Градежништвото на крстопат, искуства и нови предизвици

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, Андреа Серафимовски, претседател на Здружението за градежништво при Стопанската Комора и проф. д-р Горан Марковски, декан на Градежниот факултет се обратија на панел дискусијата насловена како „Градежништвото на крстопат“ во рамки на Првата Конференција за патна инфраструктура.

Министерот Бочварски истакна дека Министерството за транспорт и врски како носител на политиките, изминатите неколку години има направено многу за градежната индустрија и за стручната фела, преку носење на Правилникот за урбанистичко планирање, на Тарифникот на проектантските услуги, а информираше дека веќе е изготвен и новиот Закон за градење.

„Градежништвото во државата се наоѓа на крстопат, од аспект на проектите што до сега ги реализиравме, како тие се реализираа и како треба да се одвива реализацијата на проектите во иднина. Промените во концептот на изградба на инфраструктурата ги носиме, готов е и новиот Закон за градба. Проектирањето и градењето мора да одат паралелно со цел побрза и поефикасна реализација и проектирање во реално време. Еве ќе дадам пример зошто ни е потребен тој нов концепт во делот на градењето. Проектирањето на автопатот Кичево – Охрид започнало во 2002 година, а неговата изградба на терен започнува во 2013 година, значи после повеќе од 10 години. Во меѓувреме, на трасата настанале промени, се изградил резервоар за вода во Кичево, далековод и очекувано во текот на изградбата се јавиле голем број проблеми. Со новиот концепт на паралелно проектирање и изградба ќе ги немаме овие проблеми и верувам дека тоа е вистинскиот начин за да имаме ефикасна и квалитетна реализација на проектите.“ – изјави министерот Бочварски.

Директорот Ејуп Рустеми во своето излагање се фокусираше на реализацијата на капиталните инвестиции.

„Реализираме значајни инвестиции, работиме на голем број проекти, градиме автопати, градиме експпресни патишта, а градиме и рехабилитираме и регионални и магистрални патни правци низ целата држава. Успеавме до сега да имаме 65% реализација на капитални инвестиции, што е рекордно ниво за Јавното претпријатие. Со ова Владата покажува дека силно се залага и инвестира во патната инфраструктура. Оваа дебата тука е од голема полза, бидејќи преку јавна дискусија мораме да ги отвораме сите прашања околу предизвиците што ги имаме на проектите кои ги реализираме, мораме да останеме транспарентни пред граѓаните.“ – истакна директорот на ЈП за државни патишта, Рустеми.

Претседателот на Здружението за градежништво при Стопанската Комора, Андреа Серафимовски, се осврна на влијанието на градежништвото врз националната економија.

„Државата се наоѓа во силен инвестициски циклус и ние како Комора го поздравуваме тоа што Владата и државата решија да инвестираат токму во инфраструктура бидејќи сметам дека тоа е вистинскиот пат кон подобро и поефикасно градежништво и развиена економија. Градежништвото има сериозно учество во брутодомашниот прозивод. Мораме да ги искористиме можностите кои ги дава овој сектор, со цел посилен развој на економијата, а исто така мораме да бидеме сите на јасно, развојот и растот на градежништвото и економијата зависи и од тоа колку нашите македонски компании работат на големите проекти во државата.“ – истакна претседателот на Здружението, Серафимовски.

Деканот на Градежниот факултет, проф. д-р Горан Марковски, посочи дека оваа Конференција е вистинска можност за да се поразговара за предизвиците со кои се соочува градежниот сектор при реализација на капиталните проекти во државата.

„Мислам дека во овој момент поголем проблем имаме во однос на создавањето на новите кадри во градежништвото. Инженери многу тешко се создаваат. Драстично е намалена бројката на запишани студенти на Градежниот факултет. А тоа е иднината на градежништвото. И затоа ова не би го нарекол градежништвото на крстопат, туку градежништво во надолнина и мораме да најдеме решение за ова. Во однос на реализацијата на големите инфраструктурни проекти, верувам дека треба да ја смениме перцепцијата на јавноста која смета дека 3-4 години се доволно за нивна изградба. Не, реализацијата на проектот не започнува кога багерот ќе се појави на терен, туку реализацијата на проектот започнува уште многу поодамна, со изработка на физибилити студии, идејни проекти, па основен проект, меѓу нив тендери за избори на проектант, па избор на изведувач, а за сето ова треба многу знаење и време. Нас ни требаат квалитетни, а не избрзани проекти.“ – истакна деканот Марковски.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе... Прочитај повеќе...

Чупеска: Дали “сознанијата” на Мицкоски му потекнуваат од средбите кои ги имал со Палчо?

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!?... Прочитај повеќе...

Во сабота го празнуваме Свети великомаченик Георгиј

Житие: Свети великомаченик Георгиј На овој ден се празнува осветувањето на црквата посветена на свети Георгиј Победоносец во Киев. Кај руските кнезови, почнувајќи од рамноапостолниот кнез Владимир, постоел благочестив обичај да основаат цркви во чест на своите ангели чувари, т.е. на светителите чии имиња ги носеле или биле нивни закрилници.... Прочитај повеќе...

Значителна промена на времето, доаѓа и снег: Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во недела претежно во западните делови во попладневните часови и кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Потоа до четврток времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, Дневните температури во овој период ќе бидат во благ... Прочитај повеќе...

Дневен хороскоп за 9 декември

Овен (21 март – 19 април): Овен, денес го разгорува вашиот авантуристички дух! Прифатете ги предизвиците со задоволство и ќе најдете успех. Неочекуваната средба носи возбуда, затоа имајте ги очите отворени за изненадувања. Бик (20 април – 20 мај): Бик, најдете утеха во познатото денес. Препуштете се на животните задоволства... Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy