Гробарот на ДПМНЕ

Уште сум под “импресии” од она очајно фашистичко излагање на народниот пратеник Драган Ковачки. Народниот пратеник, мили боже, таа бљувотина што ја истури на собраниската говорница, ме стаписа и ми предизвика анксиозност. И не сум осамена во доживувањето и ужасот, секако, зашто тој со неговите пеколни повраќаници -одчовечен од било каква људскост – не избрука сите! Атакуваше се што е Човек, вклучувајќи се и себе самиот. Веднаш го замислив како главен спроведувач во концентрационен логор, мртов озбилен и длабоко посветен екстерминатор, како со блескави и среќни очиња ги спроведува жртвите директно во смрт.

И за таа своја изјава, тој треба да поднесе кривична одговорност – никаков имунитет тука не може да му помогне. Убаво воочи проф. Ристески дека Член 64, став 1, од Уставот, го штити пратеникот со тоа што му гарантира пратенички имунитет.

Но, имунитетот не му дава на пратеникот апсолутна заштита! Тој, според став 2 од овој член на Уставот, го штити пратеникот од кривична одговорност и притворање за искажано мислење или за гласање во Собранието. Дотичниот пратеник, пред да го постави пратеничкото прашање, цитираше медицински извештај, на лекар специјалист, психијатар, за здравствената – психичката состојба во која се наоѓала Министерката по одредена стресна ситуација предизвикана од неосновани обвиненија и навреди, токму од страна на тој пратеник. Цитирањето медицински извештај за здравствената состојба на Министерката, по доживеаниот стрес во врска со вршењето на нејзината тешка и одговорна функција, не е изнесување на мислење на пратеникот во врска со работата на Министерката, туку обелоденување на мислењето на лекарот специјалист, содржано во Извештајот, што претставува откривање на лекарска тајна. Податоците за здравствената состојба на граѓаните се строго лични и правото на заштита на нивната тајност е строго лично право на граѓанинот, гарантирано со член 18 од Уставот. Со тие податоци може да располага само граѓанинот на кого се однесуваат. Обелоденувањето на тие податоци пред јавноста од било кого, претставува кривично дело од член 150, на Кривичниот законик. За делото, покрај оној што ги обелоденил, одговара и оној што му ги дал податоците на „обелоденувачот“ на располагање. Значи, покрај заштитата обезбедена со Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, Министерката, во овој случај, согласно со наведениот член на Кривичниот законик, има право на кривично правна заштита во постапка пропишана со Законот за кривичната постапка.

Во право е професорот, и за ова мора да има соодветна постапка! Во спротивно, органите на власта ќе ги сметам за сооучесници во овој срамен чин.
Бидејќи однесувањето на ова одчовечено лице е проблематично на повеќе основи, би сакала да нагласам дека особено индикативна е и неговата опседнатост со Славјанка, која е на ниво на манијакалност. Би рекла една јасна слика и прилика за тоа како изгледа и како делува еден патолошки мразач на жените. Затоа ова прашање заслужува многу посериозен третман.
Симптоматологијата е и агресивно шовинистичка. Да не зборувам за тоа дека со тој исказ ги навреди сите кои на било кој начин имаат некаква лична борба со своето менталното здравје.

Сепак, никако да сфатам неколку работи. Прво, не ми е јасно како лице како него (намерно не го именувам како човек!), со оглед на досегашното негово политичко дејствување,успеал да се протне во безбедносниот систем на државава, па и да стане висок офицер во АРМ. Ееееј, на нашата Армија. Лице, без основна безбедносна култура, без грам чесност и со особено високо развиени манипулативно-лукративни карактеристики (за неговиот статус во криминалните евиденции јас не знам, сам нека си каже!).

Замислете, ова лице е ударната игла на ДПМНЕ во безбедносниот систем “во сенка” најверојатно во некоја претпоставена состојба претендент за висока позиција во безбедносниот систем на државата??? Страшно!!! Замислете какви фантазии има ова лице? Дали, би не стрелал сите можеби, без око да му трепне…која човеколика суровина без елементарно чувство за хуманост, мили боже.

Инаку, вредно е да воочиме и тоа дека скоро сите претходни безбедносни перјаници на ДПМНЕ, или се по затвори, или се влечат по судници заради злоупотреби на својата службена положба. Но, тие се, верувајте ми, мали деца компаративно во споредба со профилот на ова лице.

Конечно, серозно загрижувачи е тоа што тука не станува збор само за “ова лице” затоа што тој ја претставува и ВМРО ДПМНЕ (врховистичка, шовинистичка, албанофобична, женомрзачка, хомофобична – таа струја внатре оперира) и секако се она што асоцира на нивното разбирање на демократијата. Тој е симптомот на болеста која мора да биде излекувана од ВМРО-ДПМНЕ. Сигурна сум дека ова чувство го имаат и умерените гласови таму и дека се сложуваат во впечатокот дека тој е ПРИМУС УЛИТИМУС ГРОБАР на таа партија. И токму затоа, ме чуди како во ДПМНЕ може да се поддржува неговата афирмација, а со тоа и фашизоидна политика, додека устата им е полна со “народот”, со грижата за татковината? Сочувствувам длабоко со умерените внатре во ДПМНЕ !!!

Го слушам, Мицковски, нивниот лидер со предлогот за уставни измени- ќе го укинувал ОРД, а во преамбулата да сме ставеле дека Македонија е држава на македонскиот народ и другите кои тука живеат?!?!? Алооо, каде плови овој брод??!

Граѓански Устав имавме веќе, и се покажа дека таа опција е погубна и субстантивно дискриминаторска – спрема другите заедници. Кој ли го подучил на оваа будалаштина? Можда некој “франкофонски ѓак” и наци-либерал ? Или се лажам? Ваквата изјава или е тешка манипулација со граѓанството или е изјава на човек кој сака да не втурне во една опасна неизвесност, како на надворешен план, така, уште повеќе и на внатрешен план. Оспорувањето на правата стекнати со ОРД и враќањето во претходна состојба е сигурен пад во провалија. Искрено, после оваа изјава не знам со кој албански фактор би коалицирале ….

Но, сепак, сиве овие егзибиции кои се манифестираат од дпмнеовските редови, сочиннуваат една ускладена општа слика и наратив – опасна лага и манипулација со чувствата на граѓаните.И тие се во согласност со нивното избегнување јасно да се произнесат за тоа каде ќе ја водат државата откако ќе ги “исполнат ветувањата” за раскинување на Преспанскиот, за Предлог преговарачката рамка на ЕУ , а сега имаме и најнов “генијален” предлог дека ќе го раскинуваат и Охридскиот??!!

Ми се чини дека крајно време е во ВМРО-ДПМНЕ да преовладаат умерените и оние кои се со поголемо чувство за градење на достоинствено општество и држава, ви-за-ви, дневно политичките вжештени глави без визија, кои стрмоглаво не носат во пропаст. Во спротивно, нема простор за надеж.

Ана Чупеска

извор Либертас.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
НЕВИДЕН ХАОС: Нови детали за невремето – Поплавени подруми во куќи во Прилеп, една се очекува да падне во секој момент

Регионалниот ЦУК Битола известува дека во врска со настанот од 112 за пријавена поплава предизвикана од пороен дожд што го зафати градот Прилеп, дошло до излевање на реката и на ул.,, Дабничка“ бр.39 Б ( нас.Тризла во Прилеп) и се поплавиле подрумските простории. Во 20.55 часот Раководителот на РЦУК Прилеп... Прочитај повеќе...

Град со големина на орев го погоди охридскиот регион

Град со големина на орев го погоди југоисточниот дел на Охрид. Невремето се случило попладнево, а според првичните информации невремето направило одрон на патот Охрид – Свети Наум, лак љубаништа, при што патот е затворен. Прочитај повеќе...

Силно невреме го погоди и Охридскиот регион, ова се првите детали

Рргионалниот ЦУК Охрид изведти дека поради невремето што го зафати југоисточниот дел на Општина Охрид во реонот на с.Трпејца и с.Љубаништа проследено со големи врнежи дојде до формирање на буични води што предизвикаа излевање на вода, земја, чакал и поситни камења на регионалниот патен правец Охрид – Св. Наум во... Прочитај повеќе...

Неколку знаци ги очекуваат прекрасни вести – Дневен хорскоп за 4 јуни

Дневен хороскоп за 4 јуни 2023 Овен (21 март – 19 април): Вашата енергија и ентузијазам ќе бидат на врвот денес, Овене. Ќе се чувствувате мотивирани да преземете нови предизвици и да ги надминете сите пречки што ќе ви се најдат на патот. Одличен ден за започнување нови проекти или... Прочитај повеќе...

Ново невреме во најава, метеоролозите со вонредна прогноза: Детално метео за следните 4 дена

Денес и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме проследени со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град. Во текот на следната седмица претпладне времето ќе биде сончево со... Прочитај повеќе...

(ФОТО) Излеана река, поплавени улици, пожар – Хаос по невремето во Прилеп

Вечерва околу 18 часот регионот на Прилеп бил зафатен од поројни врнежи дожд. Поголемиот дел улици низ градот се поплавени и тешко проодни за сообраќај. Засега се знае дека пријавено е едно целосно поплавување на најмалку една куќа. На социјалните мрежи се шират податоци дека се поплавени и други објекти... Прочитај повеќе...

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе...

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако го направат тоа во Северна Македонија, каде што дизелот е 1,21 евро или во Босна и Херцеговина, каде литар дизел... Прочитај повеќе...

Фатмир и Генти: Ден за рекреација и за промоција на македонскиот туризам

Фејсбук статус на Фатмир Битики, вицепремиер: Ден за одмор од рутината за да поминам квалитетно време со синот Генти во активности на отворено, едно вистинско освежувачко искуство. Прекрасно си поминавме во Андреланскиот парк во Скопје, и посебно се радувам што овој парк реализиран во рамки на проектот за „Локална и... Прочитај повеќе...

Сè што треба да знаете за телесната температура: Што е нормално, а кога е време за аларм

Температурата на телото е еден од четирите клучни витални знаци на кои лекарите обрнуваат внимание. Инфекцијата може да предизвика треска, но температурата на телото исто така варира во зависност од возраста и полот, па дури и кога кажувате лаги. Просечната нормална телесна температура генерално се смета за 37 степени Целзиусови.... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy