„Човекот на Олбрајт“ во Скопје: „Рубин не доаѓа за да пие кафе, ќе се обиде на дипломатски јазик да зборува за уставните измени“

Џејмс Рубин, специјален пратеник и координатор на Центарот за глобален ангажман на Стејт департментот, ја започна посетата на Западен Балкан, а после Црна Гора, денеска се очекува да дојде во Македонија. Рубин, кој беше помошник на американскиот државен секретар Медлин Олбрајт од 1997-2000 година и за кого велат дека е човек од „доверба“ на поранешниот американски претседател Бил Клинтон, официјало доаѓа за да ја засили борбата против руските дезинформации. „Сакам да работам со влади кои сакаат да бидат дел од европскиот систем и да имаат свет на закони и правила во кои се почитуваат европските принципи. Сакаме да се обидеме да направиме се за да го елиминираме ова загадување на медиумската средина“, рече меѓу другото Рубин од Подгорица.

Со оглед дека во земјава актуелна е ситуацијата околу уставните измени, се поставува прашањето дали Рубин има и скриена агенда? Според поранешниот амбасадор во НАТО и дипломат од кариера, Нано Ружин, САД бараат еден хомоген Западен Балкан, кој нема да предизвикува одредени недоразбирања и итн.

-Можно е согласно состојбите во државата, да дојде и до ова прашање на дневен ред. Тоа би било помош која што владеачката гарнитура ја бара од САД затоа што во моментов, позицијата на опозицијата е спротивна на реформите и промената на Преамбулата. За опозицијата е битно да наиде на одредени контакти и да ги расчисти дилемите дали е отворено за ЕУ и НАТО и игра своја игра. Сепак мислам дека независно од нивните спротивења е проатлантски ориентирана, вели Ружин за „Локално“.

Посочува дека САД се стратешки партнер на нашата земја и разбирливо е кога доаѓа еден функционер од толку милионска држава, доаѓа со одредена цел и со одредени амбиции, за да се бидат разрешени одредени прашања.

-Македонија е значајна мала држава и сепак е субјект-членка на НАТО. Сметам дека во таа насока може да се извлечат повеќе точки. Претпоствувам најактуелнот прашање е прашањето на сајбер-одбраната и борбата против дезинформациите и лажните вести. Тука е и корупцијата и владеењето на правото како проблем, до нашиот однос во регионот, оценува Ружин.

За тоа дали Рубин може да испрати силни пораки кон опозицијата која во моментов одбива да биде дел од уставните измени, дипломатот вели дека Американците се многу поделикатни како политичка опција.

-Сигурно дека можат и во разговори, отворено да кажат, но не верувам дека ќе дојде до одредена отворена „шлаканица“ или извесни закани околу тоа. Мислам дека Американците имаат рафинирана позиција и секогаш би настапиле со мирен став и би го сослушиле оној со кој што зборуваат, би процениле, би го охрабриле, но не би казнувале или би биле влегле во директен судир со сфаќањето на опозицијата, освен ако не се работи за екстремни ставови, кои во овој миг опозицијата ги нема. Тие не одат на отворена критика туку охрабруваат. Сепак, тоа не значи дека тие кажале два збора и повеќе не се интересираат – тоа може да се фати како еден добар совет, како совет од постар брат, но не како закана, порачува Ружин.

Политичкиот аналитичар Агим Јонуз смета дека ниту еден висок американски дипломат не доаѓа на Балканот само за да се напие кафе.

-Агендата на високата дипломатија е поставување на стратешки цели и задачи и контрола на теренот од сработеното и додавање задачи за тоа што треба да се направи. САД како сила е највлијателното политичко тело на Балканот после Русија, вели тој за „Локално“.

Сепак според него, Рубин не доаѓа во Скопје за да „влијае“ околу спроведување на уставните измени.

-Не верувам дека би можеле да влијаат повеќе од тоа што се веќе се работи на терен од Американската амбасада. Таа висока дипломатија не би си дозволила спуштање на ниво на мешање во лов на локалните работи на Мкаеоднија- за тоа е задолжена американската амбасада. Секако пораките и агендата на влијае е предмет на дискусија, внатре кај нив, но лично тој не верувам дека има било каков дел од таа задача. Секако добронамерно на дипломатски јазик и шаблонски ќе каже дека Македонија за да влезе во Европа мора да исполни задачи, но неговото лично влијание не верувам дека ќе биде имплемент во нашата политика, објаснува Јонуз и додава:

-Тоа е високо позицииониран американски дипломат и не верувам дека ќе си дозволи таков луксуз за да ѝ удри „шлаканица“ на опозицијата. Самата инсталација на американската политика во Македонија преку амбасадата на САД е шлаканица за опозицијата. Тој самиот не му е ниво да го прави тоа, заклучува соговорникот.

извор: Локално.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Уапсен надри лекар, пронајдени пари, лекови, медицинска документација и еден предмет

На 08.06.2023 во гостиварско Врапчиште, полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода М.Ч.(33) од Република Турција. При претрес во куќа во содејство со Државен санитарен и здравствен инспекторат, која ја користел како ординација за надрилекарство, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени поголема количина на таблети, медицинска... Прочитај повеќе...

Вонредна седница во Делчево: се очекува советниците да прогласат елементарна непогода

На пладне е закажана вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето, кое вчера го зафати Делчево. На седницата ќе биде предложена одлука за прогласување елементарна непогода од поплави во Делчево, а ќе биде донесена и одлука за формирање комисија за процена на штети по што ќе се објави и... Прочитај повеќе...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Еве каква е сликата во Делчево по силното невреме

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски објави фотографии од тоа како изгледа Делчево по вчерашната природна катастрофа. Најавена е вонредна седница на советот. Прочитај повеќе...

Вонредна седница во Делчево: се очекува советниците да прогласат елементарна непогода

На пладне е закажана вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето, кое вчера го зафати Делчево. На седницата ќе биде предложена одлука за прогласување елементарна непогода од поплави во Делчево, а ќе биде донесена и одлука за формирање комисија за процена на штети по што ќе се објави и... Прочитај повеќе...

Водата во Делчево може да се пие, дефектот саниран

Дефектите на водоснабидителниот систем во Делчево што настанаа по синоќешното невреме се санирани. Градоначалникот Горан Трајковски рече дека граѓаните може да ја користат водата за пиење. Во невремето поплавени беа десетици објекти, граѓаните пријавуваа поплавени подруми, уништени беа улици. И денес се работи на санирање на штетите. Во моментот советниците... Прочитај повеќе...

Познат идентитетот на загинатата жена – Страотна сообраќајка во тунелот на делницата Гевгелија – Неготино

Денеска (09.06.2023) во 08.40 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на автопатот А1, кај тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, патничко возило „фолксваген“ со неготински регистарски ознаки, управувано од Т.П.П.(47) од Неготино, изгубило контрола и се превртело. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила Т.П.П. и била... Прочитај повеќе...

Трагедија: Утрово загина вработен во Макстил

Денеска во утринските часови се случи несреќа во производствениот погон на Макстил каде животот го загуби вработен во компанијата. Според информациите на Макстил веднаш биле алармирани сите надлежни служби кои направиле записник од настанот и е започната истрага за причините за несреќата.     Прочитај повеќе...

Трамп: Корумпираната администрација на Бајден ме обвини

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) вчера преку социјалните мрежи соопшти дека против него е покренато обвинение, за што неговите адвокати биле информирани од администрацијата на актуелниот претседател Џо Бајден (Џо Бајден). – Корумпираната администрација на Бајден ги извести моите адвокати дека е покренато обвинение против мене – напиша Трамп... Прочитај повеќе...

СДСМ: Нема потреба од нервоза во ВМРО-ДПМНЕ затоа што го променија ставот за уставни измени, да го продолжиме дијалогот

СДСМ: Нема никаква потреба ВМРО-ДПМНЕ да манифестира толку голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција. Разбираме дека промената на ставот можеби дојде наеднаш, дека паднаа во вода сите изјави за францускиот предлог и за договорот. Разбираме и тоа... Прочитај повеќе...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, билe пронајдени и одземени пиштол „зораки“, две рамки за пиштол и 48 куршуми. Тој бил задржан во полициска станица и по целосно... Прочитај повеќе...

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,14 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,04 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута […] The post Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при што сајбер криминалците успеале да подигнат кредит во нивно име. Изминатиот период речиси секојдневно полицискиот билтен изобилува и со случаи каде измамници со туѓи лични […] The post Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се случува и кај некои дилери на автомобили кои не ја прикажуваат реалната цена на производите. Нема веќе лажни попусти, а сезонско намалување ќе има само […] The post Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по својата природа се повеќе зависни од надворешна трговија и пристап до […] The post Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите кои ги спроведовме во повеќе од 300 компании и разговорите што ги имавме со повеќе од 100тина значајни личности од бизнисот и науката недвосмислено потврдуваат […] The post Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy