Хутите, новата воена машинерија на Иран

Хутите, заедно со Хамас и Хезболах, се декларираат како дел од оската на отпор што Иран ја води против Израел, САД и поширокиот Запад.

Мирјана ВАСИЛЕВА

По актуелните воздушни напади на американските, британските сили, заедно со своите коолациони партнери врз цели на шиитската бунтовничка група Хути од Јемен, на Црвеното Море, во теснецот Баб ал-Мандеб, кој ги поврзува Црвеното Море и Аденскиот Залив, морскиот сообраќај повеќе не се одвива на сите видови пловила. Поради честите напади на проиранските јеменски сили на комерцијални бродови поврзани со Израел во областа на теснецот Баб ел-Мандеб некои од најголемите светски компании за транспорт со контејнери, како данската Маерск, престнаа да пловат во тоа море, а таква одлука донесоа и енергетски компании кои имаат свои танкери за нафта, предводени од британската мултинационална компанија БП (поранешен Бритиш Петролеум).

Ова беше и повод за американската интервенција, за да стави крај на повеќенеделните напади врз цивилните бродови и танкери , од страна на јеменските Хути откако овие инциденти што ескалираа ги зголемија тензиите на важната глобална поморска рута, низ која поминува близу 10 отсто од светската трговија, или стоки во вредност од речиси 1 трилион долари годишно.

Проблем за САД и Европа, но не и за Кина

Сите тие сега се принудени да пловат по старата поморска рута околу Западна Африка и Р,тот Добра Надеж на исток, како во ерата пред изградбата на Суецкиот канал во 1869 година, што го продолжува транспортот за дури 40 дена, што, секако, ги зголемува трошоците.

Поради прекини во пловидбата во Црвеното Море, последиците веќе ги чувствува европскиот енергетски сектор, кој по прекинот на соработката со Русија сега во голема мера зависи од нафтата од Блискиот Исток. Во исто време, Малезија, која го контролира стратешки важниот Малајски теснец низ кој минува најкратката бродска рута од Тихиот океан до Индискиот Океан и ја користат речиси сите бродови, минатата недела им забрани на бродовите на кој било начин поврзани со Израел да влезат во нејзините пристаништа, вклучувајќи бродови на водечка израелска компанија.

Нападите на Хутите започнаа откако започна конфликтот меѓу Израел и Хамас на 7 октомври. Хутите изјавија дека го поддржуваат Хамас и рекоа дека ќе го таргетираат секој брод што патува кон Израел

Во воената кампања што ја предводи американската воздушна авијација беа погодени повеќе од 12 цели, вклучително и главниот град Сана и Ходеида, упориштето на пристаништето на Хутите на Црвеното Море. Мета беа логистички центри, системи за противвоздушна одбрана и магацини за оружје.

Последици за светската трговија

Во исчекување каков ќе биде исходот од оваа американска акција, економските експерти од германскиот институт, IfW Kiel, оценија дека последиците ќе ги почувствуваат сите во светската трговија.

Во декември, IfW Kiel забележа пад на извозот и увозот во Европската Унија за 2% и 3,1%, соодветно. Очекувано, САД забележаа пад од 1,5 отсто во извозот и 1 отсто во увозот, иако трговската рута на Црвеното Море е помалку важна за таа земја. Кинеската трговија го намали трендот, при што извозот е зголемен за 1,3%, а увозот за 3,1%. Институтот соопшти дека тоа е веројатно до претстојната кинеска нова година.

„Ова е проблем и за Европа и за Азија“, изјави за Euronews Џон Стауперт, виш менаџер за животна средина и трговија за Меѓународната комора за поморски работи. Тој истакна дека 40 отсто од азиско-европската трговија вообичаено се одвива по воден пат. „Ова има потенцијал за огромно економско влијание“, рече Џон Стауперт.

Меѓу економиите кои најверојатно ќе бидат најмногу погодени од трговските нарушувања ќе бидат Грција, Јордан, Шри Ланка и Бугарија, според Блумберг, цитирајќи аналитичари.

„Влијанието ќе биде подолго време на транзит, повеќе искористено гориво, потребни повеќе бродови, потенцијални прекини и доцнења – барем при првите пристигнувања во Европа“, рече Сајмон Хини, виш менаџер за трговија со бродови за Друри, консултантска компанија за поморско истражување. „Тоа води до повисоки трошоци за испорака, но мислам дека нема да ги достигне височините што ги достигна за време на пандемијата“, рече Хини.

Кои се Хутите?

Хутите се вооружена група од јеменското шиитско муслиманско малцинство. Тие беа именувани по основачот на движењето, Хусеин ал-Хути. Тие беа формирани во 1990-тите и се бореа против, како што веруваа, корупцијата на тогашниот претседател Али Абдула Салех.

Тој со поддршка на армијата на Саудиска Арабија се обиде да ги елиминира во 2003 година, но безуспешно. Хутите водат граѓанска војна против јеменската влада од 2014 година, поддржана од коалиција на арапски земји предводена од Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати.

Хутите, заедно со Хамас и Хезболах, се декларираат како дел од оската на отпор што Иран ја води против Израел, САД и поширокиот Запад.

Кој ги поддржува Хутите?

Моделот за бунтовничката група е шиитската вооружена група во Либан, Хезболах, која им обезбедува поддршка и обука од 2014 година. Нивниот сојузник е и Иран, со оглед на тоа што Саудиска Арабија им е заеднички непријател. Иран е осомничен дека ги снабдува Хутите со оружје и им обезбедува важни разузнавачки информации што им овозможуваат да напаѓаат бродови во Црвеното Море.

Иран, од друга страна, негира вмешаност во нападите на Црвеното Море. Хутите истрелаа балистички ракети и беспилотни летала кон Израел од почетокот на војната во Газа. Во случај Иран да ги снабдува со оружје, тоа би значело дека го прекршил ембаргото за оружје на ОН. Иран, се разбира, го негираше ова.

Колку од Јемен е под контрола на Хутите?

Официјалната влада на Јемен е Претседателскиот совет, на кој претседателот Абд Рабух Мансур Хади ги префрли своите овластувања во април 2022 година. Сепак, седиштето на владата е во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад, откако Хади побегна таму во 2015 година.

Поголемиот дел од јеменското население живее во области под контрола на Хутите. Освен Сана и северен Јемен, Хутите го контролираат брегот на Црвеното Море. Групата во таа област собира даноци и печати пари. Советот за безбедност на ОН наведува дека до 2010 година Хутите имале меѓу 100.000 и 120.000 следбеници составени од вооружени војници и невооружени поддржувачи.

Извор: Racin.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Приведен криминалец од радовишко, осуден на казна затвор од осум години и два месеци

Денеска (28.02.2024) во 06.00 во село Дамјан, радовишко, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода А.П.(37) од село Дамјан. Тој бил баран по централна потерница врз основа на наредба од Казнено – поправната установа Затвор Куманово поради бегство од установата. А.П. бил осуден на казна Прочитај повеќе...

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука со која се укинува делот националност во три члена од матичната книга на родените, венчаните и матичната книга на умрените. Портпаролката на Уставниот суд, Христина Беловска образложи на прес-конференција дека Уставниот суд оценил дека овој податок од граѓаните е во спротивност со вредноста Прочитај повеќе...

Навални бил малтретиран по неговата смрт? Вдовицата на рускиот опозициски лидер со шокантни тврдења

Јулија Навални денеска изјави дека телото на нејзиниот покоен сопруг Алексеј Навални било злоставувано и дека не е сигурна дали неговиот погреб во петок ќе биде мирен настан или полицијата ќе мора да реагира. Вдовицата на Алексеј Навални пред Европскиот парламент изјави дека телото на нејзиниот сопруг било злоставувано по Прочитај повеќе...

Арсовска го промовира новото биокомпостиште: решение за справување со органскиот отпад

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, заедно со екипи од скопските јавните претпријатија го промовира новото биокомпостиште за ефикасно компостирање органскиот отпад. Kомпостиштето е дел од системските решенија за третирање на биоразградливот отпад и произведување природно ѓубриво за зелените површини во градот. Истовремено, со биокомпостиштето се овозможува ефикасно решение за Прочитај повеќе...

Четири експлозии одекнаа во Амстердам во текот на ноќта

Во Амстердам во текот на ноќта одекнаа експлозии во четири згради, на најмалку две од нив бил испишан зборот „војна“, а полицијата уапсила двајца осомничени, јави локалната телевизија АТ5. Првата експлозија се случила околу 23 часот и 45 минути во станбениот комплекс и неколку прозорци се искршени, а полицијата набрзо Прочитај повеќе...

„Емоцијата има своја боја“ – нов проект на Халкбанк за едукација на најмладите

Халкбанк започнува нова активност за поддршка, едукација и забава на најмладите. „Емоцијата има своја боја“ е проект во кој преку видео приказни ќе се едуцираат децата како да ги препознаваат и изразуваат емоциите и да ги поврзуваат со одредени бои. Станува збор за серија видеа во кои покрај штедливото слонче Халки, главен лик ќе биде […] Прочитај повеќе...

Пензиите ќе пораснат за 5 проценти, нова корекција ќе има во септември

За 5 проценти ќе пораснат пензиите, а притоа ќе тече и помошта до 3000 денари со новата методологија според која пензиите се корегираат два пати годишно. Корекцијата се врши еднаш во март и другиот пат во септември системски согласно просечната плата, инфлацијата и други параметри. Прочитај повеќе...

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава за 2023

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава во периодот јануари – декември 2023 г. Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – декември 2023 година продажбите достигнуваат 12.261.902.275 денари, што е за 16 % повеќе во споредба со […] Прочитај повеќе...

Галеника: Стратешко проширување ма портфолиото и раст на меѓународното деловно работење

Компанијата Галеника во текот на 2023 година забележа значително проширување на портфолиото на производи, раст на бројот на меѓународни сертификати за квалитет и натамошна интернационализација на работењето. Во текот на претходната година, во Србија и на регионалните пазари каде што работи, Галеника регистрираше 129 производи, а 77 беа пуштени во оптек. Компанијата го зголеми бројот […] Прочитај повеќе...

47 санкции за недавање првенство на минување

Во текот на вчерашниот ден (27.02.2024) во периодот од 07.00 до 12.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе сообраќајна контрола за санкционирање на возила кои не даваат првенство на минување на крстосница на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 47 возачи. Од нив, 14 на територијата на СВР Тетово, по седум на […] Прочитај повеќе...

Министрите за финансии на ЕУ ги поддржуваат амбициозната стратегија за надградба на силните страни на Групацијата ЕИБ, фокусирањето на осумте приоритети

Претседателката на Европската инвестициска банка Надја Калвињо сподели минатата недела со министрите за финансии на ЕУ амбициозна стратегија за надградба на силните страни на Групацијата ЕИБ, фокусирање на осум основни политички приоритети и искористување на целосниот потенцијал на институцијата за зајакнување на растот и општествената и територијалната кохезија и поддршка... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Емоцијата има своја боја“ – нов проект на Халкбанк за едукација на најмладите

Халкбанк започнува нова активност за поддршка, едукација и забава на најмладите. „Емоцијата има своја боја“ е проект во кој преку видео приказни ќе се едуцираат децата како да ги препознаваат и изразуваат емоциите и да ги поврзуваат со одредени бои. Станува збор за серија видеа во кои покрај штедливото слонче... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Ново покачување на пензиите за 5 проценти од март!

Пензиите ќе пораснат за 5 проценти, нова корекција ќе има во септември. За 5 проценти ќе пораснат пензиите, а притоа ќе тече и помошта до 3000 денари со новата методологија според која пензиите се корегираат два пати годишно. Корекцијата се врши еднаш во март и другиот пат во септември системски... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава за 2023

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава во периодот јануари – декември 2023 г. Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – декември 2023 година продажбите достигнуваат 12.261.902.275 денари, што е за 16... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Галеника: Стратешко проширување ма портфолиото и раст на меѓународното деловно работење

Компанијата Галеника во текот на 2023 година забележа значително проширување на портфолиото на производи, раст на бројот на меѓународни сертификати за квалитет и натамошна интернационализација на работењето. Во текот на претходната година, во Србија и на регионалните пазари каде што работи, Галеника регистрираше 129 производи, а 77 беа пуштени во... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ЖЕНИТЕ ВО ПРЕДНОСТ: Научниците открија максимален број години колку луѓето можат да живеат

Ако сте загрижени за брзината со која се приближувате до следниот „голем“ роденден, тогаш имаме добри вести за вас. Се разбира, да наполните 25, 30 или 40 години изгледа страшно, но научниците тврдат дека ја откриле максималната возраст до која човек може да живее, а ве чекаат уште убави години. Заклучоците доаѓаат од студијата спроведена... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Пари ќе “паѓаат од небо”: Најдобриот руски астролог вели дека овие два знака во март ќе пливаат ВО ПАРИ

Познатиот руски астролог Павел Глоба тврди дека двата знака од Зодијакот во март ќе имаат повеќе среќа од сите други кога се во прашање финансиите и парите. Имено, тој истакнува дека материјалниот аспект од нивниот живот ќе биде многу нагласен, а во позитивна смисла, во текот на првиот пролетен месец и дека може да очекуваат... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ОГАН ВО КРЕВЕТ: Топ 10 работи кои откриваат голем љубовник

Можеби мислите дека ви е жешко во кревет, но можеби не ви оди баш најдобро. Што го прави добар љубовник? 10 карактеристики на личност која може самоуверено да каже дека е добра во кревет. Доколку се пронајдете во овие 10 работи, немате причина за грижа, пишува Крстарица. 1. Сакате да учите нови работи 2. Разигран... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Трите хороскопски знаци кои најмногу изневеруваат на ергенски и момински забави

Жените често се повозбудени од мажите за денот на нивната венчавка. Тие му придаваат важност на секој детал, дури и на чиновите што доаѓаат пред самиот ден на свадбата. При нивното организирање се одлучува дали тоа ќе биде помирна опција или на пример одење во клуб, изнајмување простор и слично, а често на овие прослави... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Четири хороскопски знаци кои ќе пливаат во пари овој март!

Еве четири хороскопски знаци со оптимистички финансиски изгледи за март 2024 година: Бик: Поединците Бик може да најдат профитабилни можности во стабилни инвестиции или потфати со недвижнини во текот на март 2024 година. Нивната практична природа и решителност може да доведат до значителни финансиски придобивки. Лав: Лавовите може силно да блеснат во нивните кариери во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...