Centar ексклузивно дознава: Кафетериите ќе работат само на отворено, а маските ќе станат задолжителни при влез во затворени простории

Според плановите за намалување на рестрикциите врз граѓаните поради коронавирусот кој забрзано се прошири низ целиот Свет, време е животот полека да се враќа во некоја нормала, јавува новинската агенција CENTAR.mk.

Сепак отворањето на кафетериите и рестораните нема да значи дека граѓаните ќе може да го живеат животот исто како и пред коронавирус кризата, барем во следните месеци…

Кафетериите и рестораните доколку ситуацијата продолжи да се стабилизира, веќе од почетокот на мај би работеле само на отворено, што е погодно со оглед дека доаѓаат топли денови во нашата земја, а граѓаните кои би користеле услуги во маркети, продавници, банки со оглед дека влегуваат во затворени простории ќе мора да носат маски.

Целиот текст прочитајте го на CENTAR.mk.