куќа каде засега непознати лица со закана со нож извршиле разбојништво над М.С., при што одземен му е паричник и саат.

Полицијата трага по сторителите.

Повеќе...

Буџаку: Подготвени сме доколку има нов бегалски бран

Ние сме декларирани како транзитна земја, ние не примаме бегалци како Германија или Шведска, затоа што на крајот на краиштата нивна цел е да стигнат до Германија. Сепак, спремни сме и да има нов бегалски бран, вели директорот на Центарот за управување со кризи, Агрон Буџаку, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Буџаку: Подготвени сме доколку има нов бегалски бран

 

„Во овој случај, проблем

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара предвремени парламентарни избори

Народот на 11-ти декември не гласаше за бинационална држава. Народот не гласаше за двојазичност, за менување на химна, за менување на знаме и на име, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара предвремени парламентарни избори

 

„Криминогениот СДС и аболицираниот криминалец Зоран Заев нека не се надеваат дека нарко-мафијашите и луѓето што го негираат македонскиот идентитет ќе ги донесат на власт. Граѓан

Повеќе...

Работник починал при пад од платформа

Шеесетгодишен работник од кочанско Горни Подлог настрадал при пад од висина од три метри, работејќи во хала во фирмата „Мак-Прогрес“ во Виница.

Работник починал при пад од платформа

 

Како што соопшти полицијата, во саботата околу 14,40 часот во Виница, А.Г.(60) од с.Горни Подлог-Кочани, работејќи во хала-луштара која се наоѓа во кругот на фирмата „Мак-Прогрес“ во Виница, бил качен на

Повеќе...

ПРЕДМАЛКУ СДСМ ГО ОБЈАВИ ОВА СООПШТЕНИЕ

ПРЕДМАЛКУ СДСМ ГО ОБЈАВИ ОВА СООПШТЕНИЕ

Интегрално го пренесуваме соопштението на СДСМ објавено утрово:

- Неразумниот Груевски го блокира целиот државен систем, мнозинството ќе ги заштити државните интереси и ќе ја спроведе граѓанската волја!

Парламентарното мнозинство избрано од граѓаните на кредибилни избори мора да ги заштити граѓанските и државните интереси.

Граѓаните и државата се под

Повеќе...

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ГРАДСКО - ВЕЛЕС: Тешко повреден 26-годишник

Млад возач е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила во саботата во раните утрински часови на регионалниот пат Градско-Велес.

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ГРАДСКО - ВЕЛЕС: Тешко повреден 26-годишник

 

Несреќата се случила на 1,4 километар од надвозникот за с.Виничани кон Велес, во која М.Ц.(26) од Велес, управувајќи автомобил марка „голф 3“, изгубил контрола над возилото, излетал на десната страна на колово

Повеќе...

СДСМ: Мора да постапуваме мудро, бидејќи имаме работа со неразумни политичари

Неразумниот Груевски го блокира целиот државен систем, мнозинството ќе ги заштити државните интереси и ќе ја спроведе граѓанската волја, велат од СДСМ.

СДСМ: Мора да постапуваме мудро, бидејќи имаме работа со неразумни политичари

 

„Бидејки се работи за неразумни политичари како Груевски и Иванов, парламентарното мнозинство постапува мудро за да ги заштити државата и граѓаните од насилието на криминалната група која сака инц

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ