Германија нема да ја спречува Полска да испорача десетина тенкови „Леопард 2“ за Украина, може да следат уште стотици

По бројните протести со барање до германскиот канцелар Олаф Шолц да обезбеди помош во тенкови за Украина, германската влада овој викенд сигнализираше дека нема да се обиде да ја спречи владата на Полска да испорача тенкови Леопард 2 од германско производство на украинската армија.
Зеленото светло за трансфер на Леопард 2 го обзнани германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок во изјава за француската телевизија, пишува Форбс.

Ова може да ги охрабри другите земји од НАТО да го донираат сопствениот вишок Леопард 2 тенкови . Постојат стотици од овие моќни тенкови во складиштата низ Европа.

Но, Полска може да оди сама и сепак да го задоволи барањето на Украина за цела бригада со најмалку 100 тенкови Леопард 2. Тоа е затоа што, во моментов, Полска е еден од најголемите купувачи на нови тенкови во светот.

Со повеќе од илјада најнови американски и јужнокорејски тенкови кои треба да пристигнат во Полска во текот на следната деценија, околу 250-те Леопард 2 во инвентарот на полската армија наскоро би требало да бидат вишок. Полска може да почне да ги дава веднаш и да претрпи, во најлош случај, минлив јаз во способностите на армијата.

Украинската армија бара Леопард 2 во поголемиот дел од годината, но странските сојузници на Украина имаа приоритет да им обезбедат на Украинците прво артилерија и воздушна одбрана, а потоа оклопни транспортери и пешадиски борбени возила.

Германија ја поседува дозволата за извоз на Леопард 2, а неподготвеноста на земјата да обезбеди експлицитно офанзивно оружје за Украина беше пречка за големите напори на НАТО за повторно опремување на четирите тенковски бригади на украинската армија и десетици тенковски баталјони.

Обединетото Кралство и Полска се спротиставија на Германија на почетокот на овој месец, кога двете земји соодветно и понудија на Украина околу десетина од нивните тенкови Челинџер 2 и Леопард 2.
Челинџер 2 е направен во Обединетото Кралство, така што неговата дозвола за извоз не е проблем. Но, постојат само околу 400 Челинџер 2 – а 150 од нив припаѓаат на исцрпените тенковски полкови на британската армија.

Ако Украина почне повторно да го вооружува својот тенковски корпус, реално ќе и требаат Леопард 2 тенковите. Финска, Шпанија, Данска и Холандија, исто така, ја сигнализираа својата подготвеност да донираат вишок тенкови Леопард 2 на Украина. Многу од овие земји веројатно ќе понудат муниција, резервни делови и техничка и обука за помош за да се формира и одржи украинската тенковска бригада со Леопард 2.

Така, јануарската понуда на Полска претставуваше пресвртница. Леопард 2 со својот топ од 120 милиметри, дебел оклоп и максимална брзина од 45 милји на час е еден од најдобрите и најбалансирани тенкови во светот. Украинската бригада опремена со Леопард 2 и борбени возила и артилерија во стилот на НАТО треба да биде повеќе од конкуренција дури и за најдобрата руска тенковска бригада – и би можела да ја предводи нова украинска контраофанзива во 2023 година.

И сега е сосема сигурно дека, во наредните месеци, украинската армија ќе може да зсе потпре на својата бригада тенкови Леопард 2. Дури и ако секој друг потенцијален донатор на Леопард 2, покрај Полска, заврши скромно.

Полска веќе вети десетина „Леопард 2“ на Украина и лесно може да вети уште стотина или повеќе.
Пред две години полскиот оклопен корпус, кој обезбедува тенкови и екипажи на четири тенковски бригади и шест механизирани бригади, поседуваше околу 250 Леопард 2 во неколку варијанти, како и 230 тенкови ПТ-91 од локално производство и околу 320 поранешни советски Т. -72. Самиот ПТ-91 е надграден Т-72.

Тоа се 800 тенкови. Како што Русија стана поагресивна во годините пред нејзината поширока инвазија на Украина, почнувајќи од минатиот февруари, Полска започна еден од најинтензивните напори за набавка на тенкови во модерната историја.

Прво, почна да го ажурира својот Леопард 2с. Потоа потроши неверојатни 4,7 милијарди долари на 250 од најновите американски тенкови М-1А2 SEPv3, при што испораките од големи размери започнаа на почетокот на 2025 година.

Конечно, кон крајот на минатата година, полските власти тргнаа на пазарење во Јужна Кореја, каде што локалната индустрија произведува тенк наречен К-2, кој нашироко се смета за еднаков на Леопард 2 и М-1.

Полјаците платија 5,8 милијарди долари за илјада К-2 плус некои од врвните јужнокорејски хаубици К-9 и лесни борбени авиони ФА-50. Првите 180 К-2 ќе доаѓаат од јужнокорејските фабрики; Полските фабрики ќе ги градат останатите 820 почнувајќи од 2026 година.

„Само што ги зедовме куферите со пари и [одиме] како пекол низ светот и се обидуваме да купиме“, изјави за Breaking Defence, генерал Рајмунд Анджејчак, началник на Генералштабот на полските вооружени сили. „Знаеме дека стратешката цел е да ја поддржиме Украина“.

Огромното купување на тенкови ја ослободи полската армија да почне да ги донира своите постари тенкови. Т-72 прво отидоа во Украина, уште во пролетта. ПТ-91 следеа во текот на летото. Залогот Леопард 2 го зголеми на околу 275 бројот на полски тенкови наменети за украинската војска.

Но, со 1.250 од најновите тенкови во светот на пат кон Полска од САД и Јужна Кореја – тоа е 450 тенкови повеќе отколку што имаше Полска пред само две години, сите преостанати постари тенкови на Полска веројатно се на работ да бидат вишок. Тоа се околу 240 Леопард 2 и околу 280 ПТ-91 и Т-72.

Првите неколку М-1А2 и К-2 веќе се во Полска, помагајќи им на полските посади да тренираат на новите тенкови. Уште стотици ќе пристигнат во текот на следните неколку години, со огромно зголемување на испораките штом полската склопувачка линија К-2 ќе застане во 2026 година.

Полска во текот на следните неколку години би можела да почне да ги дава сите свои постари тенкови – сто овде, сто таму – и ќе претрпи само незначителен и привремено пад во севкупниот инвентар на оклоп. Дури и без постарите Леопард 2 и тенкови од советски стил, до крајот на деценијата полската армија ќе има една од најголемите и најдобрите тенковски сили во Европа.

Како што изгледаво моментов, Германија не само што и даде дозвола на Полска да испрати десетина Леопард 2 во Украина, туку можеби ги потпишала напорите на НАТО, предводен од Полска, кој на крајот би можел да испрати стотици тенкови во Украина.

Прашање е само колку од тенковите ќе дојдат од Полска.

Подготви: Д. Мишев

извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
РКЕ ќе стокми нова цена на горивата – Каква одлука ќе биде донесена?

На лондонската берза нафтата се движи по цена од 75 долари за барел од типот брент покажаа последните податоци. Регулаторната Комисија денес се очекува да ги потврди новите цени на горивата. Ова се актуелните цени на бензините и нафтата: ЕУРОСУПЕР БС – 95 80.5 ден/литар ; ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)... Прочитај повеќе...

„Резултати што прават разлика“: СДСМ ја започна изградбата на автопатот Прилеп – Битола и СДСМ ќе го пушти во употреба

На денешната трибина „Резултати што прават разлика“ членот на Централниот одбор на СДСМ, Благој Бочварски посочи дека преку изградбата на коридорот 10 Д конечно се стави крај на дилемите кој и кога ќе го гради автопатот кон Битола. „Драго ми е што оваа трибина се одржува во Битола и што... Прочитај повеќе...

Лукаревска од трбината во Битола: Мицкоски да одлучи, или е за ЕУ или е за Левица

На денешната трибина „Резултати што прават разлика“ одржана во Битола, заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска посочи дека е време како држава да го заокружиме процесот за продолжување на европскиот пат, повика на одговорност од сите политички чинители а опозицијата ја повика да се одлучи дали се за ЕУ или... Прочитај повеќе...

(НАЈАВА) Министерот за надворешна трговија и економски односи на БИХ Сташа Кошарац во посета на Северна Македонија на средба со министерот за економија Крешник Бектеши

Министерот за надворешна трговија и економски односи на Босна и Херцеговина, Сташа Кошарац од утре (29.05.2023) ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Кошарац ќе биде пречекан од министерот за економија Крешник Бектеши по што ќе биде реализирана билатерална средба на двајцата министри, а ќе бидат потпишани и два... Прочитај повеќе...

Трибина „Резултати што прават разлика“: Додека Скопје мака мачи со јавниот превоз, Струмица станува прв град на Балканот со целосно електричен јавен превоз

Во своето обраќање на денешната трибина „Резултати што прават разлика“ членот на Извршниот одбор на СДСМ, Костадин Костадинов ги презентираше идните проекти на општина Струмица што имаат за цел да ги унапредат инфраструктурата и сообраќајот во општина Струмица. „Додека Скопје како главен град во државата кубури со јавниот прево, Струмица... Прочитај повеќе...

Пари ќе им паѓаат од небо на овие хороскопски знаци во јуни – Голем финансиски хороскоп за сите знаци

Овен (21 март – 19 април): Во јуни 2023 година, Овен, може да доживеете поттик во вашата финансиска состојба. Може да ви се појават нови можности за зголемен приход. Важно е да се задржи избалансиран пристап и да се избегне импулсивно трошење. Одвојте време да ги процените ризиците и да... Прочитај повеќе...

Полицијата упадна во повеќе локали во Битола, затекнати малолетници по полноќ

Денеска (28.05.2023) во временскиот период од 00.00 до 01.30 часот од страна на полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола спроведена била акциска контрола и во еден угостителски објект во Битола биле затекнати 4 малолетници после 00.00 часот. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена прекршочна пријава по... Прочитај повеќе...

Млад скопјанец претепан од три лица во центарот на Скопје

Денеска (28.05.2023) во 02.10 часот И.С.(20) од Скопје пријавил дека околу 00.20 часот на подрачјето на Центар бил физички нападнат од три лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Лукаревска на трибината „Резултати што прават разлика“: Изградбата на коридорите ќе донесат 8.000 нови работни места и раст од 2 % на БДП годишно

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска во обраќањето на денешната трибина „Резултати што прават разлика“ кусо се осврна и на успесите на СДСМ во изминатите години во делот на инфраструктурата. „Изградивме и обновивме преку 1.400 километри патишта. Над 69 километри автопатски делници се направени. Во тек е изградба на 190... Прочитај повеќе...

Нападнат фудбалски судија на детска лига помеѓу екипи од Штип и Тетово

На 27.05.2023 во 09.52 часот Г.М.(40) од Скопје пријавил дека на спортскиот стадион “Петар Милошевски“ во Скопје, каде бил фудбалски судија на фудбалски натпревар од детска лига помеѓу екипи од Штип и од Тетово, по завршување на натпреварот бил физички нападнат од две лица. Се преземаат мерки за расчистување на... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy