Големиот студ во регионот нема да ја одмине Македонија – се најавуваат температури и до – 20 степени

Голем студ ќе го погоди регионот во наредниов период. Во Хрватска снегот веќе направи хаос, а метеоролозите најавуваат температури и до -20 степени.

Во Хрватска на некои места се формирала снежна покривка од 118 сантиметри, а во чистењето се вклучила и војската.

Во Македонија пак, од утре се очекуваат снежни врнежи. Oд утре ќе бидеме под влијание на многу студена и влажна воздушна маса што ќе услови заладување и врнежи од снег во целава земја.

Пообилни врнежи ќе има утре во текот на ноќта и во понеделник претпладне кога насекаде ќе се формира снежна покривка (на пониските места околу 10-15 см, а на планините ќе се зголеми и за над 30 см). Ќе дува умерен, долж Повардарието и засилен северен ветер.

Во вторник слаби врнежи од снег се уште ќе има само во западните делови од земјава. До четврток температурите ќе бидат значително под просекот за овој период од годината.