Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Во рамките на Скопје филм фестивал, во петок вечер својата втора премиера на годинашното издание ја имаше новиот македонски игран филм „Ах љубов моја“, на режисерот и сценарист Коле Ангеловски.

 

Пред полната сала на киното „Милениум“ Ангеловски ја претстави својата екипа велејќи дека се работи за настан од „фамилијарен“ тип. А публиката ја поздра

Повеќе...

Почнува литературниот детски фестивал Ракатки

Овогодинешното издание на литературниот детски фестивал Ракатки ќе се одржи во Домот на културата „Ацо Караманов“ во Радовиш.

 

По објавениот конкурс и пристигнатите творби, жири-комисијата одбра триесетина најдобри творби кои ќе се претстават на самиот фестивал, каде што ќе добијат пофалници и награди.

Програмата ќе ја збогатат млади музичари, а

Повеќе...

МОНОГРАФИЈА ЗА МАНАСТИРОТ „СВЕТА МАЛА БОГОРОДИЦА“ ВО СЛИВНИЦА

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Книгата ,,Ореолот на Дева Марија и Света Богородица Слимничка во Преспа” на Вера Стојчевска-Антиќ и Славе Николовски-Катин е содржински богата во однос на култот на Дева Марија проследен со тектови од многу книги посветени на нејзиниот живот. Оваа значајна и по многу нешта единствена книга е исто така посветена на Пресвета

Повеќе...

Промоција на книгата „50 години литературен клуб Копнеж“

Во рамки на одбележувањето на светскиот ден на авторското право беше промовирана книгата „50 години литературен клуб Копнеж“.

 

Книгата содржи проза и поезија на 54 автори членови на литературниот клуб од сите генерации.

„Несокојдневна е радоста, среќен моментот и голем успехот да се слави 50 години јубилеј како што слави нашиот клуб.Не беше тешко

Повеќе...

По 15 години во подрум, 5200 наслови и 2000 магазини осветлени во библиотеката на МСУ

Правливи и заборавени една и пол деценија, 5200 наслови на антологиски стручни изданија, енциклопедии, монографии, каталози и 2000 магазини од областа на уметноста, собирани од далечната 1969 година, се вратени на полиците во адаптираната библиотека на Музејот на современа уметност, и од денеска се на располагање на студентите и сите други љубители

Повеќе...

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Во рамките на прсетојното издание на фестивалот „Скопје креатива 2017“ што ќе се одржи од 4-6 мај во МКЦ, Архитектонски факултет ќе учествува со делото со наслов „Влези/enter“. Делото претставува 3Д транскрипција на сликата на собата на Ван Гог. Собата ќе биде изведена од разни видови картони и лесонит, како 3Д релјеф што продолжува и излегува во п

Повеќе...

Хитовите на Тоше во мјузиклот „Тајно моја“

Мјузиклот „Тајно моја“ создаден, по повод 10-годишнината од прераната смрт на големата музичка ѕвезда Тоше Проески, ќе биде изведен вечерва во 20 часот на сцената на Македонската опера и балет.

Хитовите на Тоше во мјузиклот „Тајно моја“

 

Приказната во овој музички перформанс се темели на голем број музички хитови на Тоше Проески, како „Тајно моја“, „Немаш ни благодарам“, “Игри без граници“

Повеќе...

Ума Турман ќе претседава со жирито на „Извесен поглед“ во Кан

Канскиот филмски фестивал објави дека американската актерка ќе го предводи жирито на престижната програма во која годинава учествува и македонската копродукција „Насоки“ на Стефан Командарев.

 

Ума Турман во својата дведецениска кариера има остварено редица забележителни улоги. Дебитираше уште на 17 години во „Опасни врски“ на Стефен Фрирс, неколк

Повеќе...

СЛИВНИЧКИОТ МАНАСТИР „СВЕТА МАЛА БОГОРОДИЦА“

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Селото Сливница е едно од постарите и попознатите села во Преспа, со долга и вековна историска традиција на постоење. Во доцниот среден век на крајот на XVI и почетокот на XVII век во 1607 година над селото бил изграден познатиот Сливничкиот манастир посветен на пресвета Богородица.

СЛИВНИЧКИОТ МАНАСТИР „СВЕТА МАЛА БОГОРОДИЦА“

 

Славата и честа што и се оддаваат на п

Повеќе...

„Реквием за госпоѓа Ј.“ – Кошмар во соседството

Постои ли формула за правење успешен филм на Балканот? Ако ги погледнеме последните успеси на филмовите од балканските кинематографии изминативе години, тие и покрај „розовата“ диоптрија, сепак, спаѓаат во второкласните дострели.


Единствената формула која може да крене некој балкански филм до височините на пратечките програми на главните натпрева

Повеќе...

СЛИВНИЦА – ЗНАЧАЈНО ЛЕТОВАЛИШТЕ ВО ПРЕСПА

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Кога ќе се пристигне во Долна Преспа, прво село е Сливница. Тоа е лоцирано на падините на ридот кој се извишува над источниот брег на Преспанското Езеро, на територијата на Општина Ресен. Сливница е ридско село, кое се издига на надморска височина над 900 метри, чиј атар високо се издига од езерото и се граничи со сртот на

Повеќе...

ПРЕБАРАЈ