ЕУ го поддржа користењето на замрзнатите руски средства како дел од напорите да се обезбеди финансиска помош за Украина

Земјите-членки на ЕУ во понеделникот (29-ти јануари) едногласно се согласија да издвојат милијарди евра неочекувани профити од средствата на руската централна банка замрзнати во Европа, како прв чекор кон нивна употреба за идната реконструкција на Украина.

Како што пренесува Еурактив, на состанокот доцна во понеделникот, амбасадорите на блокот начелно се согласија за овој прв чекор, како дел од покажувањето поддршка на блокот за Украина пред втората годишнина од целосната инвазија на Русија во февруари.

Договорот доаѓа само три дена пред одлучувачкиот самит на кој лидерите на ЕУ ќе се обидат да ги надминат приговорите на Унгарија и да потпишат финансиска поддршка од 50 милијарди евра за Украина во следните четири години.

Од 260 милијарди евра руски девизни резерви имобилизирани во 2022 година од ЕУ, САД, Јапонија и Канада, 191 милијарда евра се чуваат во Европа, главно во Euroclear, компанија за финансиски услуги со седиште во Белгија.

Според договорот од понеделник, генерираната добивка ќе се книжи одделно и нема да се исплаќа како дивиденда на акционерите додека земјите-членки на ЕУ едногласно не одлучат да формираат „финансиски придонес во буџетот [ЕУ] што ќе се собере од овие нето добивки за поддршка на Украина“ , според нацрт текстот.

Таа давачка ќе биде „во согласност со важечките договорни обврски и во согласност со [ЕУ] и меѓународното право“, се вели во текстот.

Потоа се очекува Европската комисија да ги префрли парите во буџетот на ЕУ, а потоа и во Украина, иако не е прецизирано кога ќе пристигнат таму за да се искористат.

Предлогот е насочен само кон идните профити и нема да се применува ретроспективно.

Ова би можело да генерира околу 15-17 милијарди евра во текот на четири години кои би можеле да бидат префрлени во Украина, рекоа претставници на ЕУ.

Текстот, кој ќе биде финализиран во следните неколку недели – ќе биде подложен на правни и јазични проверки пред амбасадорите на ЕУ да можат формално да го усвојат „што е можно поскоро“, рече извор од белгиското претседателство со ЕУ.

Франција и Германија веќе изразија резерви во врска со планот, додека Европската централна банка (ЕЦБ) предупреди дека тоа би можело да ја поткопа довербата во еврото и да ги вознемири глобалните пазари.

Предлогот на Европската комисија за постапување со замрзнатите средства во декември ја суспендираше заплената на профитите и префрлањето во заедничкиот буџет на ЕУ поради загриженоста на ЕЦБ и критичните земји-членки кои тврдат дека тоа може да предизвика финансиска нестабилност и да предизвика одмазднички мерки од Русија.

Посебниот притисок предводен од САД и поддржан од ОК, Јапонија и Канада за конфискација на сите средства на Русија, наместо само профит, се соочува со отпор од европските членки на Г7, особено Германија, Италија и Франција.

Конфискацијата на руските средства и нивното предавање на Украина ќе го намали притисокот врз Западот да ги финансира украинските воени напори, но европските власти сметаат дека тоа е премногу правно ризично.

Предходно, како што објави ЦИВИЛ МЕДИА, како дел од напорите да се обезбеди финансиска помош за Украина во нејзината борна против руската агресија, ЕУ најави дека на самитот оваа недела, ќе претстави план како ќе ја саботира унгарската економија доколку Будимпешта ја блокира новата помош за Украина. Според доверливиот план изготвен од Брисел , ЕУ ќе ја претстави стратегијата за експлицитно да ги таргетира економските слабости на Унгарија, да ја загрози нејзината валута и да доведе до колапс на довербата на инвеститорите во обид да им наштети на „работните места и растот“ доколку Будимпешта одбие да го укине своето вето за помошта за Кијив.

Додека во американскиот конгрес сеуште се води расправа помеѓу републиканците и демократите за обобрување на помошта за Украина, предходниот период од различни земји и институции низ светот стигнаа потврди за поддршката и најави за одобрувањето на нови пакети помош за Украина.

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана на состанокот на Воениот комитет во седиштето на НАТО во Брисел ја потврди поддршката на НАТО за Укриана, истакнувајќи дека Украина ќе биде еден од приоритетите на следниот самит на лидерите на НАТО во Вашингтон во јули 2024 година, пренесе Цивил Медиа, повикувајќи се на објавата на веб-страницата на Алијансата.

Според него, на самитот ќе се разговара за зајакнување на колективната одбрана, особено воздушната и ракетната одбрана, како и за зајакнување на поддршката за Украина.

Претходно, британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон ги повика американските конгресмени да одобрат нов пакет помош за Украина, на што инсистира и американскиот претседател Џо Бајден.

Камерон ова го изјави на Светскиот економски форум во Давос. Тој нагласи дека одобрувањето на нова помош ќе биде во интерес на САД и дека обидите да се „вразуми“ Русија нема да функционираат.

Во Давос, Швајцарија, се одржаа меѓународни консултации за клучните принципи за мир за Украина. Консултациите вклучија лично и онлајн учество на советници за национална безбедност и надворешна политика од 82 земји и меѓународни организации, се наведува во сооштението на ко-претседавачите на самитот, Швајцарија и Украина, на 4-от состанок на советниците за национална безбедност и надворешна политика во врска со клучните принципи за мир за Украина, објави Цивил Медиа.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен им порача на поддржувачите на Украина на Светскиот економски форум во Давос „да го зајакнат својот отпор“ пред руската инвазија.

Повикувајќи на повеќе оружје и финансиска поддршка за Украина, таа апелираше на поддржувачите на Украина да продолжат да го прават тоа. Фон дер Лајен истакна дека на Украина и треба „предвидливо финансирање во текот на 2024 година и пошироко“.

Украина останува приоритет и за Франција, порача новиот француски министер за надворешни работи Стефан Сежурне на заедничката прес-конференција со неговиот украински колега Дмитро Кулеба.

Британскиот премиер Риши Сунак за време на неговата посета на Кијив на 12 јануари го претстави новиот пакет воено финансирање за Украина со цел земјата да се увери дека Западот продолжува да ја поддржува, пишува Цивил Медиа. Пакетот за помош, кој важи за следната фискална година и е вреден 2,5 милијарди фунти (3,2 милијарди долари), е најголемиот што Велика Британија и го дала на Украина од почетокот на војната.

И Летонија вети дека ќе и обезбеди на Украина дополнителна воена помош за нејзината одбрана од Русија. По средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски, летонскиот претседател Едгарс Ринкевичс објави дека следниот пакет помош ќе вклучува хаубици, артилериска муниција од 155 милиметри, противтенковски и противвоздушни одбранбени системи, ракетни фрлачи, теренски возила, рачни гранати, хеликоптери и друга опрема.

Шефицата на естонската влада Каја Калас, исто така, додаде дека од 2022 година, Естонија веќе и обезбедила на Украина воена помош во вредност од речиси 500 милиони евра и ќе издвои 0,25 отсто од својот бруто домашен производ за оваа намена во следните четири години. „Ова е исто така неопходно за да се обезбеди нашата безбедност“, нагласи таа.

Според неа, пренесува Цивил Медиа, во наредните години Естонија ќе издвојува и 14 милиони евра годишно за обновување на Украина и соодветни решенија.

Неодамна, и Шведска објави дека обезбедува околу 5 милиони долари на Доверливиот фонд на НАТО за сеопфатен пакет помош (CAP) за Украина, кој ќе се користи за воена помош за Украина.

Пред повеќе од десет дена германскиот канцелар Олаф Шолц го заѕвони алармот, предупредувајќи дека „ни требаат повисоки придонеси“ од другите земји на ЕУ бидејќи помошта на Германија сама по себе нема да биде доволна за да се гарантира безбедноста на Украина.

Планот на Берлин: Шолц рече дека побарал од ЕУ да состави список на сета воена помош што земјите-членки на ЕУ ја планираат оваа година, „најдоцна“ до следниот самит на лидерите на ЕУ на 1 февруари. Шолц додаде: „Ни треба што е можно попрецизен преглед каков конкретен придонес ќе дадат нашите европски партнери за поддршка на Украина оваа година“, објави Цивил Медиа во еден од своите текстови.

Според Килскиот институт, кој ја пресмета воената помош за Украина во јавниот домен, Германија беше втор најголем донатор минатата година по САД, со 17,1 милијарди евра. По неа следуваат Велика Британија со 6,6 милијарди евра и нордиските и источните земји на ЕУ. Франција, за споредба, има само 0,54 милијарди евра, Италија 0,69 милијарди евра и Шпанија 0,34 милијарди евра.

Драган Мишев

Извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Бојмацалиев за ТВ21: МВР не потфрли во нарачката на обрасци, капацитетите на МВР покажаа услуга кон 170.000 граѓани во декември и јануари

Во вестите на ТВ21 дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев беше запрашан за најавената истрага во врска со обрасците за патни исправи во процесот на промена на лични документи на граѓаните. „Истрагата е побарана од новиот технички министер Панче Тошковски. Можам да потврдам дека не се работи за Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Не се работи за никаква саботажа во МВР, пристигнуваат обрасците за пасоши кои ќе ги задоволат потребите на граѓаните

„Не се работи за никаква саботажа во Министерството за внатрешни работи. На самиот ден на примопредавање на функцијата во МВР пристигнаа 50.000 пасоши, минатата недела пристигнаа уште 20.000 пасоши, во четврток или петок треба да добиеме некоја бројка од 100.000 пасоши и наредната недела уште 120.000 пасоши. Со тие обрасци Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Нигде во дописот на Европската Унија не се вели дека граѓаните може да патуваат со пасоши со старото име на државата

„Нигде во дописот на Европската Унија се вели дека граѓаните може да патуваат. Таму пишува дека треба да се изнајде решение, а во моментов сите земји членки да одлучуваат самостојно, бидејќи Република Грција ги има известено, а од нас нема никакво известување. И има прашање до нас, уште колку време Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Препознаено е уште едно лице од инцидентот во кој  полицаец нападна друг колега полицаец во скопски локал

„Во истрагата која е водена од страна на внатрешна контрола и службените белешки од вечерта на инцидентот, две службени лица одбиле да постапат по наредба, односно не сакале да го приведат лицето кое ги нападнало и по истите ќе започне дисциплинска постапка. На снимките од инцидентот е препознаено уште едно Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите објавија четиридневна прогноза

Во следните денови ќе се задржи релативно топло време со умерен, а во петок и за време на викендот наместа засилен ветер од јужен правец. Повремени врнежи од дожд ќе има во недела и во понеделник. Прогноза за 23.02.2024 Минимална температура: 1°C до 7°C Максимална температура: 12°C до 18°C Сончево Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Нигде во дописот на Европската Унија не се вели дека граѓаните може да патуваат со пасоши со старото име на државата

„Нигде во дописот на Европската Унија се вели дека граѓаните може да патуваат. Таму пишува дека треба да се изнајде решение, а во моментов сите земји членки да одлучуваат самостојно, бидејќи Република Грција ги има известено, а од нас нема никакво известување. И има прашање до нас, уште колку време ни е потребно за промена […] Прочитај повеќе...

Бојмацалиев за ТВ21: МВР не потфрли во нарачката на обрасци, капацитетите на МВР покажаа услуга кон 170.000 граѓани во декември и јануари

Во вестите на ТВ21 дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев беше запрашан за најавената истрага во врска со обрасците за патни исправи во процесот на промена на лични документи на граѓаните. „Истрагата е побарана од новиот технички министер Панче Тошковски. Можам да потврдам дека не се работи за никаква саботажа во МВР и […] Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Не се работи за никаква саботажа во МВР, пристигнуваат обрасците за пасоши кои ќе ги задоволат потребите на граѓаните

„Не се работи за никаква саботажа во Министерството за внатрешни работи. На самиот ден на примопредавање на функцијата во МВР пристигнаа 50.000 пасоши, минатата недела пристигнаа уште 20.000 пасоши, во четврток или петок треба да добиеме некоја бројка од 100.000 пасоши и наредната недела уште 120.000 пасоши. Со тие обрасци кои стигнаа и овие кои […] Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Препознаено е уште едно лице од инцидентот во кој  полицаец нападна друг колега полицаец во скопски локал

„Во истрагата која е водена од страна на внатрешна контрола и службените белешки од вечерта на инцидентот, две службени лица одбиле да постапат по наредба, односно не сакале да го приведат лицето кое ги нападнало и по истите ќе започне дисциплинска постапка. На снимките од инцидентот е препознаено уште едно лице кое е во друштво […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала, објектот треба да биде готов за три години

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на Универзалната сала, откако Министерството за култура со Договор ги презеде правата од Град Скопје. „Ние знаеме што значи развојот на културата, а тој не е можен без овој мултифункционален објект. Оваа сала припаѓа на сите – на уметниците, на културните […] Прочитај повеќе...

Ја надминаа кризата: Европејците трошат се помалку гас

Потрошувачката на природен гас во Европа падна на најниско ниво во последните десет години во 2023 година. Ова го објави Американскиот институт за енергетска економија и финансиска анализа (IEEFA) во нов извештај. За две години од почетокот на војната во Украина, европската побарувачка за гас е намалена за 20 отсто... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Курсна листа за 22 февруари 2024

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 21.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 22.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа. Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Бахамите, Сејшелите, Белизе и двата острови на Карибите повеќе не се даночни оази за ЕУ

Членките на ЕУ ја ажурираа европската црна листа на даночни раеви. Од него се повлекоа Бахамите, Сејшелите, Белизе и карипските острови Туркс и Кајкос. Списокот сега вклучува 12 јурисдикции, објавија Советот на ЕУ и Европската комисија. Црната листа на даночни раеви беше формирана од Унијата во декември 2017 година за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во јануари: Годишен раст од 10,0% на вкупните депозити и од 5,7% на вкупната кредитна поддршка

Анализирано на годишно ниво, вкупните депозити се зголемени за 10,0%, како резултат на растот на депозитите на двата сектора, со поголем придонес на секторот домаќинства. На годишна основа, вкупните кредити бележат раст од 5,7%, којшто се должи на повисоките кредити на двата сектора, со поизразен придонес на секторот домаќинства. Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Народната банка и ЕИБ ќе соработуваат за поддршка на зелените финансии

Народната банка и Европската инвестициска банка (ЕИБ), денеска, потпишаа Договор за соработка, со кој се обезбедува поддршка на напорите на Народната банка во сферата на зелените финансии. Договорот беше потпишан од страна на гувернерката, Анита Ангеловска-Бежоска и претставникот на ЕИБ во земјава, Бјорн Габриел, додека на средбата присуствуваше амбасадорот на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...