:
Вооружена драма во Скопје – Ја отвориле железната решетка и влегле во познатиот супермаркет додека се пребројувале парите од дневниот про
Вооружена драма во Скопје – Ја отвориле железната решетка и влегле во познатиот супермаркет додека се пребројувале парите од дневниот промет! – Sky.mk – Дознај се' – Македонска новинска агенција

МАКЕДОНИЈА

Вооружена драма во Скопје – Ја отвориле железната решетка и влегле во познатиот супермаркет додека се пребројувале парите од дневниот промет! – Sky.mk – Дознај се' – Македонска новинска агенција...

СВЕТ

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе го посети островот Свети Мартин, погоден од ураганот Ирма, соопшти синоќа Министерството за внатрешни работи на Франција.   „Макрон ќе тргне кон Свети...

LIFE - Забава, култура, спорт...

Српската актерка Ирена Мичијевиќ (45), која се прослави со серијата „Жените од Дедиње“, почина денеска во Белград. Таа се борела со тешка болест, но семејството не открива повеќе детали.   ...

Во Валандово денеска се одржува референдум на кој жителите на оваа општина треба да се изјаснат дали се за или против продолжување со работа на рудникот „Казандол“ и дали се за или против отворање рудници за металични минерални суровини на територијата на општината.

Во Валандово референдум за рудникот Казандол

 

За референдумот да биде успешен треба да излезат најмалку 5.200 жители со право на глас.

На 3 јули годинава Советот на општина Валандово на вонредна седница го прифати барањето за референдум на граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ и едногласно донесе Одлука за негово распишување.

Во информацијата до медиумите во тек на активностите за добивање поддршка за распишување на референдумот од инцијативата „Спас за Валандово“ наведоа дека отворањето рударски комплекс ќе биде погубно за иднината на општина Валандово.

Претходно, на референдум против изградба на нови рудници се изјаснија и жителите на Богданци, Дојран и на Гевгелија./извор:Макфакс

ПРЕБАРАЈ