Ја фрлате кората од лимон? Кога ќе прочитате за што се користи, веќе нема да го правите тоа

Покрај популарните лековити својства на сокот од лимон, не треба да ја занемариме ни неговата жолта кора. Ова се нејзините неверојатни здравствени благодати:

Го снижува холестеролот и го детоксицира организмот

Кората од домашен непрскан лимон е извор на антиоксиданси. Изобилува со фалвоноиди кои го нормализираат нивото на холестерол. Ефикасна е и како природен чистач на организмот.

Кората од лимон прелијте ја со вода, и оставете ја да отстои неколку минути, а потоа исцедете. Во течноста додајте малку исцеден сок од лимон и испијте го тоа наутро.

Го зајакнува имунитетот

Кората од лимон содржи речиси двојно повеќе витамини од самиот плод. Токму поради тоа, кората никогаш не ја фрлајте туку замрзнете ја и употребете ја како зачин во јадења.