ГОВОРОТ НА МИЦКОСКИ ОТВОРИ ДЕБАТА: „Младите сакаат да бидат дел од ЕУ, опасно е да не се поддржуваат уставни измени“

Политичарите со своите дневно политички изјави не треба да ја ставаат државата во неизвесност во однос на европскиот пат, коментира Блажен Малески од младинската организација „Реактор“ по вчерашниот говор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред младите сили на партијата, откако повтори дека ВМРО -ДПМНЕ нема да дозволи уставни измени.

Осврнуавјќи се на истражувањата кои покажуваат дека кај младите кои помалку веруваат дека Македонија ќе стане членка на ЕУ, повеќе расте желбата да се иселат, Малески ја нагласува важноста за потребата властите да ги земат вистински конците во свои раце и да ја забрзаат промената на условите дома.

– Опасно е мислам да се игра со иднината на државата, особено за европскиот пат кој мнозинството на граѓаните го поддржува и не би требало тоа да биде тема на дневно политички препукувања. Ако генерално политичките партии и политичарите кажуваат дека не подржуваат уставни измени треба да имаат на ум кои се последиците од можното неподржување на уставните измени, зашто генерално младите посакуваат државата да стане дел од ЕУ, но пред се со реформи кои што и тие би ги почувствувале“, вели Малески.

Тој порача дека на младите им треба извесна европска иднина. Според него политичарите треба да понудат поинаква опција за патот на државата, посочувајќи дека уставните измени претставуваат можност за придвижување на земјата кон Европската Унија

– Проблемите се таложат. Тука лежи проблемот, ЕУ нема да не реформира, тоа е и на нас. Кога политичарите веќе дават такви изјави дека нема да ги поддржат уставните измени кои се потребни за Македонија да го продолжи нејзиниот пат, треба да кажаат ако одат по тој пат да понудат која е алтернативата за државата. Вака само со изјави за недавање поддршка за уставни измени личи дека се е во функција на дневно препукување за исполнување на партиски цели, а тоа е доѓање на власт, вели Малески.

Зоран Илиевски, извршен директор на Коалиција на младински организации „СЕГА“ за „Локално“ коментира дека нема друг пат освен тој пат кон ЕУ и смета дека секое задоцнување со членството во ЕУ ги уназадува и ги обесхрабрува младите.

– Дел од секојдневието е токму незадоволството од ситуацијата во која живеат младите и затоа решаваат да заминаат од земјата. Членството во ЕУ значи и развој на државата и задржување на младите кај нас. Улсовите кои ќе ги договорат политичарите се договори за идните генерации. Сепак сметам дека од важност за младите е преговорите да отпочнат, да се врати нивната доверба и да се искористи нивниот потенцијал овде кај нас, истакна Илиевски.

Политичарите донесуваат одлуки кои се битни за младите и за граѓаните, продолжува тој, но многу побитни за иднината, која се помалку младите ја гледаат токму поради ваквите политики кои ги имаме во изминатите 30-тина години.

Стефан Андонoвски, секретар за меѓународна соработка на ВМРО ДПМНЕ меѓутоа причината за забавување на патот на земјава кон ЕУ не ја гледа во неподржувањето на измените на уставот туку во политиките кои ги води актуелната власт. Тој веле дека младите иднината на државата ја гледаат во ЕУ, но според него тој пат може да се забрза со вистински реформи а не со измени на уствот кои според него не се добри за дражавата.

– Не мислам дека ваквите изјави би го закочиле европскит пат, напротив однесувањето на власта е да го закочува патот зашто нема реформи и во Европа стануваме популарни по издавање пасоши на белосветски криманалци на лица кои с е на црни листа. Тоа не влева доверба кај европските партнери а не се создава и внатрешен порив за напредок Уставните измени се услов за ЕУ зашто некој со лесна рака потпишувал штетни договори, нова влада може штетните договори да ги репрограмира и потоа со силна реформа да с е тргнат препреките”, изјави Андоновски.

Вчера Христијан Мицкоски кажа дека за разлика од минатото кога нивни пратеници биле убедувани да гласаат за уставни измени, во овој состав не постои човек кој ќе попушти од своите цврсти ставови и да дозволи промена на Устав.Мицкоски смета дека потребно е формирање техничка Влада и најдоцна на пролет да се одржат предвремени парламентарни избори.

Со усвојувањето на францускиот предлог се одблокираа во јуни македонските евроинтеграции. Според овој предлог, внесувањето на Бугарите во македонскиот Устав е услов за продолжување на преговорите со ЕУ по поглавја.

Дека уставните измени се важни и се дел од европскиот договор во изминатиот период ни порачуваат и меѓународните претставници.

„Полноправното членство во ЕУ во 2030 година не е невозможно, но треба да се работи, вклучително и на уставните измени“, рече деновиве Францускиот државен секретар за Европа, Лоран Бун.

М.С.М.

извор Локално

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Драма во светиниколско: Зел дрвен предмет и претепал сограѓанин

На 30.11.2022, полициски службеници од Полициската станица Свети Николе го привеле А.Ѓ.(18) од с.Немањици, светиниколско, затоа што околу 15.00 часот на место викано „Тоољ“, атар на с.Мечкуевци, светиниколско, по претходна расправија и меѓусебна физичка пресметка, со дрвен предмет го нападнал Л.Ј.(66) од Пробиштип и му нанел тешки телесни повреди, констатирани... Прочитај повеќе...

Полицијата му затропа на врата на велешанка откако напишала фејсбук статус со кој повикува на омраза

СВР Велес поднесе кривична пријава против С.П.(35) од Велес поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „загрозување на сигурноста“ и „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. Пријавената, објавила статус на нејзиниот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ со кој повикувала и ширела омраза. Прочитај повеќе...

Тешка сообраќајка меѓу полициско возило и голф, има повредени полицајци

На 30.11.2022 во СВР Скопје било пријавено дека во 15.45 часот на бул.„Крсте Мисирков“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.М.(36) од Скопје и патничко возило „шкода“, сопственост на МВР. Во незгодата со телесни повреди се здобиле двајца полициски службеници од... Прочитај повеќе...

Семејна драма пред трговски центар во Аеродром: 18 годишен син ја нападна својата мајка

На 01.12.2022 во 00.40 часот во Полициската станица Аеродром, 46-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 00.15 часот пред трговски центар на подрачјето на Аеродром била физички нападната од нејзиниот син. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Во Брисел денес започна дводневниот билатерален скрининг за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, на кој заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, рече дека континуирано расте напредокот во правосудството, што е потврдено и последниот Извештај на ЕК за 2022. –... Прочитај повеќе...

Во Брисел денес започна дводневниот билатерален скрининг за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, на кој заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, рече дека континуирано расте напредокот во правосудството, што е потврдено и последниот Извештај на ЕК за 2022. –... Прочитај повеќе...

Семејна драма пред трговски центар во Аеродром: 18 годишен син ја нападна својата мајка

На 01.12.2022 во 00.40 часот во Полициската станица Аеродром, 46-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 00.15 часот пред трговски центар на подрачјето на Аеродром била физички нападната од нејзиниот син. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Алиу: Зелените вештини значат грижа за природните ресурси и добробит за граѓаните

За таканаречените зелени вештини особено се говори во последниов период со настанувањето на енергетската криза не само во земјава, туку и во светот. Тие значат грижа кон природните ресурси и обезбедување благосостојба на граѓаните и затоа образовните установи треба да го овозможат нивното стекнување. Така ќе се овозможи зелен раст,... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци, нема зголемени даноци и се укинува прогресивното оданочување

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и министерот за финансии, Фатмир Бесими го презентираа новиот Концепт на даночна реформа. Новата даночна реформа е дел од Стратегијата за реформа на даночниот систем (2021-2025), каде се утврдени главните цели на даночните реформи, поставени во пет приоритети. Целта на новиот... Прочитај повеќе...

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен доход останува со единствена стапка од 10 проценти и нема да се оданочуваат каматите на депозитите на штедни влогови, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Тој рече дека почнува да се имплементуира даночната реформа од 1 јануари. – Зборот праведност... Прочитај повеќе...

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен доход останува со единствена стапка од 10 проценти и нема да се оданочуваат каматите на депозитите на штедни влогови, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Тој рече дека почнува да се имплементуира даночната реформа од 1 јануари. – Зборот праведност е клучен во даночната реформа. […] The post Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на мерката Викенд без ДДВ која успешно помина за време на корона кризата. Според министерот Бесими оваа мерка би се вовела неколку пати годишно за време на празници и би важела за прехранбени производи. The post Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им го зголеми данокот од 5 на 10 проценти. 5 проценти е данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки, соопшти министерот Бесими и најави зголемување на данокот за овие луксузни производи. Сепак, нема да има зголемување на […] The post Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки… appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За Уставниот суд неосновани се наводите на Стопанската комора која бараше да се запре спроведувањето на законот. Оваа одлука е конечна и секој мора да ја почитува, рекоа ид Уставниот суд. Иницијативата беше поднесена од Стопанската комора на Македонија, а Уставниот суд одлучил за […] The post Недела останува неработен ден appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија го снабдува „ЕВН хоме“ за потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Снабдувањето се врши 100-процентно по задолжение добиено од Владата наместо 60 % како што е по законот, а сè со цел да се обезбеди електрична енергија по пониска цена и да се […] The post ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy