Анализа на ИМА: Медиумските теми за демократизацијата и за реформите честопати се поклопени со идентитетски и историски прашања

Република Северна Македонија е длабоко поларизирано општество, затоа што поларизацијата се користи и како средство за политичко владеење и за политичка мобилизација, а темите како демократски институции, владеење на правото и реформа на јавната админситрација се честопати маргинализирани во медиумите и се поклопени со политички, идентитестки и историски прашања.

Ова е само еден од заклучоците на публикацијата „Во(н) фокусот на медиумите: Демократски институции, владеење на правото и реформи во јавната администрација“ на Институтот за медиуми и аналитика ИМА, што беше промовирана денес на настан во хотел Сити парк Скопје.

На промоцијата се обрати амбасадорката на Швајцарија во Р.Северна Македонија, Н.Е. Вероник Хулман која истакна дека во денешно време демократските модели се соочуваат со предзивик од зголемената поларизација, погрешни информации, лажните вести и алгоритми од социјалните медиуми кои што предизвикуваат радикализација на мислењата и намалување на просторот за дијалог, разговор и компромис. Северна Македонија, како и останатите европски земји смета Хулман, ги искусува сите овие предзивици и просторот за конструктивна размена и дијалог се поткопуваат.

-Затоа од суштинска важност е институциите и граѓаните кои веруваат во демократијата да работат заедно во градење на мостови за надминување на поларизацијата и да споделуваат веродостојни информации кои што ќе овозможат објективна дискусија и информирање. Во една демократска држава граѓанското општество и медиумите играат клучна улога и тоа во набљудувањето и следењето на работата на државните институции – истакна Хулман.

Според заменик претседателот на Владата на Р. Северна Македонија задолжена за политики на добро владеење Славица Грковска,имајќи го предвид политичкиот и медиумскиот пејсаж во земјава, во јавноста тешко пробиваат теми поврзани со демократските вредности.
-Од исклучителна важност е улогата на медиумите кои и покрај тоа што и самите поминуваат низ трансформација предизвикана од новите технологии, тие би требало да останат оној филтер помеѓу безбројните вести, информации од секаков тип и она што е релевантно и корисно за граѓаните и кое е проверено и обликувано според професионалните стандарди во новинарството – смета Грковска.

Според неа, на поддршката и европското партнерство не треба да се гледа како камшик кој не тера со сила напред, туку како водич кон посредена и поефикасна држава во поглед на испораката на услугите кон своите граѓани.

Александар Кржаловски – директор на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) истакна дека во овој процес ниту медиумите и граѓанските организации не се дораснати во целост и не само што не се отпорни на оваа поларизација, туку и ја стимулираат.
-Во однос на тоа каде се граѓанските организации и колку се тие криви, за жал и кај нас има поларизација по партиска основа. Некогаш е нормално ставот на некоја организација да одговара со ставот на политичката партија, ама не е нормално кога тој став ќе се смени да се смени и ставот на организацијата, односно да се води од тоа што кажува една партија, а не што кажуваат фактите. Наше најголемо оружје во таа борба е конзистенцијата – вели Кржаловски.

Катерина Колозова – директорка на Институтот за општествени и хуманистички науки – Скопје, смета дека Поглавје 23-темелени вредности не се однесува само на апстрактен говор на човекови права, на парламентарна демократија и на одлично изведени избори како ги формулираа ОБСЕ во ерата на Груевски. Поентата е смета Колозова дека празната форма и самиот минимум на задоволување на Копенхашките критериуми не е доволно и дека институциите и целиот јавен сектор мора да ги инкарнира, опредметува и материјализара вредностите од поглавјето 23 меѓу кои што се и правото на добра администрација или право 41 од европската повелба на темелните права
-Јавната админситрација и државата како сервис на граѓаните и сервис на правните субјекти сеедно дали приватни или јавни, мора да се устрои така да во испорачувањето на своите услуги да му служат на граѓанинот и тој да е во центарот на својот интерен наместо обратно, како што тоа се манифестира во тоталитарни и недемократски системи- вели Колозова.

Жарко Трајаноски – раководител на истражувања во ИМА истакна дека темите како владеење на правото, реформи на јавната администрација и демократски институции се неверојатно битни теми, но и покрај тоа кај голем дел од медиумите тие се на маргините и не се битни или се важни само во контенкст на ЕУ.
– Овие теми треба да се во фокусот независно од процесот на ЕУ интеграција и од тоа дали политичарите од странство ќе инсистираат на овие теми.

Препораките до медиумите се дека тие треба да се фокусираат на овие теми не само во контекст на пристаните преговори туку и како теми кои се од особен интерес за граѓаните и во насока на продбрување на нивниот квалитет на живот. Медиумите мора да се придржуваат до проверката на факти и да ја афирмираат слободата на изразување со критички коментари. Потоа да обезбедат што повеќе кртички извори од граѓанското општество како и непосредни изјави од граѓаните и подобрувањето на нивниот квалитет на живот.

При покривање на овие теми, медиумите треба да го прилагодат јазикот во медиумските содржини за да биде прифатлив до граѓаните кои се засегнати за известување на овие теми- вели Трајановски.

Освен кон медиумите, дадени се препораки и до државните функционери, политичарите и другите јавни комуникатори..
Настанот и поромоцијата се дел од активностите на проектот „Преку деполаризација до демократски, стабилни и инклузивни институции: Придонес на граѓанското општество“, што го спроведуваат Институтот за општествени и хуманистички науки, Институтот за медиуми и аналитика (ИМА), Балканскиот институт за регионална соработка (БИРС) и Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“. Проектот е финансиски поддржан од Владата на Швајцарија преку програмата ЦИВИКА Мобилитас. Цел на проектот е критички и информиран дијалог, следење, анализа и застапување на политики, кои ќе придонесат за зајакнување на капацитетите на извршната власт за градење демократски и инклузивни институции.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
СДСМ: Целото општество е во тага, сочувство за семејството на Вања

-Сите сме во тага и голема болка, целото општество и сите наши граѓани тагуваат по загубата на 14 годишната Вања. СДСМ изразува сочувство до семејството, до сите роднини, пријатели, соученици, соопшти СДСМ. „Надлежните институции, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство работеа интензивно, целосно го расветлија случајот, ги пронајдоа сторителите... Прочитај повеќе...

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално. „Вакви конструкции коишто се пласирани во јавноста, дека било грабнато во парк и однесено на друго место воопшто не соодетсвуваат со вистината. Ова е изолиран случај, инцидентен случај кој што... Прочитај повеќе...

Шефицата на француската дипломатија и порача на Кина: На светот не му треба нова криза

Шефицата на француската дипломатија Катрин Колона денеска ја повика Кина да ги намали тензиите во Јужното кинеско море и додаде дека „на светот не му треба нова криза“. Пекинг ги засили воените вежби во стратешки важниот Тајвански теснец, а кинеската крајбрежна стража беше обвинета за малтретирање филипински рибарски чамци во... Прочитај повеќе...

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“, односно убивањето на 14-годишната Вања неколку часа по нејзиното киднапирање. „Нивните укажувања зборуваат дека имале некаква паника заради тоа што јавноста била целосно ангажирана во побарувањето на детето. Едниот од... Прочитај повеќе...

Автомобил експлодира во близина на трговски центар во Белград

Утрово во близина на трговскиот центар во Бањица во Белград се случила експлозија, објави нова.рс. Засега не е познато како дошло до експлозијата, ниту дали има повредени. Случајни минувачи јавуваат дека се слушнала силна детонација, а во овој дел од градот е видлив црн чад, јавуваат српските медиуми. Прочитај повеќе...

Спасовски: Целта на грабнувањето на Вања било да се извлечат пари од мајката, за движењето на Вања дојавил член на семејството

Министерот за надворешни работи Оливер Спасовски, на прес-конференцијата во врска со двојното убиство, кажа дека лицето во бегство е убиецот на Вања Ѓорчевска, а информациите кога оди сама на училиште ги добил од нејзиниот татко. „Во координација и водство на ЈО во текот на изминатата ноќ беа пронајдени телата на двете лица. Иако завршницата не […] Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се избегнат новите правила, но под […] Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,1 отсто – на 78,88 […] Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од 16.000 до 19.000 денари добиваат […] Прочитај повеќе...

Хоророт доби ново поглавје: Медиумите пишуваат за причината за бруталното убиство на Вања (14)

Целиот регион го потресе веста дека е пронајдена мртва Вања Горчевска (14) по која Балканот трагаше, а сега се појавија нови детали од бруталното убиство. Според медиумите Вања била киднапирана со намера родителите да и платат откуп, но дека била убиена набрзо откако била киднапирана. Откако продолжила потрагата по неа, полицијата соопшти дека е пронајдено […] Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика во текот на утрешниот ден стандардно ќе ја утврди новата цена на горивата која ќе важи во следните 7 дена. Во моментов нафтата од типот брент се продава 79 долари за барел, што е намалување во однос на претходниот ден. Во Македонија актуелните цени се следни:... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Русија повторно е меѓу петте најдобри извозници на жито во ЕУ

По година и пол, Русија се врати меѓу првите пет извозници на жито во Европската унија, бидејќи имаше максимален обем на откуп од март минатата година. Ова се наведува во статистичките анализи на Евростат. Во септември, Европската унија нагло го зголеми увозот на руско жито за 22 отсто месечно и... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy