Германија нема да ја спречува Полска да испорача десетина тенкови „Леопард 2“ за Украина, може да следат уште стотици

По бројните протести со барање до германскиот канцелар Олаф Шолц да обезбеди помош во тенкови за Украина, германската влада овој викенд сигнализираше дека нема да се обиде да ја спречи владата на Полска да испорача тенкови Леопард 2 од германско производство на украинската армија.
Зеленото светло за трансфер на Леопард 2 го обзнани германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок во изјава за француската телевизија, пишува Форбс.

Ова може да ги охрабри другите земји од НАТО да го донираат сопствениот вишок Леопард 2 тенкови . Постојат стотици од овие моќни тенкови во складиштата низ Европа.

Но, Полска може да оди сама и сепак да го задоволи барањето на Украина за цела бригада со најмалку 100 тенкови Леопард 2. Тоа е затоа што, во моментов, Полска е еден од најголемите купувачи на нови тенкови во светот.

Со повеќе од илјада најнови американски и јужнокорејски тенкови кои треба да пристигнат во Полска во текот на следната деценија, околу 250-те Леопард 2 во инвентарот на полската армија наскоро би требало да бидат вишок. Полска може да почне да ги дава веднаш и да претрпи, во најлош случај, минлив јаз во способностите на армијата.

Украинската армија бара Леопард 2 во поголемиот дел од годината, но странските сојузници на Украина имаа приоритет да им обезбедат на Украинците прво артилерија и воздушна одбрана, а потоа оклопни транспортери и пешадиски борбени возила.

Германија ја поседува дозволата за извоз на Леопард 2, а неподготвеноста на земјата да обезбеди експлицитно офанзивно оружје за Украина беше пречка за големите напори на НАТО за повторно опремување на четирите тенковски бригади на украинската армија и десетици тенковски баталјони.

Обединетото Кралство и Полска се спротиставија на Германија на почетокот на овој месец, кога двете земји соодветно и понудија на Украина околу десетина од нивните тенкови Челинџер 2 и Леопард 2.
Челинџер 2 е направен во Обединетото Кралство, така што неговата дозвола за извоз не е проблем. Но, постојат само околу 400 Челинџер 2 – а 150 од нив припаѓаат на исцрпените тенковски полкови на британската армија.

Ако Украина почне повторно да го вооружува својот тенковски корпус, реално ќе и требаат Леопард 2 тенковите. Финска, Шпанија, Данска и Холандија, исто така, ја сигнализираа својата подготвеност да донираат вишок тенкови Леопард 2 на Украина. Многу од овие земји веројатно ќе понудат муниција, резервни делови и техничка и обука за помош за да се формира и одржи украинската тенковска бригада со Леопард 2.

Така, јануарската понуда на Полска претставуваше пресвртница. Леопард 2 со својот топ од 120 милиметри, дебел оклоп и максимална брзина од 45 милји на час е еден од најдобрите и најбалансирани тенкови во светот. Украинската бригада опремена со Леопард 2 и борбени возила и артилерија во стилот на НАТО треба да биде повеќе од конкуренција дури и за најдобрата руска тенковска бригада – и би можела да ја предводи нова украинска контраофанзива во 2023 година.

И сега е сосема сигурно дека, во наредните месеци, украинската армија ќе може да зсе потпре на својата бригада тенкови Леопард 2. Дури и ако секој друг потенцијален донатор на Леопард 2, покрај Полска, заврши скромно.

Полска веќе вети десетина „Леопард 2“ на Украина и лесно може да вети уште стотина или повеќе.
Пред две години полскиот оклопен корпус, кој обезбедува тенкови и екипажи на четири тенковски бригади и шест механизирани бригади, поседуваше околу 250 Леопард 2 во неколку варијанти, како и 230 тенкови ПТ-91 од локално производство и околу 320 поранешни советски Т. -72. Самиот ПТ-91 е надграден Т-72.

Тоа се 800 тенкови. Како што Русија стана поагресивна во годините пред нејзината поширока инвазија на Украина, почнувајќи од минатиот февруари, Полска започна еден од најинтензивните напори за набавка на тенкови во модерната историја.

Прво, почна да го ажурира својот Леопард 2с. Потоа потроши неверојатни 4,7 милијарди долари на 250 од најновите американски тенкови М-1А2 SEPv3, при што испораките од големи размери започнаа на почетокот на 2025 година.

Конечно, кон крајот на минатата година, полските власти тргнаа на пазарење во Јужна Кореја, каде што локалната индустрија произведува тенк наречен К-2, кој нашироко се смета за еднаков на Леопард 2 и М-1.

Полјаците платија 5,8 милијарди долари за илјада К-2 плус некои од врвните јужнокорејски хаубици К-9 и лесни борбени авиони ФА-50. Првите 180 К-2 ќе доаѓаат од јужнокорејските фабрики; Полските фабрики ќе ги градат останатите 820 почнувајќи од 2026 година.

„Само што ги зедовме куферите со пари и [одиме] како пекол низ светот и се обидуваме да купиме“, изјави за Breaking Defence, генерал Рајмунд Анджејчак, началник на Генералштабот на полските вооружени сили. „Знаеме дека стратешката цел е да ја поддржиме Украина“.

Огромното купување на тенкови ја ослободи полската армија да почне да ги донира своите постари тенкови. Т-72 прво отидоа во Украина, уште во пролетта. ПТ-91 следеа во текот на летото. Залогот Леопард 2 го зголеми на околу 275 бројот на полски тенкови наменети за украинската војска.

Но, со 1.250 од најновите тенкови во светот на пат кон Полска од САД и Јужна Кореја – тоа е 450 тенкови повеќе отколку што имаше Полска пред само две години, сите преостанати постари тенкови на Полска веројатно се на работ да бидат вишок. Тоа се околу 240 Леопард 2 и околу 280 ПТ-91 и Т-72.

Првите неколку М-1А2 и К-2 веќе се во Полска, помагајќи им на полските посади да тренираат на новите тенкови. Уште стотици ќе пристигнат во текот на следните неколку години, со огромно зголемување на испораките штом полската склопувачка линија К-2 ќе застане во 2026 година.

Полска во текот на следните неколку години би можела да почне да ги дава сите свои постари тенкови – сто овде, сто таму – и ќе претрпи само незначителен и привремено пад во севкупниот инвентар на оклоп. Дури и без постарите Леопард 2 и тенкови од советски стил, до крајот на деценијата полската армија ќе има една од најголемите и најдобрите тенковски сили во Европа.

Како што изгледаво моментов, Германија не само што и даде дозвола на Полска да испрати десетина Леопард 2 во Украина, туку можеби ги потпишала напорите на НАТО, предводен од Полска, кој на крајот би можел да испрати стотици тенкови во Украина.

Прашање е само колку од тенковите ќе дојдат од Полска.

Подготви: Д. Мишев

извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Катастрофално повлекување на Преспанското Езеро

За 560 сантиметри висински е намалено Преспанското Езеро за две години, а водата драстично се повлекува и од брегот, тоа се мери во километри. Засега никој нема точен одговор која е причината за значителното повлекување на второто најголемо природно езеро во Македонија. Екологисите и жителите на околните населени места во... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Гореше стан во Скопје, за среќа нема повредени

На 28.01.2023 во 11.30 часот во Полициска станица Кисела Вода, Д.З.(51) од Скопје пријавил дека на 27.01.2023, во временскиот период од 21.30 часот до 22.00 часот, во неговиот стан на подрачјето на Кисела Вода настанал пожар во кој бил опожарен ентериерот и дел од една просторија во станот. Пожарот е... Прочитај повеќе...

Во центарот на Скопје нападнат чуварот на библиотеката

На 28.01.2023 во 20.00 часот во Полициска станица Центар, Ч.Д.(60) од Скопје пријави дека околу 19.00 часот во просторија од библиотека на подрачјето на Центар, додека бил на своето работно место како чувар во библиотеката, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Ограбена позната обложувалница во Скопје

На 28.01.2023 во 09.25 часот во СВР Скопје е пријавено дека околу 09.20 часот во обложувалница на подрачјето на Аеродром, едно лице со закана од вработената одземало пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Девојка искасана од куче скитник

На 28.01.2023 во Полициско одделение Петровец, И.Ј.(33) од с.Марино, скопско, пријавила дека во скопската населба Илинден била касната од куче скитник. Прочитај повеќе...

Десетина физички пресметки низ Македонија – Полицијата со полни раце работа вчера и денес

На 28.01.2023 во 02.15 часот во Полициска станица Аеродром е пријавено дека на подрачјето на Аеродром е нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.М.(39) од Скопје и О.Д.(22) од Р.Турција. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 28.01.2023 во 22.20 часот во Полициска... Прочитај повеќе...

Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

АД ЕСМ на 25.01.2023 година произведе 17.187 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти. Во Термоелектраните произведени се 11.478 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени […] The post Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензиите за месец јануари 2023 година. Задолжен е Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.01.2023 година, […] The post Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,00 ден/лит. Со тоа ова се новите цени кои ќе важат од ноќеска: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,50 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа од 15 килограми стигна и до речиси шестотини денари. Високите цени минатата година ги натераа граѓаните да се снаоѓаат како знаат и умеат, па така најголем дел од нив се префрлиле на користење на инвертер клими и дрвја. Според моменталните цени тие се […] The post Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена на бензинот и дизелот во Македонија. Моментално на светските берзи има покачување на суровата нафта, па така барел од типот бренд сега изнесува 84 долари. Во моментов ова се цените на горивата: Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,00 (денари/литар); Моторен […] The post Нова цена на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy