Единствен рецепт за тулумби, повкусни немате пробано (Видео)

На овие простори тулумбите се традиционален десерт, а потекнуваат од Египет.

Наизглед, правењето тулумби изгледа едноставно, но не е баш така. Треба да посветите внимание… Во прилог ви донесуваме совршен рецепт за овој традиционален десерт:

Состојки за тулумби: 500 мл вода, 500 гр меко брашно, 100 мл масло

Состојки за сируп: 800 мл вода, 1 кг кристал шеќер, 1/2 лимон

Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот на „Domaci recepti“: