Европскиот пат на Македонија води меѓу македонската сцила и бугарската харибда

Пишува: Љубиша НИКОЛОВСКИ

За македонско-бугарските односи во овој момент не може да се употреби квалификацијата добри или лоши. Тие се такви какви што се уште од времето на потпишувањето на преговарачката рамка, па и малку од пред тоа. Но, генерално се одвиваат по два паралелени колосеци, со извесен дизбаланс во јавниот дискурс.

Имено, официјална Софија непрекинато се занимава со нас, официјално Скопје не се занимава со нив.

Таму Пендиков сè уште им е милениче, како претставник на македонските Бугари, но не пропуштаат да се борат за секој друг „Бугарин“ надвор од бугарската држава, барајќи ги по Косово и Албанија.

При тоа официјална Софија, поради политичките прилики во земјата, подолг временски период ја претставува претседателот Румен Радев и неговата заменичка Јотова, потоа кој знае која по ред привремена Влада со политички амбиции и чат- пат некои „андрграунд“ европски политичари со слични сфаќања за Македонија и Македонците, од кои официјална Софија наводно се оградува.

Но, настрана тоа. Она што треба да се појасни е дека бугарские власти во својата кампања за (или против) Македонија ги ставаат на купче правата на македонските Бугари и обврската за внес на Бугарите како дел од бугарскиот народ во преамбулата на македонскиот Устав.

Тие две работи треба да се разграничат, затоа што во јавниот дискурс се прави какафонија.

Сите полемизираат на наметнатата тема – правата на македонските Бугари, барајќи реципроцитет за Македонците во Бугарија, за клубовите и здруженијата со провокативни имиња од историјата, а всушност Македонија има само една обврска која произлегува од преговарачката рамка.

Од наша официјална страна страна нема никакви провокации, ниту говор на омраза, туку обиди да се смират тензиите. Во овој комплекс не влегуваат бурните реакции на поединци, групи граѓани и и попалени медиуми желни за кавга и докажување на чија страна е вистината, при тоа сите вооружени со скромни познавања стекнати во основно училиште.

Ваквиот дискурс во домашната јавност е предизвикан пред сè од провокациите од другата страна, но во огромна мерка и од страна на ВМРО-ДПМНЕ кое делува како продолжена рака на официјална Софија и ја подгрева атмосферата, таман во прилог на Радев и компанијата за да имаат штоф да се жалат пред Брисел и да се закануваат со вето.

Ова покажува дека таму и власта и опозицијата и јавноста се унисони во настојувањата Македонија да биде ставена на еден колосек кој води само преку Бугарија во Европа.

Засега, македонската власт со европска дипломатија многу вешто ја избегнува замката, бајпасирајќи ги бугарските провокации, туркајќи ја својата европска агенда.

Токму овој дипломатски триаголник што го овозможува Преговарачката рамка најмногу ја иритира Бугарија, која до извесен степен го изгуби монополот врз судбината на Македонија и затоа се чуствува заобиколена, токму од своите европски партнери.

Комитетот на министри на Советот на Европа во Стразбур, пред неколку денови усвои резолуцијата за малцинствата во Македонија, со која се потврдува дека не се точни обвинувањата од Софија дека во земјава се врши системска дискриминација врз малцинството.

Сепак, бугарскиот претседател Румен Радев не се откажува од намерата да го отвори прашањето за зголемената агресија и антибугарската кампања која, според него, се води во Македонија. Тој додаде дека ќе побара од ЕУ да воведе мониторинг за да се гарантира почитувањето на правата на македонските Бугари.

Софија бара да се префрли мониторингот од Советот на Европа, од каде, вообичаено Европската Унија ги превзема нивните оценки – во посебни механизми на ЕУ, каде што поради членството во ЕУ тие имаат привилигирана улога.

Одговор од ЕУ засега нема, но за одбележување е дека по тет а тет средба Радев – Макрон во Брисел, кабинетот на претседателот на Француската Република, објави писмо кое, токму Макрон нуди поддршка за Македонија на патот кон ЕУ.

Македонската дипломатија ја научи лекцијата дека доколу остане само на билатерална комуникација со Бугарија, никогаш нема да успее во намерите да мрдне напред на европскиот пат. Кој тоа не го гледа, се прави политички слеп при очи.

Оттаму, чисто замајување на јавноста се тезите дека можело или дека допрва може да се постигне подобра преговарачка позиција со Бугарија. Тие кои тоа го заговараат, имаа време од десетина години, но не го направија.

Затоа сега чекаат од заседа да заврши скринингот, знаејќи дека веднаш потоа Македонија ја чекаат обврските од договорот за промена на Уставот и внесување на Бугарите во Преамбулата.

Таму, како две митски суштества, Сцила и Харибда, најнемакедонската партија ВМРО-ДПМНЕ и бугарската антимакедонска политичка гарнитура, стојат надвиснати за да се удавиме.

Првите од злоба и желба за власт по секоја цена, вторите од познатите великобугарски апетити.

Така здружени можат да направат чуда и македонскиот народ меѓународно да го изолираат до степен сите млади да избегаат од државата.

Останатите ќе ги затворат во шише со тапа од каде нема излез за полека да скапуваат од внатре, додека тие „ќе се борат“ за нивна слобода и достоинствено умирање.

Оттаму власта нема друга опција освен што поскоро да го започне процесот на сенародно договарање. Со сите заедно и со секој одделно. Опозицијата заедно или делови од неа ќе имаат историска одговорност да одлучат што е доброто за овој народ и држава.

Сегашниот состав на народните избраници, не смее да дозволат да се најде во ситуација во која беа нивни колеги во еден претходен собраниски состав, кога беа заблудени од тогашното водство на партијата, за подоцна да сфатат дека грешеле. Секој одлучува во свое име, а носи одговорност за цел народ. За своите блиски, за оние што ги познава и за оние кои не ги познава, за оние што се родени и кои допрва треба да се родат.

Не е партијата пред сè, туку државата.

извор: Рацин.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Во ИТ секторот фрчат отпутања: Проценките се дека досега без работа останале до половина милион луѓе

Продолжуваат масовните отпуштања во ИТ секторот, речиси сите големи компании поделија голем број отпуштања од почетокот на годинава. Со тоа го продолжија трендот кој започна на почетокот на минатата година, имено, одамна заврши ерата на голем раст на компаниите, а приспособувањето кон новите услови првенствено се врши преку отпуштања, објави... Прочитај повеќе...

Исклучете ги: овие уреди трошат многу електрична енергија дури и кога не ги користите

Кризата за трошоците на животот продолжува да влијае на домаќинствата, така што луѓето бараат различни начини да заштедат пари каде и да можат. Од паметно користење на греењето до следење на употребата на вашите кујнски апарати, има многу мали промени што можете да ги направите кои би можеле да ви... Прочитај повеќе...

Времето драстично се менува, синоптичарите најавуваат дожд, грмежи, ветер, а некаде и снег – Детална четиридневна прогноза

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во понеделник на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен северен ветер што ќе услови на планините и на некои повисоки места... Прочитај повеќе...

Полицаец вознемирувал ученички во средно училиште во Скопје

На 24.03.2023 добиена е пријава од средно училиште во Скопје дека полициски службеник вербално вознемирувал неколку ученички. Веднаш се преземени соодветни мерки за расчистување на случајот и известен е јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, а против лицето ќе биде поведена и постапка за... Прочитај повеќе...

Експлодира плинска боца во Карпош, полицаец заврши во болница

На 24.03.2023 во 14.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Разловечко Востание“ во стан сопственост на Д.Ѓ.(60) експлодирала плинска боца, по што настанал пожар. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје. Поради вдишување чад еден полициски службеник бил пренесен во Градската општа болница „8-ми Септември“ за укажување на... Прочитај повеќе...

Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители на селата Враништа, Драслајца и Моришта на возраст од 57, 69 и 17 години. Полицијата соопшти дека нападот го пријавил... Прочитај повеќе...

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на тоа како се „порамниле“ ѕвездите, некои хороскопски знаци имаат поголеми шанси за успех и среќа во одредени периоди. Така, во... Прочитај повеќе...

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени“. Од денеска сметам дека треба да почнеме со нашите напори, повикувајќи ја... Прочитај повеќе...

СДСМ: Броењето пратеници му е слаба страна на Мицкоски, во ВМРО-ДПМНЕ има пратеници кои го поддржуваат европскиот пат

Соопштение на СДСМ: Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега. Исто како што велеше дека има 61 пратеник за распуштање на Собранието и избори во мај. Очајни се овие обиди на Мицкоски, погрешната математика и штанцањето нови измислици ќе му се... Прочитај повеќе...

Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број значително се зголеми од првата година на пандемијата COVID-19, во која 33 отсто од студентите размислуваа да го напуштат студирањето... Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која ѝ се доделува на Банката по 12-ти пат, Комерцијална […] The post Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy