15 години од руската вооружена агресија во Грузија: Не е само Украина, Русија окупира територии и во други пост-советски земји во Европа

Министерството за надворешни работи на Украина издаде соопштение по повод 15-годишнината од руската вооружената агресија на Грузија, во кое се истакнува дека Русија може да се запре само со заеднички напори на меѓународната заедница.

„Украина го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Грузија во нејзините меѓународно признати граници“, се нагласува во соопштението, истакнувајќи дека Абхазија и регионите Цхинвали/Јужна Осетија сè уште страдаат под руска окупација“, изјавија дипломатите.

Министерството подвлече дека незаконскиот обид на Кремљ со сила да ги промени границите на суверена држава не доби соодветен одговор од меѓународната заедница. Дипломатите потсетуваат дека по окупацијата на дел од територијата на Грузија, Русија продолжи со својата агресивна политика и, окупирајќи го Кримскиот Полуостров и делови од регионите Доњецк и Луганск во 2014 година, започна целосна вооружена агресија против Украина на 24 февруари 2022 година.

„Убедени сме дека е можно да се запре агресивната политика на Руската Федерација благодарение на заедничките напори на меѓународната заедница, јасното почитување на режимите на санкции против Русија и сеопфатната поддршка за земјите против кои Кремљ ја спроведува својата агресија. се забележува во соопштението.

Русија мора да деокупира делови од териториите на Грузија и Украина, а руските воени злосторници мора да сносат најстрога одговорност, нагласија дипломатите.

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана Олексеј Данилов го повика Западот навреме да реагира на агресијата.

„Цивилизираниот свет, мислам, веќе ги научи лекциите од 2008 година – Грузија; ги научи лекциите од февруари 2014 година – Украина; и ги научи лекциите од летото 2014 година кога рускиот режим уби 298 невини луѓе соборувајќи цивилен авион на летот MH17. Тие (Русија – уред.) не понесоа никаква одговорност за тоа. И секој мора да одговара за се. Злото мора да се казни“, истакна Данилов во неодамнешното интервју.

Неодамнешното спротивставување на населението во Грузија на културните и економските врски со Русија послужи да го потсети светот дека Москва окупира не само дел од Украина, туку и Грузија и Молдавија.

Како што објави Emerging Europe, nа 27 јули избувна голем гнев во Грузија кога рускиот крстаречки брод Асторија Гранде се закотви во пристаништето и приморското одморалиште Батуми. Огромното мнозинство од населението на Грузија, за разлика од нејзината влада, се противи на културната и економската размена со Русија, додека Москва продолжува да држи под окупација околу 20 отсто од меѓународно признатата територија на Грузија.

Бродот, кој тргна од Сочи во Русија на кружно крстарење по Црното Море, кое вклучуваше и застанувања во Трабзон и Истанбул, беше принуден да го напушти Батуми поради демонстрантите само неколку часа по закотвувањето. Некои од патниците на Асторија Гранде провокативно изјавија за грузиските телевизиски канали дека ја поддржуваат руската инвазија на Грузија во 2008 година.

Еден отиде дотаму што сугерираше дека Русија ја „ослободила“ Абхазија, отцепен регион од Грузија на брегот на Црното Море, кој се наоѓа помеѓу Сочи и Батуми.

Протестите на Грузијците против рускиот крстаречкиот брод и неговите патници се повторија на 31 јули кога тој повторно се закотви во Батуми, при што демонстрантите фрлаа шишиња и јајца кон автобусите кои ги носеа патниците на бродот на обиколка на градот.

За многу луѓе надвор од Грузија, протестите беа потсетник дека Русија не само што ја нападна Украина и окупираше големи делови од нејзината територија: таа во поновата историја окупираше и два региони на Грузија, како и парче земја во источна Молдавија. Но, каде се овие територии? И како (и зошто) Русија ги окупираше на прво место?

Абхазија

Регионот во северозападна Грузија, Абхазија одржува де факто независност од крајот на граѓанската војна во 1993 година во која Русија обезбеди материјална и логистичка поддршка за абхазиските сепаратисти.

Нејзината влада е финансиски зависна од Русија, која продолжува да има воено присуство во регионот и е една од неколкуте држави што ја признаваат независноста на територијата, за прв пат прогласена во 1993 година.

Пред војната 1992-1993 година, Грузијците сочинуваа речиси половина од населението на Абхазија, додека помалку од една петтина од населението беа Абхази. Како што напредуваше војната, соочени со стотици илјади етнички Грузијци кои не беа подготвени да ги напуштат своите домови, абхазиските сепаратисти спроведоа политика на етничко чистење за да го протераат етничкото грузиско население. Околу 250.000 Грузијци беа насилно отстранети од своите домови: огромното мнозинство не се врати.

Неколку илјади руски војници се постојано стационирани на територијата, а руската држава останува влијателна во безбедносниот апарат на Абхазија; Службата за државна безбедност на територијата (SGB) вклучува претставник на руската влада во своето раководство.

Според Фридом Хаус, се верува дека корупцијата е голема и дека владата ја толерира, и покрај ветувањата дека ќе се бори против неа. Во последниве години, руските власти изразија загриженост за големата проневера на средства обезбедени од Москва, но напорите за истрага и казнување на таквите престапи беа главно неефикасни.

Повеќе од 70 отсто од жителите на Абхазија имаат руски пасоши.

Јужна Осетија

Јужна Осетија, во северна Грузија, се вклучи во вооружена борба за отцепување од 1989 до 1992 година. Како и во Абказија, сепаратистите беа поддржани од Русија, и политички и воено.

Конфликтот остана главно замрзнат, со Јужна Осетија де факто независна од Тбилиси, до 2004 година, кога тогашниот грузиски претседател Михаил Саакашвили вети дека ќе ги реинкорпорира сите сепаратистички територии на земјата. Во крајбрежниот регион на Аџара, кој од раните 1990-ти беше личен феуд на цврсто прорускиот ориентиран Аслан Абашидзе, тоа беше постигнато на мирен начин: Абашидзе побегна во егзил (во Москва) и Аџара – во која е вклучен и Батуми – сега ужива голема договор за автономија и е еден од најпросперитетните региони во Грузија.

Подоцна во 2004 година избувнаа борби меѓу грузиските сили и осетиските сепаратисти околу градот Цхинвали, но Саакашвили повторно го принуди ова прашање до 2008 година, кога зголемената руска воена активност во регионот доведе до нови престрелки.

Во август 2008 година, Саакашвили нареди целосна воена офанзива која првично ја презеде контролата врз значајни делови од Јужна Осетија. Русите тогаш и објавија војна на Грузија, тврдејќи дека некои од нејзините „мировници“ во регионот биле убиени. Следеше кратка, целосна опрема акција, во која стотици беа убиени, а Грузија беше силно поразена: нејзините сили се повлекоа од Јужна Осетија (вклучително и од областите што ги држеа пред 2008 година), а Русија за краток период ги окупираше грузиските градови вклучувајќи го и Гори и Зугдиди.

По прекинот на огнот на 26 август, Русија ја призна независноста и на Јужна Осетија и на Абхазија.

Многу етнички Грузијци беа принудени да го напуштат регионот по војната во 2008 година. Територијата денес останува под Руска окупација и речиси целосно зависна од Москва, која врши одлучувачко влијание врз нејзината политика и управување.

Локалните медиуми и граѓанското општество во голема мера се контролирани или надгледувани од властите, а судството е предмет на политичко влијание и манипулација.

Минатата година беше објавено дека Јужна Осетија испратила војници да се борат за Русија во Украина.

Придњестровје (Транснистрија)

Конфликтот меѓу владата на новонезависната Република Молдавија и „Приднестровската Молдавска Република“, позната колоквијално како Придњестровје, формирана од руското малцинство кое живее во лизгалиште на левиот брег на реката Днестар, започна есента 1991 година.

За разлика од остатокот од Молдавија, Приднестровје никогаш не бил дел од Романија (во 1940-тите Советскиот Сојуз го вклучи во Молдавската Советска Социјалистичка Република во обид да ја „русифицира“ републиката).

Сепаратистите беа поддржани од елементи на руската (претходно советска) 14-та армија, која долго време регрутираше свои сили од регионот. Борбите се интензивираа во март 1992 година и продолжија во текот на пролетта и почетокот на летото 1992 година додека не беше прогласен прекин на огнот во јули 1992 година.

Од постигнувањето де факто независност, внатрешната политика во Приднестровје е доминирана од проруска ориентација што ја одразува руската поддршка за отцепување (иако Русија не ја признава независноста на територијата).

Правата на малцинствата, која ги следи правата на домородните луѓе ширум светот, вели дека тоа се рефлектирало во мерките за намалување на јавната улога што ја игра романскиот јазик (кој властите на Придњестровје го нарекуваат молдавски) во регионот.

Овој тренд вклучува и дискриминација на етничките Романци, вклучително и експропријација на земјиште, заплашување на професорите по романски јазик и промовирање на кирилицата наместо латиницата за романскиот јазик.

Владата и економијата на Придњестровје во голема мера зависат од субвенциите од Русија, која одржува воено присуство и мировна мисија на територијата. Политичката конкуренција е ограничена, а доминантната партија е усогласена со моќните локални бизнис интереси. Непристрасноста и плурализмот на мислење во медиумите се многу ограничени, а властите тесно ја контролираат активноста на граѓанското општество.

Изостанокот на соодветен одговор од меѓународната заедница на незаконските обиди на Москва со сила да ги промени границите на суверените држави доведе до окупацијата на дел од територијата на Грузија, по што Русија продолжи со својата агресивна политика и ги окупираше Кримскиот Полуостров и делови од регионите Доњецк и Луганск во 2014 година, по што започна целосна вооружена агресија против Украина на 24 февруари 2022 година.

За запирање на агресивната политика на Руската Федерација потребни  се заедничките напори на меѓународната заедница, јасното почитување на режимите на санкции против Русија и сеопфатната поддршка за земјите против кои Кремљ ја спроведува својата агресија. Во противно, само ќе бидеме сведоци ( и соучесници) на експанзија на руската агресија врз нови суверени држави.

Драган Мишев
извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy