Ставила брашно во шолја со кафе: Добила вкусен колач за 2 минути! (ВИДЕО)

Колачот во шолја е идеална опција кога сакате брз и едноставен десерт. За овој рецепт потребни ви се некои основни намирници, кои речиси секогаш ги имате во кујна, а вкусот е совршен!

Состојки:

1 јајце
малку млеко
масло
брашно
прашок за печиво
шеќер
нескафе

Начин на подготовка:

Во шолја ставете јајце, додајте лажица млеко. На страна разматете лажичка – две нескафе со малку топла вода, па додајте во смесата и добро разматете со вилушка.

Додајте брашно, прашок за печиво и шеќер. Сè разматете и колачот ставете го во микробранова на две до три минути.

Целата постапка погледнете ја на снимката (премотајте на 2:20):