Аналитичарите се сомневаат во коалицискиот капацитет на ВМРО-ДПМНЕ

„Историјата на ВМРО-ДПМНЕ пред и по 1990 година, кога беше официјализирана како политичка партија, се карактеризира со антиалбанска политика. Врз основа на минатото но и сегашното раководството на овој политички субјект, афирмативните изјави кон политички опозициони партии на Албанците – гласачкото тело на Албанците генерално ги доживува како политичка колонијализација од страна на ВМРО-ДПМНЕ“, вели политичкиот аналитичар Дритон Зенку за „Фронтлајн“, коментирајќи ги изјавите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски дека доколку победи на следните парламентарни избори, преференција му се партиите од албанскиот опозициски блок: Движењето БЕСА, Демократското движење и Алтернатива.

– Ваквите изјави нè враќаат во минатото на монистичкиот систем каде имало послушни и добри Албанци. Пофалбите на ВМРО-ДПМНЕ но и на другите македонски субјекти, не поминуваат кај албанскиот електорат и тоа е докажано во минатото. Нормално, албанскиот електорат го прифаќа како точно спротивното од она што го кажува ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски. Затоа, мислам дека ваквите изјави се најлошата услуга што може да им се направи на албанските политички партии, анализира Зенку.

Зборувајќи за противењето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да ги изгласа уставните измени, а со тоа и да го попречува патот на државата кон ЕУ, Зенку констатира дека со ваков политички, антиевропски потег, Мицкоски може да ги изгуби помалите партнери од партиите на помалку бројните заедници кои се во неговата коалиција. Зенку ова констатација ја базира на истражувачките податоци според кои Турците, Бошњаците, Ромите и др., се во огромен број за побрза интеграција на државата во ЕУ.

– Убеден сум дека не само кај коалициските партнери, туку и кај ВМРО-ДПМНЕ владее проевропски дух. Во ВМРО-ДПМНЕ има железна управувачка рака која ја потиснува проевропската мисла. Се сеќавате на заверените изјави на пратениците?! Може да има сè, но само не демократија. Затоа, постои можност за раскол во македонската опозициска коалиција, но и во самата ВМРО-ДПМНЕ, што се однесува до уставните измени и европското патешествие на државата, потенцира тој.

Ацо Кабранов – долгогодишен новинар, констатира дека опозицискиот блок на Албанците и без јавна поддршка на Мицкоски, на јавноста ѝ е јасно дека работи по планот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

– Откако тој веќе и јавно им ветува дека ќе ги земе во власт без разлика што најверојатно ќе изгубат од ДУИ на изборите, јасно е дека работат по планот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Лошо е за нив што уште на почеток, од авион се гледа кој ги команда и за жал веќе како што слушам и читам ги нарекуваат „пудлиците“ на Мицкоски. Тие не нудат своја програма, проекти за да ги привлечат граѓаните туку единствено плукаат по ДУИ. Мислам дека тоа нема да им донесе резултат на изборите, изјави Кабранов за „Фронтлајн“.

Политичкиот аналитичар Урим Салиу оценува дека минатото покажало дека рејтингот на секоја партија на Албанците што ја имала поддршката од ВМРО-ДПМНЕ, се намалил кај нејзиниот електорат.

– Партијата на Мицкоски е на иста линија со нивните претходници и во одредени моменти сакаат преку повици да обезбедат апсолутна победа која никој не може да ја условува. Тоа го прават со повторениот повик за 61 пратеник. Од друга страна, без разлика и отворено го поддржува опозицискиот блок, тоа има спротивен ефект врз албанскиот електорат. Така, Мицковски повеќе ја оштетува албанската опозиција отколку што и помага. ВМРО ДПМНЕ повеќе е заинтересирана за власт отколку за коалиции, но таа има стара огорченост со одредени албански партии. Тестот за ВМРО-ДПМНЕ пред сè сега е со уставните измени. Се ближи денот Д, вели Салиу во изјава за „Фронтлајн“.

Челниците на ВМРО-ДПМНЕ изјавија дека нивни омилени партнери доколку победат на претстојните парламентарни избори се партијата на Билал Касами, Изет Меџити и Африм Гаши, без разлика каков ќе биде нивниот резултат на изборите. Од друга страна, без разлика каков ќе биде резултатот на изборите на ДУИ – партијата на Али Ахмети, дури и да излезе победничка партија во политичкиот блок на Албанците, за ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски коалицијата со Али Ахмети е невозможна.

Извор: Frontline.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе... Прочитај повеќе...

Чупеска: Дали “сознанијата” на Мицкоски му потекнуваат од средбите кои ги имал со Палчо?

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!?... Прочитај повеќе...

Во сабота го празнуваме Свети великомаченик Георгиј

Житие: Свети великомаченик Георгиј На овој ден се празнува осветувањето на црквата посветена на свети Георгиј Победоносец во Киев. Кај руските кнезови, почнувајќи од рамноапостолниот кнез Владимир, постоел благочестив обичај да основаат цркви во чест на своите ангели чувари, т.е. на светителите чии имиња ги носеле или биле нивни закрилници.... Прочитај повеќе...

Значителна промена на времето, доаѓа и снег: Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во недела претежно во западните делови во попладневните часови и кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Потоа до четврток времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, Дневните температури во овој период ќе бидат во благ... Прочитај повеќе...

Дневен хороскоп за 9 декември

Овен (21 март – 19 април): Овен, денес го разгорува вашиот авантуристички дух! Прифатете ги предизвиците со задоволство и ќе најдете успех. Неочекуваната средба носи возбуда, затоа имајте ги очите отворени за изненадувања. Бик (20 април – 20 мај): Бик, најдете утеха во познатото денес. Препуштете се на животните задоволства... Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy