БЕСА ги условува уставните измени: „Власта ќе оди на предвремени избори оти ќе има добар рејтинг и албанската опозиција ќе биде задоволна“

Лидерот на БЕСА и градоначалник на општина Тетово, Биљал Касами вчера најави дека ќе побара предвремени парламентарни избори во замена за поддршка за уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот. Доколку не дојде до такво нешто, Касами истакна дека ќе преземе порадикални чекори. „Ако за власта приоритет е промената на Уставот и внесување на Бугарите како народ во него, тогаш мора да се направи компромис за предвремени избори“, рече претседателот на БЕСА.

Во меѓувреме се огласија и од ВМРО-ДПМНЕ. Нивниот потпретседател Тимчо Муцунски не исклучува и окрупнување на опозицискиот фронт и поддршка за БЕСА за најавените протести како притисок врз Владата. „Ќе поддржиме окрупнување на опозицискиот фронт, без разлика дали е Беса или друг политички субјект со кој веруваме дека можеме да ја движиме Македонија во правилна насока врз основа на политики а не на интереси како Владата на ДУИ, поддржана од СДСМ“, кажа Муцунски.

Во разговор за „Локално“, во однос на најавите на БЕСА, дел од експертската јавност вели дека во политиката се е можно и нелогичното да се прикаже како логично, ако се сака да се постигне некоја цел. Според политичкиот аналитичар Даут Даути, нелогично е да се поврзат предвремените избори со поддршка на уставните измени.

-За уставните измени е битна содржината и нивната цел(евроинтеграциите), и со нив можете да се сложите или да не ги поддржите. Целта за предвремени избори може да се тера надвор од оваа агенда, независно како би се гласале уставните измени, ни истакнува соговорникот.

За Даути, ВМРО-ДПМНЕ си има право да го користи секоја слабост, секој „теснец“ или потреба за „припомош“ во кој се наоѓа власта, особено ако ве „охрабруваат“ анкети и гледате дека во ваква ситуација би можеле да се вратите на власт. Сепак, не гледа „која е логиката движењето Беса да условува со нови избори?“.

-Беса, ако треба да условува, тогаш најлесно и најцелисходно е тоа да го прави со барањето за бришење на нелогичната категорија и одамна надмината „20 отсто“ за албанскиот јазик. Со тоа би покажала дека пред се се грижи за интересите на својот народ и гласачи, а не да биде приврзок на уште една македонска партија само заради политички опстанок, како што претходно беше на СДСМ, а не за програмски цели, рече Даути.

Аналитичарот за формулацијата „20%“ смета дека македонските партии треба да бидат фер кон своите изјави и тоа да се симне од дневно политички говори по разни прилики кога треба да им се додворуваат на албанските партии.

-Тој проблем не е воопшто сериозен, бидејќи намерата на пишувачите на Рамковниот договор во 2001 година беше да се фаворизира албанскиот јазик, а да не биде по некоја инерција обврска и за другите јазици. Инаку, за јавноста треба да се потсети дека во последниот устав од времето на СРМ, оној од 1974 година, немало „процентуална“ категоризација на правата, туку албанскиот па дури и турскиот, биле службени. Така што, ако се пријде искрено, за ниедна македонска партија не би требало да биде проблем да се тргне „20 процентот“, освен секако за Левица, која си има сосема поинаква јасна идеолошка платформа или ориентација, која е посебна приказна, потенцира Даути.

Од друга страна аналитичарот Берат Азизи за „Локално“ вели дека целосно стои изјавата на Касами.

-Оваа е затоа што секогаш кога власта прави уставни промени без разлика каков резултат ќе добие , политички и морално е земјата да оди на предвремени избори. Јас мислам уставните промени треба да се реализират и да се опфатат и барањата на опозицијата бидејќи да не дојде до ситуација секоја година да го отвараме Уставот. Ако оваа се реализира, мислам дека самата власт ќе оди на предвремени избори бидејќи ќе има добар рејтинг и одеднаш и албанската опозиција ќе биде задоволна. Во спротивно ако промените одат само на бугарското барање тогаш опозицијата ќе притисне да оди на предвремени парламентарни избори. Значи земја е на пат позиција и се ќе зависи од тоа какви уставни промени ќе имаме и дали ќе обезбеди 80 гласа во игра тука е меѓународниот фактор кој сигурно ќе притисне до политичките актери, објаснува Азизи.

Додава дека во спротивно ако промените одат само на бугарското барање тогаш опозицијата ќе притисне да оди на предвремени парламентарни избори.

-Значи земјата е на пат позиција и се ќе зависи од тоа какви уставни промени ќе имаме и дали ќе обезбеди 80 гласа во игра тука е меѓународниот фактор кој сигурно ќе притисне до политичките актери, истакнува соговорникот.

За можната соработка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА, Азизи вели дека е рано да се коментира бидејќи се ќе зависи каков епилог ќе имаат промените на Уставот и за тоа има време.

-Прво очекувам на маса да се најде барањето за бришење на формулацијата „20%“ во замена за уставните измени за влез на Бугарите во преамбулата и овој предлог е најреален. Ако оваа нема да помине тогаш албанските парти односно БЕСА ќе организира протести кои најверојатно ќе се подржуваат и од другите политички партии, оценува аналитичарот.

Н.П.

извор Локално.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Северна Македонија сепак не е сама, 100-те милиони евра од ЕУ ќе ја помогнат економијата во следните две години

Откако само пред само неколку дена Европската комисија одобри на 50.000 евра за проекти во Северна Македонија, Европската комисија вчера предложи да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Северна Македонија. Со овој предлог, како што истакна претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен и еврокомесарот за проширување... Прочитај повеќе...

Зошто Ада првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција се вика Ада?

АДА е првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција во јавниот сектор во регионот ќе биде промовирана во текот на следниот месец и ќе ги нуди сите информации за финансиска поддршка по Планот за економски раст, а секако понатаму овој асистент ќе биде надограден и на други услуги кои се... Прочитај повеќе...

Не се приватниците, скопјани се колатерална штета од хаосот во превозот

Иако првиот чекор во решавање на проблемот со приватните превозници е направен по вчерашната нивна средба со градоначалничката Данела Арсовска, скопјани и понатаму се жалат на малиот број на автобуси, пишува 24инфо.мк. Во зависност од дестинацијата и делот од градот чекањето може да трае од 20-ина минути па до еден... Прочитај повеќе...

Зошто земјотресот во Турција беше толку разорен: Научниците стравуваат од едно сценарио

Повеќе од 5.000 луѓе загинаа, а илјадници се повредени во силниот земјотрес што во понеделникот рано наутро го погоди Газиантеп, град во југоисточна Турција во близина на границата со Сирија. Дополнителни последователни потреси, вклучително и еден речиси исто толку силен како првичниот, го направија особено катастрофален настан. Регистрирајќи се како... Прочитај повеќе...

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи во училишта во Скопје, завршија сите потребни проверки

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 38 основни и 9 средни училишта во Скопје по добиените пораки на електронски адреси со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по... Прочитај повеќе...

Казината и игрите на среќи ќе бидат забранети во близина на училиштата, предлага Владата – Сите одлуки од денешната седница

Од 127-ма владина седница: се динамизира соработката со САД во рамки на Стратешкиот дијалог со САД; за прв пат досега, жените земјоделки добиваат платено отсуство за мајчинство; во поддршката за микро земјоделски производители се додаваат и малите дестилерии; предлог измени со коишто уплатно-исплатните места за игрите на среќа се предвидуваат... Прочитај повеќе...

Со Планот за активности за Стратешкиот дијалог ја зацврстуваме соработката меѓу Северна Македонија и САД, ги промовираме нашите стратешки интереси и на глобален план

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, одржаа прес-конференција, на која информираа за активностите во врска со Стратешкиот дијалог меѓу Република Северна Македонија и САД. Премиерот Ковачевски информираше дека Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница го прифати текстот на Планот за активности во рамките... Прочитај повеќе...

Дојави за поставени бомби во 33 училишта во Скопје

Денеска (07.02.2023) околу 12.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштето и во тек се антитерористички проверки и се... Прочитај повеќе...

Серија апсења на повеќе локации низ Македонија

На 06.02.2023 во 11.05 часот, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода З.А.(28) и С.М.(26), двајцата од Куманово. Тие се сомничат дека на 11.01.2023 одзеле повеќе предмети од приватен имот на улицата „Благоја Думановски“. Двајцата биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив... Прочитај повеќе...

Уште двајца искасани од кучиња скитници

На 06.02.2023 во 15.30 часот во Полициската станица Карпош, М.Т.(30) од Скопје пријавила дека на ул.„Лондонска“ била касната од куче скитник. На 06.02.2023 во 12.30 часот во Полициската станица Гази Баба, Т.С.(57) од Скопје пријавил дека на ул.„Финска“ бил каснат од куче скитник. Прочитај повеќе...

Повторно големо поевтинување на горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,67% во однос на одлуката од 3.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за […] The post Повторно големо поевтинување на горивата – ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија

Во поглед на сивата економија имаме предизвици, што значи дека ќе имаме и нови проекти во оваа насока, рече директорката на УЈП Сања Лукаревска за време на годишната конференција „Година на нови можности“. -Еден од најголемите проект е „е-фактура“, што е ризик фактор кај најголемите даночни обврзинии. Тоа ќе значи намалување на фиктивните фактури и […] The post Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена

Инфлацијата не доведе до класичен ценовен шок, но таа резултираше со покачување на каматните стапки, рече гувернерката на Народната банка, Анита Бежовска. Таа посочи дека минатиов период на светско ниво се случил најсинхронизиран циклус на затегнување на монетарните политики. -Ние одговоривме преку стабилен девизен курс на домашната валута, рече Бежовска. Таа додаде дека клучни аспекти […] The post Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците

Бакарството е циклична индустрија, вели владиниот советник Глигор Бишев за време на годишната конференција „Година на нови можности“. Тј кажа дека во добри периоди на економијата има и добри профити кај банките и тоа ја јакне капиталната сила, додека пак во лоши времиња се апсорбираат ризиците токму преку капиталната сила. -Од тој аспект македонската банкарска […] The post Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на јануарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 30.1.2023 година (понеделник) почнува етапната исплата на пензиите за јануари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите што не користат картички ќе се реализира во четири групи, и тоа според висината на пензијата: – за пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на јануарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy