:
Вооружена драма во Скопје – Ја отвориле железната решетка и влегле во познатиот супермаркет додека се пребројувале парите од дневниот про
Вооружена драма во Скопје – Ја отвориле железната решетка и влегле во познатиот супермаркет додека се пребројувале парите од дневниот промет! – Sky.mk – Дознај се' – Македонска новинска агенција

МАКЕДОНИЈА

Вооружена драма во Скопје – Ја отвориле железната решетка и влегле во познатиот супермаркет додека се пребројувале парите од дневниот промет! – Sky.mk – Дознај се' – Македонска новинска агенција...

СВЕТ

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе го посети островот Свети Мартин, погоден од ураганот Ирма, соопшти синоќа Министерството за внатрешни работи на Франција.   „Макрон ќе тргне кон Свети...

LIFE - Забава, култура, спорт...

Српската актерка Ирена Мичијевиќ (45), која се прослави со серијата „Жените од Дедиње“, почина денеска во Белград. Таа се борела со тешка болест, но семејството не открива повеќе детали.   ...

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи се сретна со Никола Бертолини, раководител за соработка во Делегацијата на Европската Унија во Скопје (ДЕУ). На средбата разговарале и размениле податоци за состојбите околу реализацијата на проектите и искористувањето на ИПА-средствата.

Се подготвува план за подобро искористување на ИПА-средствата

 

Османи го известил Бертолини дека се подготвува обемен мастер-план, кој ќе биде поделен според итноста на мерките, а со кој се планира ревизија и унапредување на работата на ИПА-структурата, со цел подигнување на искористеноста на ИПА-средствата.

„Остварив работни средби со министерствата, градоначалниците и други претставници на институции, со цел директно да се информирам за предизвиците и пречките во реализација на проектите финансирани од ИПА“, изјавил Османи.

За овие реформи, Османи очекувал поддршка како од делегацијата на ЕУ во Скопје, така и од институциите задолжени за ИПА во рамките на Европската Унија.

Двајцата соговорници констатирале дека искористеноста на ИПА-фондовите во Македонија може значително да се подобри./извор:Макфакс

ПРЕБАРАЈ