Годината почна со многу убиства во семејствата. Зошто доаѓа до тоа?

„Син уби татко“, „Татко уби син“, „Ги убил мајка му и баба му, а сакал да го убие и чичко му“ се дел од насловите со кои се полнеше црната хроника по медиумите во јануари годинава. Застрашувачки се насловите, но и статистиката која вели дека дури шест убиства се извршени од Нова година, а јануари уште не завршил, од кои повеќето се во рамки на семејството.

Така, првото убиство се случи на 2 јануари годинава, кога П.И. (25) од Струмица, ја убил М.Б. (83) од Струмица, која беше пронајдена мртва во својот дом. Според полицискиот билтен, младиот човек побарал пари од жената, со која бил во роднинска врска, и откако не добил, ја нападнал, а од здобиените повреди таа починала. Тој го признал делото, а сега е во притвор.

На 11 јануари стигна веста дека на улицата „Рузвелтова“ во Скопје се случило двојно убиство. Приведен беше М.Ј. (40) од Скопје, поради сомнение дека со остар предмет ги нападнал неговата мајка и баба на возраст од околу 60 и 80 години, кои од здобиените повреди починале. Во понатамошната истрага беше утврдено дека тој сакал да го убие и чичко му, но се откажал, па отишол кај својот матичен лекар да побара помош и таму признал дека ги убил мајка му и баба му.

Ден потоа, 40-годишен кумановец го уби неговиот 65-годишен татко, во попладневните часови, на улицата „438“ во Куманово. Осомничениот влегол во собата во која престојувале неговите родители, зел кујнски нож и без да биде забележан од мајка му, дошол до креветот на кој спиел неговиот татко и со ножот го прободел во пределот на вратот од левата страна. Таткото починал, а осомничениот заминал во соседната соба да ги чека полицајците.

Неуспешно убиство, или убиство во обид, како што го класификуваат правосудните ограни, се случи на 14 јануари, кога 46-годишен татко, се обиде да го убие синот, во ресторан во близина на Бит пазар во Скопје. „По кратка вербална расправија, за која причина биле претходно нарушени меѓусебни односи, осомничениот зел кујнски нож и му нанел три убодни рани на оштетениот во пределот на стомакот, десната подлактица и грбот, нанесувајќи му тешки телесни повреди. Во намерата да го изврши убиството го спречил сведок, кој му помогнал на оштетениот и го пренел во болница“, соопшти обвинителството.

Само пет дена подоцна, син уби татко. Имено, приведен беше М. И. (33) од Скопје, поради тоа што во семејната куќа на подрачјето на Гази Баба бил пронајден починат неговиот татко Џ.И. (62), со рана од огнено оружје, а синот се сомничи за убиство.

Убиство имаше и во Богомила, каде 21-годишен жител на Богомила со умисла лишил од живот 60-годишник. Тој дошол до куќата на осомничениот да ги повика својата сопруга, ќерката и помалиот син кои биле во домот на осомничениот да се вратат дома. Осомничениот на тоа излегол надвор и без причина започнал да го удира оштетениот со тупаници во пределот на градите. Ќерката на оштетениот ги раздвоила, но од повредите оштетениот починал, се наведува во соопштението од Обвинителството.

Економската немоќ е една од причините, сметаат социолозите

Која е причината што луѓето се вртат против своите најблиски и дали државата презема соодветни мерки за заштита на членовите на семејствата од семејно насилство, одговор побаравме од социолозите кои работатат на поддршка на жртвите Кризен центар „Надеж“.

„Секако дека една од причините за појава на семејно насилство е економската немоќ. Сторителите на дело семејно насилство може да се поттикнати од својата сопствена економска немоќ па посегнуваат по своите најблиски, додека пак жртвите на семејно насилство заради економска немоќ, го премолчуваат и не го пријавуваат насилството“, вели социологот Александра Миленковска од „Надеж“ за „Независен“

Таа додава дека според официјалните статистики на државно ниво, можно е да има намален број на жртви на семејно насилство, што не мора да значи дека е намалено семејното насилство. Од друга страна, според евиденцијата на Кризниот центар „Надеж“, од информациите што ги добиле во разговор со нивните корисници, на жртвите на семејно насилство им е потребен подолг период за да се охрабрат да го пријават насилството, а главно причината за тоа е недовербата во институциите и несигурноста дека ќе им биде обезбедена соодветна помош и заштита.

Министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, пред една недела на брифинг со новинарите рече дека бројот на жртви на семејно насилство во 2022 година е намален за 4,3 проценти во споредба со 2021. Според неа, најпријавувано е психолошкото насилство, потоа физичко насилство, а има шест случаи на сексуално насилство, како и економско насилство.

Каква психологија стои зад личноста која посегнува по туѓ живот?

Тешко е да се објасни психичката состојба на лицето кое посегнува по живот на најблискиот. Уште потешко е, можеби, да се објасни со што сѐ се соочуваат членовите на истото семејство, од кое произлегле и убиецот и жртвата.

„Убиството е чин на најизразено насилство. Често, насилството постои и пред чинот на убиство, што укажува дека општествениот систем и инстиутциите не работат на превенција или интервенција во случаи кога насилството се пријавува. Ова е порака за насилникот дека насилството се толерира, а кај жртвата се јавува немоќ бидејќи многу често нема никаква заштита и е препуштена сама на себе. Во општество, како нашето, кое толерира насилство и во кое агресијата, во секоја форма, е составен дел од општеството и средство за соживот во заедницата, насилството добива епидемиски размери и станува значајно прашање од општествено, културно, политичко и психолошко значење“, вели психологот Ана Попризова за „Независен“.

Како Шпанија се справува со големиот број убиства, особено на жени

Додека кај нас шесте убиства овој месец, истражени или со сѐ уште незавршена истрага, не запалија никаков институционален аларм и не поттикнаа некоја специјална акција на институциите за заштита на членовите на семејствата од потенцијана ескалација на нетрпеливоста – во Шпанија има посебна владина седница.

Шпанската влада свика втор итен состанок на експерти за семејно насилство за помалку од еден месец, по убиствата на шест жени и една млада девојка од почетокот на јануари. Владата во Мадрид ја разгледува идејата да ги информира злоупотребените жени за тоа дали нивните партнери се осудени за кривични дела насилства, објави „Гардијан“. Шпанскиот кризен штаб за решавање на проблемите поврзани со насилството последен пат се состана по убиствата на 11 жени во декември минатата година.

„Во јануари досега се убиени шест жени и едно осумгодишно девојче од сексистичко насилство.Министерството свикува состанок на кризниот комитет во петок за детално да го анализира секој случај и да открие што тргнало наопаку, што би ја подобрило координацијата за да бидеме сигурни дека секогаш ќе стигнеме таму каде што треба да бидеме на време“, напиша шпанската министерка за рамноправност Ирене Монтеро.

извор: Независен

автор: БИЛЈАНА БОГДАНОВСКА

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
УХМР издаде метео предупредување: Силен дожд, грмежи, ветер, а некаде и снег!

УХМР соопшти дека под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса утре времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер, се вели во издаденото метео предупредување. Според синоптичарите кон крајот на денот и во... Прочитај повеќе...

Инцидент во локал во Кочани: Малолетник претепа друг малолетник од Виница

Како што соопшти полицијата синоќа во 21.20 часот било пријавено дека околу 20 часот во локал во Кочани малолетник од Виница бил физички нападнат од друг малолетник со тврд предмет, велат од МВР. Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Неколку лица претепаа момче на пазар во Гази баба

Како што објави полицијата вчера во 17.00 часот Џ.М. (45) од Скопје пријавила дека на 24.03.2023 околу 11.00 часот на пазар во Гази Баба, каде нејзиниот внук продавал на пазарот, тој бил физички нападнат од неколку лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопшти полицијата. Прочитај повеќе...

Тихановскаја: Лукашенко мора да биде отстранет или Европа нема да биде безбедна

Белоруската опозициска лидерка Свјетлана Тихановскаја изјави дека претседателот на нејзината земја, Александар Лукашенко, мора да биде „отстранет и изведен пред лицето на правдата“. „Европа нема да биде безбедна додека белорускиот диктатор не биде отстранет и изведен пред лицето на правдата за да се соочи со правдата за злосторствата против нашата... Прочитај повеќе...

Од утре леб ќе се меси со поевтино брашно, а се прават анализи и за евентуално замрзнување на цените на месото

Од утре се очекува да следи дополнително намалување на цената на брашното, од нашите производители, со што дополнително ќе се намали цената на пекарските производи. Владата анализира дали ќе има намалување и замрзнување на цените во месната индустрија, во пресрет на празниците. Со последните мерки на Владата намалени се цените... Прочитај повеќе...

Се токми нова цена на горивата

Денесак РКЕ треба да донесе нови цени на горивата во Македонија. Според моменталните цени, нафтата од типот брент се продава за 75 долари за барел, додека вти круд за 69. Во моментов цените се следни: ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 81,00 ден., ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 83,00 (денари/литар), Дизел... Прочитај повеќе...

Колумна на Фатмир Битиќи: Социјал-демократија. Грижа за сите!

Колумна на Фатмир Битиќи Само социјалдемократски политики носат праведност и правичност, правилна распределба, солидарност и грижа за сите граѓани. Рековме дека никој нема да биде изоставен и тоа и го остваруваме, од почетокот на мандатот и така и ќе продолжиме. Веќе ги постигнавме планираните покачувања на минималната и просечната плата,... Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување – Невреме во Македонија

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса утре времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен северен ветер што... Прочитај повеќе...

„Путин се плаши“

Михајло Подољак го обвини Владимир Путин за „прекршување на договорот за неширење нуклеарно оружје“ и прибегнување кон тактики за „заплашување“. „Давајќи изјава за тактичкото нуклеарно оружје во Белорусија, тој признава дека се плаши од пораз и единствено што може да направи е да плаши со тактика…“, напиша помошникот на украинскиот... Прочитај повеќе...

Проверете ги сметките – почнува предвремената исплата на мартовската пензија

Се препорачува на деловните банки да обезбедат пензионерите да може да располагаат со мартовските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.03.2023 година. Се препорачува на деловните банки, преку филијалите и експозитурите на банките, да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, во... Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која ѝ се доделува на Банката по 12-ти пат, Комерцијална […] The post Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy