20 клучни успеси на СДСМ во предизвикувачката 2022 година

Соопштение на СДСМ:

СДСМ е силна, државотворна, државничка партија, посветена на реализација на стратешките цели на државата и на граѓаните, која истовремено успешно се справува со предизвиците наметнати од светската економска и енергетска криза и го заштитува стандардот на граѓаните.
И во предизвикувачка година како што беше 2022 година СДСМ оствари низа успеси, од кои се издвојуваат 20 клучни постигнувања.
1) После 17 години чекање започнавме преговорите за членство во Европската унија. На 19 јули се одржа првата меѓувладина седница, со што официјално ги започнавме преговорите со Унијата.
2) Преговорите ги започнавме, со заштитен и потврден македонски идентитет и посебност, како Македонци кои зборуваат македонски јазик. Го потпишавме договорот ФРОНТЕКС, на македонски јазик, без фусноти, без ѕвездички и без додавки, без нејасни формулации. Македонскиот јазик е на исто рамниште со сите јазици на Европската унија.
3) Во годината што изминува исправивме уште една голема историска неправда. Прифатена е автокефалноста на Македонската православна црква – охридска архиепископија. МПЦ-ОА се врати во канонско единство со другите православни цркви, со што се затвори уште едно повеќедецинско отворено прашање и истовремено се заокружува македонската самобитност и независност.
Во фокусот на СДСМ се граѓаните. Континуирано се спроведуваат мерки што значат повеќе пари во семејните буџети, подобар животен стандард на сите граѓани.
5) Низ инклузивен пристап со дијалог со сите засегнати страни ја покачивме минималната плата на 18.000 денари, што е зголемување за двојно повеќе во однос на времето на ВМРО-ДПМНЕ кога едвај достигнуваше 9.000 денари. Со новата методологија, минималната плата од март ќе биде 20.000 денари.
6) Пензиите на околу 330.000 пензионери во државата за само неколку месеци се покачија за 10 отсто. Во текот на 12 месеци, односно од март оваа година до март идната години, пензионерите ќе добијат 16 проценти покачување на пензиите. Покрај покачувањето на пензиите, усвоена е методологија за усогласување на пензиите со растот на просечната плата и растот на трошоците за живот, со што пензиите постојано ќе растат, независно од волјата на која било политичка структруа, а пензионерите никогаш повеќе нема да бидат уценувани.
7) Просечната плата во државата во изминатите 5 години континуирано расте и го надмина ветувањето дадено од СДСМ за просечна плата над 500 евра. Просечната плата уште сега е 33.104 денари, 1,5 година пред завршувањето на мандатот, многу порано од ветеното.
8) И во оваа кризна година, растат платите во сите сектори. Вкупно 37.000 лица од образованието добија раст на платите за 15 проценти, 12.000 вработени во МВР, раст на платите од 5 проценти, 3.500 вработени во културата раст на платите од 30 проценти, 2.600 вработени во судството раст на платите 15 проценти, 20.000 вработени во здравството, раст на платите од 5 проценти и претходно 25 отсто во време на ковид кризата, 4.000 вработени од високо образование имаат плати поголеми за 7 проценти, а претходно им беа покачени за 8 отсто.
9) Паралелно со растот на платите, минималната и просечната, постојано се намалува стапката на невработеност. Сега таа е на ново историски ниско ниво од 14.3% проценти.
Во тешко и неизвесно време на глобална економска и енергетска криза, најголема по втората светска војна и војна на европскиот континент, безбедноста на државата е гарантирана со членството во НАТО. Владата предводена од СДСМ не остави никој сам да се справува со предизвиците.
10) Оваа година се реализирани два пакети антикризни мерки во вкупна вредност од 760 милиони евра, насочени кон широка поддршка на граѓаните и компаниите.
11) Околу 80 отсто од сметките за електрична енергија за домаќинствата и за 72.000 мали компании се субвенционирани од државата. Секое семејство во држвата оваа година доби по 21.000 денари субвенција за електрична енергија.
12) Поевтина електрична енергија е обезбедена за образовните и здравствените институции, за јавните претпријатија од областа на водостопанството, како и за компаниите што произведуваат прехранбени производи, што ги намалува цените на прехранбените производи.
13) Обезбедена е финансиска помош од 200.000 граѓани од ранливите категории, меѓу кои за пензионерите со најниски пензии, корисниците на правото на социјална сигурност, корисниците на посебен додаток и самохраните родители кои добиваат гарантирана минимална помош.
14) Во мандатот на оваа влада од 10 месеци во државата се инсталирани 141 мегават обновливи извори на енергија, веќе ставени во употреба. Ја остваруваме енергетската трансформација на државата.
15) Кога Град Скопје ги остави Скопјани на цедило, Владата предводена од СДСМ, го реши проблемот со парно греење за Скопје, не дозволи радијаторите да останат студени.
16) Инвестициите во домашната економија од реномираните странски компании се зголемија, и за само 10 месеци се отворија нови, подобро платени, над 2000 работни места, во ТИРЗ.
17) Инвестициите во инфраструктурата годинава интензивно продолжија. Конечно вистински започнаа работите на патното и железничкото поврзување со Бугарија, се заокружува прцесот на гасификација на државата.
Реконструкцијата на магистралните патишта се интензивира, како што не застана и поддршката за изградба на локалните патишта. Пуштена е во употреба делницата Крупиште – Кочани, дел од експресниот пат Штип-Кочани.
18) За земјоделството се наменети 9 милијарди денари, што е досега рекорден буџет во земјоделството, со кој се започнува со импелементација на најголемата земјоделска реформа во државата. Се обезбедува предвремена исплата на 30 отсто од субвенциите во тековната година, дополнителна субвенција за значајни култури, голема, побрза поддршка за сточарите, продолжува поддршката за секој земјоделец, преку интервентната програма.
19) Оваа година е година е постигната досега рекордна цена за откупен тутун. Просечната откупна цена за килограм тутун од годинешнава реколта изнесува 285 денари и е за 40 отсто повисока во однос на минатогодишната.
20) Само оваа година изградивме 10 нови градинки, од 2017 го деенска изградени се вкупно 72 градинки со капацитет од 5.000 дечиња.

Продолжуваме заедно и во 2023 година.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Киднапирано 2-годишно дете на улица во Австралија

Во тек е масовна потрага во Австралија по двегодишно момче кое било киднапирано на улица. Полицијата на Нов Јужен Велс издаде итна тревога до јавноста откако Џекс Вилсон бил киднапиран во пристаништето Кофс кратко по 14 часот по локално време. Полицијата соопшти дека го однеле маж и жена. „Тие тргнаа... Прочитај повеќе...

Германците не се задоволни од Шолц, покажува анкета

Германците покритички од кога било гледаат на работата на владејачката коалиција. Угледот на канцеларот Олаф Шолц падна на рекордно ниско ниво. Германскиот АРД спроведе истражување кое покажа дека само 17 отсто од Германците се задоволни од работата на германската влада. Ова особено влијае на канцеларот Шолц. Само 20 отсто од... Прочитај повеќе...

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Израелската армија денеска соопшти дека пронашла оружје и тунел под Универзитетот Ал Азар во Газа. Наведено е дека тунелот, од зградата на универзитетот до блиското училиште, е долг еден километар. Армијата тврди дека пронашла контролна соба на палестинската организација Хамас, со камери, телефони и оружје, во близина на болница во... Прочитај повеќе...

Пешак се здоби со тешки повреди по удар од автомобил во Гостивар

Возило управувано од 70-годишник удруи во малолетен пешак од селото Речане. Според информациите од полицијата, несреќата се случила денес во 11 часот на улицата ЈНА во Гостивар. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани во Општата болница Гостивар . Извршен бил увид. Прочитај повеќе...

Пензионерка нападната во Автокоманда по расправија

Р.С.(78) од Скопје пријавила во полицијата дека вчера околу 17.00 часот на подрачјето на Автокоманда била физички нападната од женско лице. Според пријавеното, на нападот претходна расправија. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, извести МВР во дневниот билтен. Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy