ЕУ ГО ОДБИ БУГАРСКОТО БАРАЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА: „Директна порака за Софија, самата декларација е примитивен чин на унилатерална заблуда“

Советот на ЕУ ја одбил бугарската декларација со која се барало „ефективно гонење и осуда за злосторства од омраза од страна на властите во Северна Македонија“. Софија барала нејзината унилатерална изјава да влезе во заклучоците на Советот за општи работи во делот за Северна Македонија, но министрите го одбиле тоа барање. Со тоа останува поддршката за нашата позиција и продолжување на пристапните преговори со Унијата.

Политичкиот аналитичар Иво Ранѓеловиќ во разговор за „Локално“ вели дека пораката од ЕУ е јасна – не можете да бидете додадена вредност во една унија која се темели врз историските вредности на европскиот континент, со политика која негира нации, народности и јазик.

-Самата декларација е примитивен чин на унилатерална заблуда во која тлее бугарската политика, но не и јавност, истакнува тој.

За тоа дали ова е позитивен знак за земјава дека се работи во вистинска насока во однос на говорот на омраза, аналитичарот истакнува дека не познава потолерантна земја од Македонија во светот, во однос на малцински, религиски или културолошки права.

-Ниту пак постоела влада која ширела говор на омраза во било каква форма. Категоричен сум во мислата дека македонските власти во минатото и сега дури премногу трпеле омраза од политиките, пред се, на земјите од регионот. Ако во нешто сме европски, тоа е во нашиот однос кон останатите народи и нации на овој свет, објаснува Ранѓеловиќ.

Сепак аналитичарот се сомнева дека сега останува се на нас во однос на евроинтегративниот пат.

-Би сакал да е така, но се сомневам. Причината е што јавноста во Македонија сеуште не знае што навистина значи францускиот предлог, и како истиот ќе биде искористен од официјална Софија. Да, реформскиот процес зависи од нас самите, но формалното членство зависи од ,,се’’, само од Македонија не, порачува аналитичарот.

Околу уставните измени, Ранѓеловиќ оценува дека динамиката е во рамките на дозволеното, но проблемот е од друга природа.

-Власта и опозицијата имаат голема одговорност за евентуалниот неуспех на изгласување на уставните измени – иако тоа е само теорија. Додека опозицијата му пркоси на процесот поради партиско-политички цели, власта не смееше да се обврзе за нешто за што нема гарантирано мнозинство, тврди соговорникот.

Аналитичарот Алберт Муслиу смета дека Советот на ЕУ со најновата одлука испраќа директна порака до Бугарија за ставот на Унијата за прашањето за Бугарите во Македонија. Тој во разговор за „Локално“ вели дека тоа не се тајни пораки.

-ЕУ е заснована на антифашизмот. Дури и Германија и Италија се свесни за тој став. Антифашизмот е еден од темелите. Тоа е јасна порака, не е извртена. Можеби тие искажуваат ставови и за НОБ во Југославија, но за Македонија е јасен ставот и нема дилеми, смета Муслиу.

Според него, говорот на омраза не е нешто страно во нашата држава.

-За жал, неодговорни граѓани на оваа држава ја ставаат на мака земјата поради нивните моментални ставови кои што и во Бугарија ги има и со што се злоупотребува. Ако домашните луѓе се сметаат за патриоти… Патриотизам е да ѝ помагаш на државата, а не да се фалиш дека си патриот, потенцира аналитичарот.

Нашиот интегративен пат, вели тој, дека премногу го политизираме.

-Тој е поврзан со реформите и спремност на политичките елити да пристап кон реални реформи и кон реално имплементирање на тоа што треба да се направи. Историјата и политиката се помал дел од интегративните процеси. Ако паметно и мудро дејствуваме, со политички прашања ќе се соочиме на крај, кога треба да гласаат земјите-членки за наш прием. Што повеќе се политизира процесот за време на отворањето и затворањето на поглавјата, ни оди нам на штета, а немаме од тоа придобивка, рече Муслиу.

По него идеално би било кога опозицијата во преговори со власта би ги прифатила аргументите за уставните измени и целиот процес би се завршил консензуално.

-Тоа би била јака порака и за Бугарија и за ЕУ дека во Македонија елитите и народот е сплотен кон членството во европското семејство, заклучува Муслиу.

За одбивањето на бугарската декларација од страна на ЕУ, политичкиот аналитичар Агим Јонуз вели ЕУ во моментов е соучесник во сите можни игри.

-Да сакаше таа да спречи нешто или да модифицира ситуација, сосема поинаку ќе се однесуваше, смета аналитичарот во изјава за „Локално“.

Според него, ние 40 години одиме во позитивна насока

-Меѓутоа, дневната политика си го прави го своето и се ова што се случува е всушност дневна политика, истакнува Јонуз.

Сепак не е оптимист дека сега се останува на нас во поглед на евроитегративниот пат.

-Интегративниот пат на земјава ќе си тече по свој тек со уште многу вакви слични нешта, укажува Јонуз.

Околу можноста за отворање на Уставот и внесување на Бугарите, аналитичарот смета дека ќе се оствари и според него, тоа е веќе однапред смислено од ЕУ.

-Се што наметнала ЕУ досега, ќе се оствари. Ќе го лапнеме како поп-сарма или како оџа локум и има да ги изгласаме промените, дециден е соговорникот.

Н.П.

извор: Локално.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија во студиска посета на Република Хрватска

Петчлена делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија беше дел од студиска посета на Република Хрватска со цел запознавање и размена на најдобрите искуства од уставно-судската пракса на хрватскиот Уставен суд. Во текот на посетата се организираше работилница со фокус на запознавање со хрватскиот модел на уставна жалба, од... Прочитај повеќе...

МАСВА и МЖСПП со меморандум за соработка ќе работат на унапредување на управувањето со отпадот во земјата

Со потпишување на меморандумот за соработка меѓу денес Македонската асоцијација за цврст отпад (МАСВА) и Министерството за животна срдина за просторно планирање, започна годишната конференција на МАСВА, посветена на „Имплементација на кружната економија во управување со цврст отпад“. – Се надевам дека денешната конференција ќе придонесе да се зајакне секторот... Прочитај повеќе...

Ковачевски му ја честита победата на Ердоган: Продолжуваме да го развиваме традиционалното пријателство

Честитки до Реџеп Таип Ердоган за новиот претседателски мандат упати премиерот Димитар Ковачевски на социјалните мрежи. „Големото и традиционално пријателство помеѓу Северна Македонија и Турција продолжуваме да го развиваме на билатерален економски план и во рамките на партнерството во НАТО. Пред нас се предизвиците на глобален план и уверен сум... Прочитај повеќе...

Нема продолжување на замрзнатите цени по 31 мај, ако има поскапувања, Бектеши ќе преземе мерки

Од четврток нема да има производи со замрзнати цени. Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека нема да ја продолжи мерката, чија важност завршува в среда, 31 мај. „Нема да продолжи мерката во делот на земјоделските производи имајќи предвид дека во согласност со податоците што ги имаме како Министерство за... Прочитај повеќе...

Ердоган ќе продолжи со телефонската дипломатија со Русија и Украина по победата на изборите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја продолжи телефонската дипломатија со Русија и Украина по победата на изборите и ќе повика на прекин на огнот, изјави извор од неговата администрација. Турската изборна комисија вчера соопшти дека актуелниот претседател победил во вториот круг од претседателските избори со 52,14 отсто од гласовите.... Прочитај повеќе...

Делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија во студиска посета на Република Хрватска

Петчлена делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија беше дел од студиска посета на Република Хрватска со цел запознавање и размена на најдобрите искуства од уставно-судската пракса на хрватскиот Уставен суд. Во текот на посетата се организираше работилница со фокус на запознавање со хрватскиот модел на уставна жалба, од... Прочитај повеќе...

Проверете ги сметките: Тргна предвремената исплата на пензиите

Според препораките на Владата кон македонските банки парите за пензии со висина до 11.000 денари,ќе легнат денеС. Парите за пензии со висина 11.001-14.000 денари ќе бидат исплатени утре односно на 30.05.2023 година . Во среда исплата следува на пензии со висина 14.001-18.000 денари За пензии со висина над 18.001 денари,... Прочитај повеќе...

Земјотрес ја погоди Албанија, беше почувствуван во Косово и Црна Гора

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Кукеш во Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на 26 километри од Кукеш и 56 километри од Призрен во Албанија, на длабочина од 3 километри. Црногорскиот Завод за хидрометеорологија и сеизмологија денеска... Прочитај повеќе...

ЦУК – ПОВРЕДЕН 45-ГОДИШЕН ТУРИСТ ОД ПОЛСКА ОД ПОМАЛ ОДРОН НА ПАТОТ КАЈ МАТКА ПОСЛЕ БРАНАТА

Денеска преку линијата за итни случи 112 во ЦУК од пладне (12.55) па до 14.28 часот, по пријавата за одрон на патот кај Матка после браната, од Секторот за операции и координација на ЦУК, беше спроведена координација за згрижување повреден турист од Полска и за преземање мерки за безбедност, бидејќи... Прочитај повеќе...

Поскапуваат горивата – Ова се новите цени

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), не се менуваат, односно остануваат на исто ниво, како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 26.05.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy