Речиси целото раководство на ВМРО-ДПМНЕ остана без пасоши – Судот одзеде 51 патна исправа

51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 пасош, и тоа како мерки на претпазливост, а за дел од обвинетите и како алтернативна мерка за мерката притвор.

Речиси целото раководство на ВМРО-ДПМНЕ остана без пасоши – Судот одзеде 51 патна исправа

 

Најмногу пасоши се одземени во случајот за изборни измами „Титаник“ – 21.
Без пасоши останаа: Никола Груе

Повеќе...

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВ ДИРЕКТОР НА ЦАРИНА,ТЕЛЕКОМ, ЕЛЕМ? - Ова се кадровските решенија на новата Влада!

Вечерва владата со почеток во 17 часот ја почна седницата на која една од точките е именување на нови директори.

 КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВ ДИРЕКТОР НА ЦАРИНА,ТЕЛЕКОМ, ЕЛЕМ? - Ова се кадровските решенија на новата Влада!

 

За нов директор на Царина се споменува Игор Милев. Додека најжестока битка се води за директорската позиција во Македонски телеком.

Вечерва може да се очекуваат смени на директори на повеќе јавни претрпијатија и инстицуии.

Нов ди

Повеќе...

Стаменковска: Според СДС во Македонија мора да има судство кое ќе спроведува само партиски нарачки

- Заев и СДС на големо работат на планот комплетно да го партизираат судството во Македонија. Заев и СДС сакаат судство кое нема да ги гони нив за криминалите во кои се фатени на дело, изјави на денешната прес-конференција, Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ.

Стаменковска: Според СДС во Македонија мора да има судство кое ќе спроведува само партиски нарачки

 

- Според визијата на СДС во Македонија мора да има судство кое ќе спроведува само партис

Повеќе...

ТАСЕВСКИ: Кога ми понудија да бидам директор на Драмски, прво им реков – немам партиска книшка…

Благодарност до сите на кои мојот избор за директор на Драмски театар им дојде како пријатно изненадување, бидејќи малку кој помислуваше на тоа решение.

ТАСЕВСКИ: Кога ми понудија да бидам директор на Драмски, прво им реков – немам партиска книшка…

 

Не знам колку вреди тоа да се каже, но времето е такво што неблагодарно е да се премолчи.

Кога првпат ме поканија на разговор некои луѓе од министерството и кога на мое изненадување ми ја соопштиј

Повеќе...

Земјотрес вечерва ја стресе Македонија - познати деталите

Земјотрес со магнитуда од 3.1 степен по Рихтер ја погоди Македонија вечерва.

Земјотрес вечерва ја стресе Македонија - познати деталите

 

Земјотресот се случил во 19 часот и 11 минути. Епицентарот бил на 6 километри северно од Охрид на длабочина од 5 километри, според Европско медитеранскиот сеизмолошки центар.

 

Повеќе...

ФРЧАТ ДИРЕКТОРСКИ СМЕНИ НА НАЈМОЌНИТЕ ИНСТИТУЦИИ - Ова се новите кадри на...

Вечерва владата со почеток во 17 часот ја почна седницата на која една од точките е именување на нови директори.

ФРЧАТ ДИРЕКТОРСКИ СМЕНИ НА НАЈМОЌНИТЕ ИНСТИТУЦИИ - Ова се новите кадри на...

 

За нов директор на Царина се споменува Игор Милев. Додека најжестока битка се води за директорската позиција во Македонски телеком.

 Вечерва може да се очекуваат смени на директори на повеќе јавни претрпијатија и инстицуии.

Нов директор

Повеќе...

Вонредна најава од УХМР - подгответе се за...

Утре и во среда ќе има повремено зголемување на облачноста и појава на локален дожд со грмежи. Утре ќе дува засилен ветер од југозападен правец.

Вонредна најава од УХМР - подгответе се за...

Во четврток врнежи ќе има на повеќе места, а локално ќе бидат пообилни и проследени со ретки грмежи. Дневната температура во следните два дена ќе бележи постепено опаѓање, а позначителен пад ќе има во четв

Повеќе...

СЕ СЛУЧУВАЛА ВИСТИНСКА ДРАМА НА НЕБОТО - Удар на птица спушти авион на компанијата...

Авион на компанијата Монтенегро ерлајн „Ебрауер 195“, што требал да лета од Тиват за Москва е вонредно приземјен синоќа во Подгорица.

СЕ СЛУЧУВАЛА ВИСТИНСКА ДРАМА НА НЕБОТО - Удар на птица спушти авион на компанијата...

Причината за ова, е силен удар на на птица во неговото лево крило на моторот.
„Персоналот на авионот, постапил по процедурите кои се јасно дефинирани во вакви случаи, кога од контролата на летање е побарано итно слету

Повеќе...

На сите институции и претпријатија НОВИ ДИРЕКТОРИ: Ова се имињата кои циркулираат!

Се финишираат списоците со имињата на новите директори на државните институции и претпријатија. Според сознанијата на ТВ 24 , коалиционите партнери успеале да ги усогласат предлозите за поголемиот дел од институциите. Поделени се директорските фотељи во речиси сите битни претпријатија, а најжестока битка има за директорската позиција во Телеком.

На сите институции и претпријатија НОВИ ДИРЕКТОРИ: Ова се имињата кои циркулираат!

 

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ ВО СТРАВ ОД СООЧУВАЊЕ СО ОДГОВОРНОСТА: Заврши времето кога монтираа случаи, вршеа прогон, се пресметуваа...

- Во страв од соочување со одговорноста за сето она што им го направи на граѓаните и државата, ВМРО-ДПМНЕ преку празни и рециклирани прес-конференции секојдневно очајно се обидува да изврши притисок врз судството и да го попречува владеењето на правото, се вели реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ ВО СТРАВ ОД СООЧУВАЊЕ СО ОДГОВОРНОСТА: Заврши времето кога монтираа случаи, вршеа прогон, се пресметуваа...

 

-

Повеќе...

ВЕЧЕРВА: Земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес со магнитуда од 3.1 степен по Рихтер ја погоди Македонија вечерва.

ВЕЧЕРВА: Земјотрес ја стресе Македонија

 

Земјотресот се случил во 19 часот и 11 минути. Епицентарот бил на 6 километри северно од Охрид на длабочина од 5 километри, според Европско медитеранскиот сеизмолошки центар.

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ