Еве зошто е прекината денешната 74. седница на Собранието

Соопштение на Собранието во врска со прекинувањето на денешната 74. седница на Собранието

Почитувани, ве информираме дека денешната 74.седница беше закажана уште на 26 мај годинава, за што веднаш беа известени сите пратеници, а информацијата е објавена и на веб-страницата на Собранието. Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, ја закажа оваа седница на 26 мај 2022 година, со следниот предлог-дневен ред:
1.Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година, по скратена постапка;
2. Предлог на закон за дополнување на Законот за основање на Државна комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен, по скратена постапка, поднесен од пратениците Антонијо
Милошоски, Љупчо Пренџов, Бране Петрушевски, Рашела Мизрахи и Иванка Василевска;
3. Предлог на закон за изменување на Законот за заштита на децата, по скратена постапка, поднесен од пратениците Ели Панова, Благица Ласовска, Олга Лозановска, Дајанчо Ефтимов, Лидија Петкоска, Јадранка Поцкова, Игор Здравковски, Бети Стаменкоска Трајкоска, Даниела Христова, Ане Лашоска, Тони Јаревски, Грација Бакраческа, Мирче
Аџиоски,Здравко Трајанов;
4. Предлог на закон за дополнување на Законот за стоковните резерви, по скратена постапка, поднесен од пратениците Миле Лефков, Љупчо Димовски, Златко Пенков Јадранка Поцкова, Грација Бакрачевска и Дајанчо Ефтимов;
5. Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за туристичката дејност, по скратена постапка, поднесен од пратениците Лидија Петкоска, Тони Јаревски, Велика Стојкова Серафимовска, Бети Стаменкоска Трајкоска, Рашела Мизрахи и Грација Бакраческа;
6. Предлог на закон за изменување на Законот за внатрешните работи, по скратена постапка, поднесен од пратениците Драган Ковачки и Тони Јаревски;
7. Предлог на закон за изменување на Законот за заштита на децата, по скратена постапка, поднесен од пратениците Антонијо Милошоски, Ели Панова, Игор Здравковски, Никола Мицевски, Владо Мисајловски, Марија
Петрушевска, Бојан Стојаноски, Тони Јаревски, Бране Петрушевски, Ане Лашкоска, Драган Ковачки, Ангелинка Петкова, Грација Бакраческа, Влагица Ласовска, Рашела Мизрахи, Петар Ристески, Зоранчо Јованчев, Жаклина Пешевска, Олга Лозановска, Силвана Ангелевска и Љупчо
Пренџов;
8. Предлог на закон за изменување на законот за јавните претпријатија, по скратена постапка,поднесен од пратениците Антонијо Милошоски, Тони Јаревски и Игор Здравковски;
9. Предлог на закон за дополнување на Законот за административни службеници, по скратена постапка, подесен од пратениците Антонијо Милошоски, Бране Петрушевски, Дафина Стојаноска, Ане Лашкоска и Дајанчо Ефтимов;
10. Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за Бирото за развој на образованието, по скратена постапка, поднесен од пратениците Антонијо Милошоски, Бети Стаменкоска Трајкоска, Мирче Аџиоски и Игор Здравковски;
11. Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за служба во Армијата на Република Северна Македонија, по скратена постапка, поднесен од пратениците Драган Ковачки, Бране Петрушевски, Никола Мицевски, Златко Пенков, Грација Бакраческа, Мирче Аџиоски, Дафина
Стојаноска, Антонијо Милошоски, Иванка Василевска, Ели Панова, Игор Здравковски, Зоран Коцевски, Ангелинка Петкова, Дајачо Ефтимов, Александар Велјановски, Лидија Петкоска, Бети Стаменкоска Трајкоска, Велика Стојкова Серафимовска, Олга Лозановска, Здравко Трајанов, Ане
Лашкоска, Љупчо Пренџов, Бојан Стојаноски, Марија Петрушевска, Тони Јаревски и Жаклина Пешевска;
12. Предлог на закон за изменување на Законот за основање на Национална агенција за европски образовни програми и мобилност – I читање;
13. Предлог на закон за изменување на Законот за отворените граѓански универзитети за доживотно учење – I читање
14. Предлог на закон за изменување на Законот за основното образование – I читање, поднесен од пратениците Илире Даути, Сурија Рашиди, Елми Азири, Артина Ќазими, Абдула Салиу, Халил Снопче, Зиадин Села, Атнан Незири;
15. Предлог на резолуција против рехабилитацијата и глорификацијата на фашизмот, нацизмот и нивните современи облици, поднесен од пратениците Димитар Апасиев и Борислав Крмов. Со оглед на тоа што, во меѓувреме, стигнаа нови материјали, претседателот Џафери го дополни дневниот ред на 74.седница на 6 јуни со нови точки:
1. Предлог на закон за изменување на Законот за заштита на децата, по скратена постапка, поднесен од пратениците Санела Шкријел,Лидија Тасевска, Соња Михаиловска, Илија Николвски, Даниела Николова, Белкиса Зеќири,Берат Ајдари и Арбана Пашоли;
2. Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за социјалната заштита, по скратена постапка, поднесен од пратениците Санела Шкријел, Лидија Тасевска, Соња Михаиловска, Илија
Николвски, Даниела Николова, Белкиса Зеќири, Берат Ајдари и Арбана Пашоли;
3. Предлог на закон за изменување на Законот за платите на членовите на Советот на јавните обвинители на Република Македонија, по скратена
постапка;
4. Предлог на закон за изменување на Законот за платите на јавните обвинители, по скратена постапка;
5. Предлог на одлука за утврдување на висината на надоместокот на претседателот и членовите на Националниот совет за високо образование и научноистражувачка дејност и на претседателот и членовите на работните тела/комисии, поднесен од пратениците Жаклина Лазаревска, Арта Билали Зендели, Лидија Тасевска, Ненад Коциќ и Арбер Адеми.

Иако сите пратеници имаа иста обврска и должност за учество во работата на Собранието, токму пратениците кои се предлагачи на поголем дел од законите од предлог-дневниот ред на 74. седница не присуствуваа на денешната седница, за да ги образложат материјалите што сами ги предложија. Од овие причини, претседателот Џафери денеска беше приморан да ја прекине 74. седница.
Во прилог ги испраќаме решенијата за закажување на 74.седница и за дополнување на дневниот ред на седницата, како и евидентниот лист за присуство на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Блинкен: Договорот меѓу Косово и Србија го отвора патот за признавање од страна на другите пет членки на ЕУ

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен очекува дека спроведувањето на предложениот европски договор за Косово прифатен од Белград и Приштина ќе ги охрабри петте преостанати членки на ЕУ да ја признаат независноста на Косово. – Факт е дека двете земји го постигнаа овој договор и под претпоставка дека ќе го спроведат,... Прочитај повеќе...

Ердоган и даде „зелено светло“ на Финска за НАТО

Комисијата за надворешни работи на турскиот парламент денеска го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега таа треба да биде одобрена од собранието до 26 март, објави турската телевизија ТРТ. Протоколот до парламентот го испрати претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, пренесе Тас. На 17 март тој ја... Прочитај повеќе...

Драма во Бордо: Запалена зградата на Градското собрание за време на протести ВИДЕО

Зградата на градското собрание во Бордо беше запалена вечерва за време на протестите што се одржуваат ширум Франција поради планираните реформи во пензискиот систем и зголемувањето на старосната граница за пензионирање. Влезот на градското собрание во овој град на југозападот на Франција изгоре по цел ден протести и судири, јавува... Прочитај повеќе...

Апсења на повеќе локации низ Македонија

На 22.03.2023 во 17.40 часот во Куманово, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Куманово го лишиле од слобода лице (27) од Куманово. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана, дигитална вага и предмети со остатоци од... Прочитај повеќе...

Спасовски: Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ечи за нашите најдобри фудбалери!

Фејсбук статус на министерот за внатрешни Оливер Спасовски: Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ечи за нашите најдобри фудбалери! Прв предизвик на македонската репрезентација против Малта на патот кон Еевропското Првенство 2024! Со нов дрес и нова енергија, НАПРЕД! 🇲🇰 Прочитај повеќе...

Астролозите тврдат: Овие пет хороскопски знаци ќе се збогатат до крајот на годината

Оваа година ќе биде одлична за пет знаци на финансиски план, бидејќи ќе им донесе можност добро да заработат или да ги подмират долговите. Близнаци Близнаците секогаш се отворени за нови идеи и искуства, а тоа може да доведе до финансиски успех. Доколку се фокусираат на продажба или маркетинг, можно... Прочитај повеќе...

Работите тргнаа на подобро: Повисоки пензии за 8,4%, минималната плата достигна рекордни 20.170 денари

Усвоено е усогласување на мартовските пензии, односно покачување за 8,4%. Историски високо зголемување, нешто што за време на 11 годишниот режим на Груевски беше мисловна именка. Ако за време на режимот на ВМРО ДПМНЕ зголемувањето на пензиите од 400-500 денари им го прикажуваше како вселински успех на пензионерите, сето ова... Прочитај повеќе...

Спасовски: Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ечи за нашите најдобри фудбалери!

Фејсбук статус на министерот за внатрешни Оливер Спасовски: Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ечи за нашите најдобри фудбалери! Прв предизвик на македонската репрезентација против Малта на патот кон Еевропското Првенство 2024! Со нов дрес и нова енергија, НАПРЕД! Прочитај повеќе...

Женскиот оргазам трае 3 пати подолго од машкиот

Овие факти за сексот сигурно не сте ги знаеле. За време на оргазам, луѓето се помалку чувствителни на болка бидејќи центарот за оргазам и центарот за болка се наоѓаат во истиот дел од мозокот. Еве уште неколку интересни факти за сексот: – Според некои истражувања, машкиот и женскиот оргазам можат... Прочитај повеќе...

Како да направите омлет за четири лица од 1 јајце

Не грижете се, тоа не е смеса за палачинки Омлетот е исклучително згоден, и за појадок и за вечера. Меѓутоа, што ако го отворите фрижидерот и сфатите дека имате само едно јајце? Ништо, ќе го прескокнете ова јадење и ќе мислите на нешто друго, додека не тргнете во шопинг. Ова... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy