Битиќи: Дигитализацијата e катализатор, поттикнува раст и нови можности за вработување

„Во овие економски турбулентни години, според Светска банка, дигиталната економија учествуваше со околу 15% во глобалниот Бруто домашен производ (БДП), додека очекувањата се дека овој процент во 2030 година ќе се зголеми на 30% од глобалниот БДП, притоа создавајќи околу 30 милиони работни места“, рече заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во неговото обраќање на годишната конференција на МАСИТ на тема „Градење мостови: кон нашата заедничка дигитална иднина“.

Во продолжение интегрално го проследуваме неговото обраќање:

„Со Дигитални решенија ги премостувавме и предизвиците во Корона кризата, каде пронајдовме извор на витална енергија за поголема отпорност и одржлив развој на економиите.

Во овие економски турбулентни години, според Светска банка дигиталната економија учествуваше со околу 15% во глобалниот БДП. Очекувањата се дека овој процент во 2030 година ќе се зголеми на 30% од глобалниот БДП, притоа создавајќи околу 30 милиони работни места.

Почитувани, ова не се футуристички желби или проекции, оваа скица на иднината на економијата, за нашата економија не е далечна, недофатлива. Денешната годишна конференција на МАСИТ, која се организира по 18-ти пат, зборува дека имаме информатичка индустрија која нашата економија дигитално ја созрева. Ова симболично полнолетство на оваа конференција, зборува дека имаме структурни капацитети придобивките од дигитализацијата да ги локализираме.

Ако во 2019 година имавме 2.198 компании од ИКТ секторот кои направиле нето извоз во вредност 210 милиони евра, притоа вработувајќи околу 15.000 граѓани на Северна Македонија и исплатувајќи месечна бруто плата од речиси 1.500 евра, минатата 2022 година овие бројки се зголемени. Имаме 2.846 компании, со речиси 20.000 вработени лица, кои имаат генерирано 467,86 милиони евра нето извоз, што е повеќе од двојно зголемување за четири години. Она што е можеби и најважно, вработените во овој сектор минатата година имале просечно бруто плата од 2.260 евра.

Почитувани,

Современите економски предизвици не го дозволуваат комодитетот на одржување на конзервативни позиции во поставувањето на рамките на идниот економски раст и развој, туку бараат антиципативно пресретнување на она што новото време го бара. Затоа преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите, имплементиравме конкретна мерка за поддршка на нашето стопанство кон зајакнување на иновативноста преку истражување и развој. На самиот почеток од реализацијата на оваа мерка во 2018 година беше исплатена поддршка во висина од околу 6,8 милиони денари кон компаниите, за оваа година проекциите се дека овој износ ќе изнесува помеѓу 150 и 180 милиони денари.

А компаниите можат сите информации за Планот за економски раст, во кој спаѓа поддршката на компаниите кои тие ја добиваат по Законот за финансиска поддршка на инвестиции, како и условите за инвестирање во ТИР Зоните и повиците на Фондот за иновации, да ги добијат на едно место а тоа е кај првиот дигитален асистент во јавниот сектор во регионот, АДА. АДА, која патем е развиена од наша домашна старт ап компанија, Коуд вел, кој ги видов денеска на конференцијата, секогаш зборувам со гордост за нашите девојќи и момци со кои работевме. Тие ја развија вештачката интелигенција на која се базира АДА, која на транспарентен и ефективен начин нуди информации за сите заинтересирани да инвестираат во нашата земја и која државна поддршка можат да ја користат.

Планот е АДА да го проширува својот опфат на дигитализирани услуги кои ги нуди за нашите граѓани и да можеби во иднина биде препознаена како дигитален „point of contact“ за скоро сите јавни услуги на државата.
Дополнително на тоа, работиме и на Менаџмент информациски систем за државна помош кој не само што ќе ја дигитализира целата дата база од 11 институции кои во моментов доделуваат некаков вид на државна помош, туку поважно, ќе ја мери ефективноста од нејзиното искористување, така ќе знаеме дека јавните пари се искористени на правиот начин со висока додадена вредност.

Како Влада ја преземавме одговорност пред сегашните и идните генрации да ги препознаеме можностите кои долгорочно дигитализацијата ги создава пред националните економии. Затоа одлучивме да изработиме Национална развојна стратегија, која е во завршна фаза, а преку која се поставува 20 годишна консензуларна визија за развој на државата, во неа секако дигитализацијата е крос секторски вметната како алатка без која не можеме да постигнеме одржлив развој.

За крај, дигитализацијата не е цел, туку средство со кое можеме да направиме забрзани фундаментални промени кои го менуваат нашето секојдневие.

И додека одиме по овој пат, од клучно значење е да се внимава на неговите импликации и да сме високо одговорни за прашањата поврзани со приватноста, безбедноста и дигиталната праведност. Да сме сигурни дека дигитализацијата му служи секому и дека го развива општеството како целина“.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
СДСМ: Целото општество е во тага, сочувство за семејството на Вања

-Сите сме во тага и голема болка, целото општество и сите наши граѓани тагуваат по загубата на 14 годишната Вања. СДСМ изразува сочувство до семејството, до сите роднини, пријатели, соученици, соопшти СДСМ. „Надлежните институции, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство работеа интензивно, целосно го расветлија случајот, ги пронајдоа сторителите... Прочитај повеќе...

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално. „Вакви конструкции коишто се пласирани во јавноста, дека било грабнато во парк и однесено на друго место воопшто не соодетсвуваат со вистината. Ова е изолиран случај, инцидентен случај кој што... Прочитај повеќе...

Шефицата на француската дипломатија и порача на Кина: На светот не му треба нова криза

Шефицата на француската дипломатија Катрин Колона денеска ја повика Кина да ги намали тензиите во Јужното кинеско море и додаде дека „на светот не му треба нова криза“. Пекинг ги засили воените вежби во стратешки важниот Тајвански теснец, а кинеската крајбрежна стража беше обвинета за малтретирање филипински рибарски чамци во... Прочитај повеќе...

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“, односно убивањето на 14-годишната Вања неколку часа по нејзиното киднапирање. „Нивните укажувања зборуваат дека имале некаква паника заради тоа што јавноста била целосно ангажирана во побарувањето на детето. Едниот од... Прочитај повеќе...

Автомобил експлодира во близина на трговски центар во Белград

Утрово во близина на трговскиот центар во Бањица во Белград се случила експлозија, објави нова.рс. Засега не е познато како дошло до експлозијата, ниту дали има повредени. Случајни минувачи јавуваат дека се слушнала силна детонација, а во овој дел од градот е видлив црн чад, јавуваат српските медиуми. Прочитај повеќе...

Спасовски: Целта на грабнувањето на Вања било да се извлечат пари од мајката, за движењето на Вања дојавил член на семејството

Министерот за надворешни работи Оливер Спасовски, на прес-конференцијата во врска со двојното убиство, кажа дека лицето во бегство е убиецот на Вања Ѓорчевска, а информациите кога оди сама на училиште ги добил од нејзиниот татко. „Во координација и водство на ЈО во текот на изминатата ноќ беа пронајдени телата на двете лица. Иако завршницата не […] Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се избегнат новите правила, но под […] Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,1 отсто – на 78,88 […] Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од 16.000 до 19.000 денари добиваат […] Прочитај повеќе...

Хоророт доби ново поглавје: Медиумите пишуваат за причината за бруталното убиство на Вања (14)

Целиот регион го потресе веста дека е пронајдена мртва Вања Горчевска (14) по која Балканот трагаше, а сега се појавија нови детали од бруталното убиство. Според медиумите Вања била киднапирана со намера родителите да и платат откуп, но дека била убиена набрзо откако била киднапирана. Откако продолжила потрагата по неа, полицијата соопшти дека е пронајдено […] Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика во текот на утрешниот ден стандардно ќе ја утврди новата цена на горивата која ќе важи во следните 7 дена. Во моментов нафтата од типот брент се продава 79 долари за барел, што е намалување во однос на претходниот ден. Во Македонија актуелните цени се следни:... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Русија повторно е меѓу петте најдобри извозници на жито во ЕУ

По година и пол, Русија се врати меѓу првите пет извозници на жито во Европската унија, бидејќи имаше максимален обем на откуп од март минатата година. Ова се наведува во статистичките анализи на Евростат. Во септември, Европската унија нагло го зголеми увозот на руско жито за 22 отсто месечно и... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy