Путин откри како станал агент на КГБ

Рускиот претседател Владимир Путин на средба со матурантите од средно воено училиште за старешини им открил дека кога одлучил да стане разузнувач дошол на пријавница во КГБ во Советскиот сојуз за да дознае како да стигне таму и зошто се предомислил и не станал пилот.

Путин откри како станал агент на КГБ

 

„Зошто од улица отидов на пријавница во КГБ? Моето семејство беше работничко, не

Повеќе...

„Остави го таблетот, симни се пред зграда“: Проект на СДСМ – Центар за враќање на маалскиот живот

Општинската организација на СДСМ во Центар почна со реализација на проектот „Остави го таблетот, симни се пред зграда“.

„Остави го таблетот, симни се пред зграда“: Проект на СДСМ – Центар за враќање на маалскиот живот

 

Од партијата наведуваат дека станува збор за активност, чија основна цел е да се врати маалскиот живот во централното градско подрачје и парковите повторно да бидат исполнети со детски џагор.

„Живееме во ера на целосна дигитализ

Повеќе...

Референдум во Дојран на 23 јули – за или против отворање рудници

Советот на Општина Дојран одлучи да се одржи референдум на 23 јули, кога жителите ќе се изјаснат дали се за или против отворање рудници на територијата на општината.

Референдум во Дојран на 23 јули – за или против отворање рудници

 

Советниците сметаат дека тоа треба да биде единствено референдумско прашање бидејќи, според нив, тоа е сеопфатно и нема потреба да се изјаснуваат за стопирање на рудникот „Казандол“

Повеќе...

Стружани не мируваат – И денеска на протест за „крај на депонијата“

Граѓаните на Струга не мируваат. И денеска повторно ќе излезат на протест, на кој, како што велат, уште погласно ќе го кренат својот глас за правото на чист воздух и ќе побараат одговорност од надлежните и решение на проблемот со струшката дива депонија.

Стружани не мируваат – И денеска на протест за „крај на депонијата“

 

Денешниот протест е закажан за 18 часот во струшката чаршија.

Од Граѓанската иницијатива „Дос

Повеќе...

Општина Центар ќе ја продолжи грижата за стари лица и идната година

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, ги посети лицата вклучени во рамките на проектот „Центар се грижи за возрасните“, при што им вети дополчнителна помош во апарати за мерење на крвен притисок и шеќер.

Општина Центар ќе ја продолжи грижата за стари лица и идната година

 

Проектот ќе се реализира до крајот на годинава, но како што посочи Жерновски ќе продолжи и до година, а ќе се обезбедат повеќе ср

Повеќе...

Утре без вода ќе останат корисниците на улица „Рузвелтова“

Регионалниот центар за управување со кризи соопшти дека утре, 21 јуни, ќе има прекин во водоснабдување во дел од Општина Центар.

Утре без вода ќе останат корисниците на улица „Рузвелтова“

 

„Поради уличен водоводен дефект на ул. „Рузвелтова“, крстосница со бул. „Партизански Одреди“, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на потегод од ул. „Рузвелтова“ до бул. „Партизански Одреди“ од 09:00 часот до з

Повеќе...

Австралија објави амнестија на огнено оружје

Австралија прогласи национална амнестија на оружје со што им овозможува на луѓето да го предадат нелегалното или нерегистрирано огнено оружје на властите. Целта е да се намали растечкиот број на нелегално оружје и доаѓа во време на зголемена терористичка закана.

Австралија објави амнестија на огнено оружје

 

„Програмата почнува на 1 јули и во рок од три месеца, до 30 септември, секој кој посе

Повеќе...

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Градот Скопје досега примил над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа намена.

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

 

Поради тоа од утре нема повеќе да бидат примани нови барања за субвенции за надоместок на дел од трошоците за

Повеќе...

Механизација го гасне пожарот во струшката депонија

Со ангажирана механизација од синоќа во Струга се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Како што велат од локалната самоуправа, завршена е првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да може да стигне механизацијата. Втората фаза, гаснење на депонијата, треба да се одвива во текот на денот. Активностите се в

Повеќе...

Биосферниот резерват – Голема инвестиција за иднината на Охрид и Преспа

Во јуни 2014 година, во Јончепинг, Шведска, на сесијата на Советот на МАБ Комитетот на УНЕСКО, акламативно беше донесена одлуката за прогласувањето на регионот Охрид-Преспа за Прекуграничен биосферен резерват на УНЕСКО.

Биосферниот резерват – Голема инвестиција за иднината на Охрид и Преспа

 

Регионот Охрид-Преспа е еден од само 15-те вакви препознаени региони во светот.

Таканаречените „биосферни резервати“ се подрачја

Повеќе...

ВО ВТОРНИК ЌЕ НЕМА СТРУЈА НИЗ ЦЕЛА ПРЕСПА: Планиран прекин во дистрибутивната мрежа во Ресен поради интервенции на АД МЕПСО

Поради оперативни активности од страна на АД МЕПСО во ТС Ресен 110/20/10 кВ на ден 20 јуни 2016 г. во периодот од 05:00 до 08:30  без напојување ќе бидат корисниците на ЕВН Македонија во градот Ресен и сите населени места во Општина Ресен.

ВО ВТОРНИК ЌЕ НЕМА СТРУЈА НИЗ ЦЕЛА ПРЕСПА: Планиран прекин во дистрибутивната мрежа во Ресен поради интервенции на АД МЕПСО

По завршување на интервенциите ќе биде нормализирано снабдувањето со електрична енергија во општината. 

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ