ВЛАДАТА СО СУПЕР ОДЛУКА - Ова е најубавата вест која земјоделците ќе ја прочитаат денеска

Владата на Република Македонија донесе одлука за дополнителна финансиска поддршка на земјоделците – прозводители на праски со слаб квалитет.

ВЛАДАТА СО СУПЕР ОДЛУКА - Ова е најубавата вест која земјоделците ќе ја прочитаат денеска

Станува збор за финансиска поддршка на производителите на праски, со откупна цена до  5 денари, што во периодот од 12.06 – 30.06 ќе се искористат во преработувачките капацитети. За да им помогне на овие земјод

Повеќе...

ВНИМАВАЈТЕ НА ОВА - УЈП најавува високи казни ако...

Управата за јавни приходи најави засилен мониторинг на готовинскиот промет во делот на фискализацијата.

ВНИМАВАЈТЕ НА ОВА - УЈП најавува високи казни ако...

 

Од УЈП апелираат даночните обврзници да ги исполнуваат законските обврски, со цел избегнување на казни.

„Субјектите кои вршат промет на добра и услуги за кои плаќањето се врши во готово, задолжително да издаваат фискални сметки на потрошувачите

Повеќе...

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Еве која е цената на горивото во регионот и пошироко!

Цени на горива:

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Еве која е цената на горивото во регионот и пошироко!

 

       
  ДРЖАВА  БЕНЗИН БМБ-95  БЕНЗИН БМБ-98  ДИЗЕЛ 
 Албанија 172.00 ALL (1,26 EUR)   168.00 ALL (1,23 EUR) 
 Австрија 1.11EUR 1.13 EUR 1.02EUR 
 Белгија 1.39 EUR 1.47 EUR 1.31 EUR 
 БИХ 2.15 BAM (1,10 EUR) 2.25 BAM (1,15 EUR) 2.10 BAM (1,07 EUR) 
 Бугарија 2.11 BGN (1,08 EUR) 2.37 BGN (1,21 EUR) 2.11 BGN (1,08 EUR) 
 Чешка 30.27 CZK
Повеќе...

Катар ервеис прогласена за најдобра авиокомпанија на светот

Катар ервеис (Qatar Airways) по четвртипат е прогласена за најдобра авиокомпанија на светот. Авиокомпанијата исто така ги доби и наградите најдобра бизнис класа, најлаунџ во прва класа и нај-авиокомпанија на Блискиот Исток.

Катар ервеис прогласена за најдобра авиокомпанија на светот

 

Сингапур ерлајнс (Singapore Airlines) е редовен фаворит во трката и се  рангираше на второ место и ги доби наградите Најдобр

Повеќе...

Министерот Николовски ги посети земјоделците во Росоман

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, денеска го посети Росоман, каде се сретна со земјоделците, кои се незадоволни од откупот на праските и бараат мерки од Владата за изнаоѓање решение за нивните барања. Tие го пречекаа со автомобили со приколки и тракторски приколки полни со праски и му ги изнесоа барањата за побрзо решавање на нивниот пр

Повеќе...

Нафтата падна под 45 долари за барел

Цената на нафтата од видот Брент вчера падна под 45 долари за барел, што е за првпат од 15 ноември минатата година. Главен фактор за тоа беше веста дека производството на нафта во САД се зголеми во текот на изминатата недела за 20.000 барели дневно до рекордните во април 2015 година 9.35 милиони барели дневно.

Нафтата падна под 45 долари за барел

 

Меѓу другите причини за падот на цен

Повеќе...

Министерство за финансии: Позитивна реакција на пазарите за Македонија

Пазарите позитивно ја перципираат стабилизацијата на политичката состојба во Македонија и перспективите за македонската економија, соопшти денеска Министерството за финансии.

Министерство за финансии: Позитивна реакција на пазарите за Македонија

 

Според надлежните, показател за тоа е намалувањето на стапката на принос на македонските еврообврзници кои се тргуваат на меѓународните финансиски пазари.

„Од средината на м

Повеќе...

Еве кој е најбогатиот човек на планетата

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, е прв на листата за најбогат жител на САД според списанието „Форбс“. Неговото богатство изнесува 88,9 милијарди долари, што го прави Гејтс и најбогат човек на планетата. Тој е најбогат човек на државата Вашингтон, доколку листата ги вклучува богаташите на одделните држави. На второ место е основачот на интернет к

Повеќе...

Без изненадувања на Македонската берза за хартии од вредност

Вкуниот промет денес изнесуваше 16,6 милиони денари, вкупно се реализираа 69 трансакции.

Без изненадувања на Македонската берза за хартии од вредност

 

Најголем промет остварија акциите на Инекс Горица АД Охрид (2,46 милиони денари) со истргувани 4.106 лотови по просечна цена од 600,00 денари, додека на второ место се најде акцијата на Интекс АД Скопје со истргувани 970 лотови по просечна цена од 2.045,00 де

Повеќе...

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ - Доаѓаата овие мерки со кои повеќе нема да...

„Целта на Владата на Република Македонија е создавање медиумски простор за непристрасно и објективно информирање на граѓаните, бидејќи само вистински информирани граѓани може слободно да донесат одлука за иднината на својата држава“, пишува во програмата на новата Влада.

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ - Доаѓаата овие мерки со кои повеќе нема да...

 

Во програмата пишува дека Владата ќе промовира реформи на медиумската сфера

Повеќе...

ЗАЕВ ТРГНА ВО АКЦИЈА - Почнаа смените на вмровските директори!

Милан Ристески повеќе не е директор на Клиниката за онкологија и радиотерапија. Тој е разрешен од директорската функција. Тој беше дел од протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, и учесник во Собранието на 27 април, кога се случија крвавите настани во Законодавниот дом, кога беа претепани пратенците од парламентарното мнозинство.

ЗАЕВ ТРГНА ВО АКЦИЈА - Почнаа смените на вмровските директори!

 

Не

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ