Делува веднаш, а се прави за миг: Најдобриот природен лек против кашлица

Непријатната кашлица е многу честа во овој дел од годината, а постои лек кој се крие во вашиот дом. Дознајте како со вкусен и природен сирум да ја излечите кашлицата и како на телото да му ја вратите енергијата.

Овој сируп, покрај што е ефикасен, е и многу вкусен…

Состојки: 6 листови ловор; 2,5 дл вода; 6 лажици кафеав шеќер; 1 лимон

Начин на подготовка:

Зовријте ја водата во сад. Додајте ловор и гответе поклопено 6-10 минути.

Извадете ги листовите ловор, ставете ја смесата во садот во кој ќе ќе го подготвувате сирупот, па измешајте шеќер и исцедете цел лимон. Добро измешајте и почекајте целиот шеќер да се истопи. Земајте по една лажичка неколку пати дневно.

Напомена: Сирупот можете да го чувате во фрижидер неколку денови.