6 промени во организмот кои настануваат кога млечните производи се исфрлаат од исхраната

Млечните производи се богат извор на важни хранливи материи, но се повеќе луѓе развиваат нетолеранција на лактоза. Луѓето кои се нетолерантни на лактоза не произведуваат доволно ензим лактаза одговорен за разградување на лактозата (шеќерот во млекото) на гликоза и галактоза.

Ова значи дека лактозата оди директно во цревата пред да се обработи или апсорбира од телото, што може да предизвика симптоми како надуеност, грчеви, дијареа и гасови.

Повеќето луѓе кои се алергични на лактоза имаат примарна нетолеранција на лактоза, што значи дека во раниот живот, на пример за време на доењето и детството, можеле да ја сварат лактозата, но подоцна дошло до потешкотии по консумирање млечни производи.

Покрај лактозата, голем број луѓе може да бидат чувствителни на млечниот протеин казеин, а секој со алергија на лактоза треба да провери дали има алергија на глутен.

Доколку се сомневате дека сте алергични на млечни производи, препорачливо е да нарачате преглед кај гастроентеролог или алерголог. Елиминациската диета која вклучува исфрлање на сите млечни производи од исхраната во текот на три недели, исто така, може да открие дали постои нетолеранција на лактоза, но таа секогаш мора да се спроведува под надзор на лекар или нутриционист. По три недели, се препорачува да се вратат млечните производи во исхраната една недела и доколку симптомите веднаш се вратат, постои голема веројатност за нетолеранција.

Сепак, треба да се има на ум дека млечните производи содржат важни хранливи материи како што се калциум, протеини и магнезиум и пробиотици во јогуртот. На луѓето кои не се алергични на лактоза дефинитивно им се препорачува да консумираат јајца, јогурт и урда.

Секој што ќе ги исфрли млечните производи од својата исхрана ќе мора да ги надомести овие вредни хранливи материи на други начини. На пример, кељот и слатките компири се добри извори на калциум, јаткастите плодови и зелената соја содржат магнезиум, а киселата зелка е богата со пробиотици.

Доколку постои нетолеранција на лактоза или алергија на млечни производи, најдобро е да престанете да ги консумирате овие производи. Потоа можете да очекувате позитивни промени кои ќе го подобрат квалитетот на вашиот живот и ќе направат да се чувствувате подобро:

1. Веќе нема да страдате од болки во стомакот, надуеност и гасови
Кога телото не може да ја свари лактозата, во цревниот тракт се создаваат киселини и гасови, што може да предизвика абдоминална болка, надуеност и гасови. Кога ќе престанете да консумирате млечни производи, можете да очекувате дека овие проблеми ќе исчезнат.

2. Може да изгубите неколку килограми
Лактозата е шеќер, а шеќерот придонесува за зголемување на телесната тежина. Кога ќе ги исфрлите млечните производи од вашата исхрана, најголемата промена што ќе ја видите е многу помалото консумирање шеќер, што е еден од првите чекори што придонесува за губење на тежината.

3. Вашето варење ќе се врати во нормала
Кога телото не може да ги вари млечните производи, непријатната дијареа е честа бидејќи нетолеранцијата на лактоза ја зголемува количината на вода во цревата кога се консумираат млечни производи. Со избегнување на млечни производи столицата ќе стане нормална. И запекот може да биде симптом на нетолеранција. Тоа не е толку вообичаено како дијареата, но дури и во случај на запек ќе има олеснување бидејќи варењето ќе работи подобро и на тој начин побрзо ќе го елиминира отпадот од телото.

4. Цревата ќе ви биде поздрави
Кај луѓето кои не поднесуваат млечни производи, млекото, сирењето и другите млечни производи со адитиви може да предизвикаат воспаление и абнормалности кај цревните бактерии. Овие вештачки состојки можат да предизвикаат различни чувствителности, како и прекумерен раст на габи и појава на воспалителни процеси во гастроинтестиналниот тракт, што може да предизвика замор, иритација на желудникот и гадење. Елиминирањето на млечните производи може да помогне да се подобри здравјето на цревата и да се обноват здравите бактерии.

5. Кожата ќе ви се разубави
Нашите тела излачуваат отпад и токсини на три начини: преку мокрење, преку столицата и преку порите. Чувствителноста на млечните производи може да се манифестира и на кожата во форма на митесери, акни, осип, па дури и егзема.

6. Ќе има помалку воспаление во телото
Воспалението во телото е сериозен проблем и може да предизвика многу здравствени проблеми, како што е неисправна тироидна жлезда или болки во зглобовите. Елиминирањето на млечните производи може да ја намали појавата на воспаление кај луѓето кои се алергични на нив. Секако, доколку сте загрижени за можно воспаление, а немате нетолеранција на лактоза, постојат и други начини на кои можете да ги намалите.

Додавање на риба и додатоци од рибино масло во вашата исхрана или консумирање повеќе храна богата со омега-3 масни киселини, како што се авокадо, јаткасти плодови и масла, може да помогне да се намали воспалението.

Покрај исхраната богата со антиоксиданси, вежбањето и медитацијата можат да го намалат и воспалението предизвикано од стресот.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, списоците на корисници на финансиска поддршка согласно овој закон... Прочитај повеќе...

Амбициозно дизајниран буџет за заштита на граѓаните од последиците од кризата и за одржлив раст на економијата

Пишува: Зоран Бојаровски за Civilmedia.mk Буџетот не се само бројки на хартија. „Преведени“ тие бројки ги претставуваат вредностите кои во наредниот период ќе се аплиицираат низ политиките на актуелната политичка власт во земјата. Она што е новина е што Буџетот 2023 е прв од реформирамиот Закон за буџет со кој... Прочитај повеќе...

Мицкоски ги прашува граѓаните за проекти: „Гласот на народот е полн со незадоволство од неработењето на локалните функционери на ВМРО-ДПМНЕ“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повикаа граѓаните да предложат свои идеи и проекти во следните две недели за време на отворените денови во општините каде што градоначалниците се од нивната партија. Според последните информации од партијата, собрани се 845 идеи кои ќе бидат разгледани и добар дел преточени во... Прочитај повеќе...

Млад скопјанец отишол во полиција: Еве како го измамија татко ми за 18.000 денари

На 04.12.2022 во 19.15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, 22-годишен скопјанец пријавил дека на 23.11.2022 неговиот татко бил измамен од едно лице за сума од 18.000 денари. Според пријавеното, лицето најпрвин му се јавило и побарало од него извршување на угостителски услуги и се договориле да се сретнат во... Прочитај повеќе...

Напишал коментар со говор на омраза, на млад пробиштипјанец му затропа полиција на домашна адреса

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.А (23) од Пробиштип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На 05.07.2022 на социјална мрежа, пријавениот постирал коментар на претходно објавен текст со кој промовирал и поттикнувал омраза и насилство. Прочитај повеќе...

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, списоците на корисници на финансиска поддршка согласно овој закон... Прочитај повеќе...

Амбициозно дизајниран буџет за заштита на граѓаните од последиците од кризата и за одржлив раст на економијата

Пишува: Зоран Бојаровски за Civilmedia.mk Буџетот не се само бројки на хартија. „Преведени“ тие бројки ги претставуваат вредностите кои во наредниот период ќе се аплиицираат низ политиките на актуелната политичка власт во земјата. Она што е новина е што Буџетот 2023 е прв од реформирамиот Закон за буџет со кој... Прочитај повеќе...

Мицкоски ги прашува граѓаните за проекти: „Гласот на народот е полн со незадоволство од неработењето на локалните функционери на ВМРО-ДПМНЕ“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повикаа граѓаните да предложат свои идеи и проекти во следните две недели за време на отворените денови во општините каде што градоначалниците се од нивната партија. Според последните информации од партијата, собрани се 845 идеи кои ќе бидат разгледани и добар дел преточени во... Прочитај повеќе...

Полицијата на нозе: Исчезна 17 годишна сопјанка

На 04.12.2022 во 02.20 часот во Полициската станица Гази Баба било пријавено дека од СОС Детско село се оддалечила нивната штитеничка С.Р.(17), која и претходно се оддалечувала. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. Прочитај повеќе...

Нападнати маж и жена во Кисела вода – детали за инцидентот

На 04.12.2022 во 20.00 часот во Полициската станица Кисела Вода било пријавено дека на подрачје на Кисела Вода, В.М.(42) од Скопје физички ги нападнал С.Д.(30) и женско лице Д.Д.(32), двајцата од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,66 % во однос на одлуката од 1.12.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините […] The post Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана работна сила од странство во видео на англиски јазик на веб-страницата на германската влада „Make it in Germany“. Министерката за внатрешни работи Ненси Фезер нагласува дека Германија е разновидна имиграциска земја, а владата сака „нов почеток во миграциската политика.“ Луѓето кои дојдоа во […] The post Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и Австралија стапи денеска во сила, како и ембаргото за увоз на руска нафта во ЕУ, со неколку исклучоци. Одлуката за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел овозможува таа да се продава на трети земји […] The post На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената наметната од Западот, дури и ако тоа значи намалување на производството, изјави Александар Новак, рускиот вицепремиер задолжен за енергетика. „Работиме на механизми за забрана на употребата на инструментот за ограничување на цените, без разлика на нивото на кое е поставен, бидејќи таквото мешање […] The post Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична енергија во електро-енергетскиот систем. Термоелектраната ќе работи според планот за производство и потребите на конзумот, соопштија денеска од АД Електрани на Северна Македонија. Во ТЕЦ Осломеј, се појаснува во соопштението, во претходниот период се вршеле неопходни дополнителни ремонтни активности, особено на млиновите и […] The post ТЕЦ Осломеј вклучен во производство appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy