НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД - Најмалку 7 мртви

Седум цивили биле убиени во Синај кога џихадисти се обиделе да нападнат полициска станица со автомобил бомба, кој експлодирал пред да стигне до својата цел, соопшти египетската војска.

НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД - Најмалку 7 мртви

 

Во соопштението се наведува дека четворица наоружани џихадисти во автомобил полн со експлозив сакале да се забијат во полициската станица на северот на Синај.

Еден

Повеќе...

Хрватска се подготвува да ги „пензионира“ старите aвиони

Министерството за одбрана на Хрватска испрати официјален повик за прибирање понуди за купување на 12 ловци за военото воздухопловство на земјата, јави „Џејнс Дифенс Викли“. Набавените летала треба да ги заменат 12 советски „миг-21бис“ и школските „миг-21ум“.

Хрватска се подготвува да ги „пензионира“ старите aвиони

 

Хрватската војска испрати повик за понуди до амбасадите на САД, Израел, Грција, Шведска и

Повеќе...

Венецуела: Избори за новото Собрание идниот викенд

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро, денеска рече дека ќе се спротистави на притисокот надвор од земјата и дека идниот викенд ќе бидат одржани избори за спорното Уставотворно собрание, за кое неговите противници предупредуваат дека ќе ја зацврсти диктатурата.

Венецуела: Избори за новото Собрание идниот викенд

 

„Империјалното десно крило верува дека е можно да издаде налог на Венецуела, но са

Повеќе...

Убиен бизнисмен

Во Србија целиот во крв беше проанјден П.П. (47) инаку познат бизнисмен и сопственик на технички преглед.

Убиен бизнисмен

 

Тој бил убиен со куршум во главата.

Вработените се во шок и не можат да поверуваат за убиството. Бизнисменот бил пронајден мртов на пет метри од својот дом.

 

Повеќе...

Во полициска акција запленети 1,2 тони албанска дрога

Италијанската полиција заплени 1,2 тони марихуана. Албанските медиуми кои се повикуваат на италијанската полиција информираат дека дрогата била откриена во два големи моторни чамца кои тргнале кон Италија.

Во полициска акција запленети 1,2 тони албанска дрога

 

Во акцијата во близина на крајбрежјето биле блокирани двата моторни чамца, кои биле преполни со дрога. Притоа се уапсени двајцата албански држ

Повеќе...

Скарамучи: Ќе го стопирам излевањето на информации од Белата куќа

Новоименуваниот директор за комуникација на Белата куќа, Ентони Скарамучи, денеска најавил остри мерки против недозволеното одлевање на информации, што довело до повеќемесечни новински наслови.

Скарамучи: Ќе го стопирам излевањето на информации од Белата куќа

 

Најголем број од овие написи се неповолни по авторитетот на претседателот Доналд Трамп.

„Една од првите нешта кои имам намера да ги направам е да го стопи

Повеќе...

Полскиот претседател ќе стави вето на судските реформи

Полскиот претседател Анджеј Дуда најави дека ќе стави вето на двата закона кои во јавноста се гледаа како напад на независноста на судскиот систем и мешање во судството на владејачката партија кои предизвикаа големи протести во земјата.

Полскиот претседател ќе стави вето на судските реформи

 

Дуда изјавил дека ќе стави вето на два од трите закони кои беа изгласани од пратениците. Еден од нив беше става

Повеќе...

Уапсен возачот на приколицата во која се пронајдени осум тела

Возачот на тракторската приколка во која денеска на паркинг во Сан Антонио во американската сојузна држава Тексас се пронајдени телата на осум луѓе, е уапсен денеска соопштуваат официјлни лица од овој регион.

Уапсен возачот на приколицата во која се пронајдени осум тела

 

Идентитетот на возачот не е објавен, во интерес на натамошната истрага./извор:Макфакс

Повеќе...

Турските новинари од весникот „Џумхуриет“ денеска пред суд

Почна судењето на седумнаесетте уредници и новинари на опозицискиот весник „Џумхуријет“ во Турција. Тие беа уапсени во октомври минатата година кога во сила беше вонредната состојба воведена по обидот за државен удар извршен на 15 јули 2016 година.

Турските новинари од весникот „Џумхуриет“ денеска пред суд

 

Новинарите би можеле да бидат осудени на затворска казна во траење од седум до 43 години.

Во о

Повеќе...

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА - Уапсени пет илегални мигранти и...

Пет илегални мигранти се уапсени денеска во Бугарија за време на полициската операција против трговија со луѓе, соопшти бугарското Министерство за внатрешни работи.

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА - Уапсени пет илегални мигранти и...

 

Полицијата соопштува дека се уапсени и девет бугарски државјани, со сомнеж деке се вмеѓани во трговија со луѓе и пренесување на мигранти.

Полициската акција е изведена во регионот Пло

Повеќе...

За што им се суди на најхрабрите новинари во Турција?

Судскиот процес против 17 вработени во турскиот весник „Џумхуриет“, кој започна денес, се води по обвинението за наводна поддршка на „терористички организации“ – движењето на Фетула Ѓулен и забранетата Курдска работничка партија (ПКК). Казните би можеле да бидат драстични. На вработените во весникот „Џумхуриет“, кои од денеска се пред суд, им се за

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ